۱۰۸ تن پسماند ویژه غیر مجاز در مرز باشماق مریوان توقیف شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: از ورود ۱۰۸ تن پسماند ویژه غیر مجاز به کشور، در گمرگ باشماق مریوان ممانعت شد و محموله مذکور به کشور عراق عودت داده شد.

فریبا رضایی روز دوشنبه اظهار داشت: در پی وصول گزارشی مبنی برورود مقدار ۱۰۸ تن پسماند ویژه به کشور از طریق مرز باشماق مریوان، کارشناسان حفاظت محیط زیست کردستان به محل مراجعه کرده و پس از بازدید و بررسی و پایش موضوع، صحت گزارش را تایید کردند.

وی اضافه کرد: پسماند ویژه مذکور، در چهار کامیون حاوی خاکستر و غبار فلز روی ناشی از فرآوری صنایع فولاد وآهن در کشور عراق بود که ضمن عدم داشتن مجوز قانونی، طی بارنامه جعلی در قالب کنسانتره سرب سولفیدی جاسازی شده وحمل آن به مقصد استان قم بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد: در اجرای ماده ۲ مقررات کنوانسیون بازل و همچنین شیوه نامه واردات و پسماندهای ویژه به استناد ماده ۱۴ قانون مدیریت پسماند که «هر گونه واردات و صادرات پسماندهای ویژه بدون رعایت مفاد کنوانسیون مذکور و بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در کشور را ممنوع اعلام کرده است»  پس از تنظیم صورت جلسه و هماهنگی با مدیر گمرک باشماق از ورود به داخل کشور ممانعت به عمل آورده و مقرر شد پسماند مذکوربه کشور مبدأ (عراق) عودت داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =