۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83782250
۰ نفر

برچسب‌ها

فُک خزری مجروح در جزیره آشوراده تلف شد

گرگان - ایرنا - نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگ‌های آبی هلند در ایران گفت: فُک خزری مجروحی که هفته گذشته توسط قایقران گمیشانی به این مرکز در جزیره آشوراده تحویل داده شده بود به علت شدت عفونت ناشی از جراحت عمیق تلف شد.

امیر شیرازی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای شناسایی علت دقیق مرگ، لاشه این فوک به دانشگاه گلستان منتقل شده و پس از کالبد شکافی و انجام تحقیقات، نتایج آن اعلام خواهد شد.

وی بیان کرد: ضعف مفرط ناشی از جراحت و عفونت، مقاومت این فُک خزری را به حداقل رسانده و با وجود تماش تلاش ها و استفاده از آنتی بیوتیک ها به مرگ این پستاندار خزری انجامید.

فُک، تنها گونه پستاندار دریای خزر است و جمعیت آن به دلیل صید بی رویه در حوزه برخی کشورهای حاشیه دریا سیر نزولی دارد، هر چند به گفته شیرازی؛ در حوزه جنوب خزر و در محدوده استانهای شمالی ایران موردی از صید این گونه گزارش نشده است.

فُک خزری یکی از کوچکترین فوک های بدون گوش و از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست، این گونه زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن است که او را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به صید ماهی در زیر آب بپردازد.

فُک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک، اما در آب فعال است، این گونه به دلیل صید بی‌رویه و به‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.

گروه امداد و نجات فُک خزر در سال ۱۳۸۹ با کمک مرکز تحقیقاتی و درمانی سگ دریایی کشور هلند و با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست ایران شروع به کار کرد.

رهایی فُک های آسیب دیده و گرفتار در تورهای صیادی، تیمارداری، ثبت اطلاعات مربوط به فُک های یافت شده، نمونه برداری از حیوانات زنده و جمع آوری نمونه های بافتی از لاشه های کشف شده با هدف کنترل سلامت زیستی اکوسیستم خزر از فعالیت های این گروه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha