قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد مرمت می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: پس از وقوع زلزله و وارد شدن خسارت به این بنای ارزشمند تیم تخصصی بررسی آسیب‌های قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد به استان اعزام شده است.

سید امین قاسمی روز یکشنبه به رسانه ها اعلام کرد: با توجه به قدمت این قلعه تاریخی از دیرباز ترک هایی در سازه این بنا وجود داشت که در جریان زلزله اخیر عمق بیشتری پیدا کرده و اکنون با یک تیم بررسی با تکنولوژی های جدید و خارجی برای مرمت های اصولی وارد قرارداد شده ایم که تا فردا در لرستان حضور پیدا خواهند کرد.

وی افزود: تیم مذکور با استفاده از مصالح، تکنولوژی خارجی و بست و بند ضروری هر چه سریعتر ترک های حاصل شده را ترمیم و استحکام بنای سازه قلعه را تجدید خواهند کرد.

قاسمی با اشاره به رانش تپه قلعه فلک الافلاک بر اثر حادثه سیلاب فروردین ماه ۹۸ ادامه داد: همزمان با توجه به بحث استحکام سازی بنای ارزشمند این سازه، موضوع رانش تپه ای که قلعه بر آن استوار است نیز در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفته و مشاورینی از دانشگاه صنعتی شریف، کار تحقیقات و مطالعه رانش تپه در بحث استحکام سازی را بر عهده دارند.

قاسمی اضافه کرد: این مطالعات بصورت همزمان حداکثر تا پایان تیرماه تکمیل و در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قرار خواهد گرفت تا بحث استحکام بخشی قلعه تاریخی فرهنگی فلک الافلاک را بصورت کلی انجام دهیم.

قلعه باستانی فلک الافلاک یک بنای عظیم آجری ساخته دوره ساسانی از شاخص‌ ترین آثار تاریخی ایران و جهان است که بر روی تپه ‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌ آباد استوار شده و زیبایی و معماری شگفت‌ انگیز این قلعه موجب شده که از سوی بسیاری از کارشناسان به ‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.
این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌ عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌ بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته ‌شدن شهر جدید خرم‌ آباد این قلعه نیز به ‌نام خرم‌آباد معروف شد و احتمال می رود نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این بنای کم ‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha