تدوین طرح جامع راهبردی پنج ساله در دانشگاه آزاد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم تدوین طرح جامع راهبردی پنج ساله دانشگاه تأکید کرد و گفت: چابک‌سازی، تدوین برنامه مدیریت مالی و تشکیل شورای اقتصادی از جمله برنامه‌های اجرایی است.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در جلسه هیأت رئیسه دانشگاه با تأکید بر لزوم رعایت کامل موازین شرعی و اسلامی در این دانشگاه، اظهار داشت: از دهه ۶۰ تسهیلات مختلفی در قالب وام به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می شد که متاسفانه خلاف بخشنامه های این دانشگاه، خارج از عقود اسلامی از این وام ها سود دریافت می شد که این عدد حتی به ۱۲ درصد هم می رسید.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از ابتدای دوره مدیریت جدید دانشگاه و با پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان در دستورکار قرار گرفت و پس از اصلاحات لازم و تدوین مقررات جدید، از ابتدای خردادماه امسال دریافت هرگونه سود از وام های ارائه شده از محل منابع دانشگاه حذف می شود.

 طهرانچی گفت: اولین جلسه هیأت رئیسه دانشگاه هم زمان با ولادت کریم اهل بیت(ع)، به صورت حضوری در سال جدید برگزار شد و از این امام همام می خواهیم به دانشگاه آزاد اسلامی برکت عطا فرماید.

وی بر لزوم شفاف‌سازی عملکرد و ارائه گزارش های مشخص، سیستمی و پاسخگویی شایسته به هیأت امنا تأکید کرد و گفت: تمامی اعضای هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی باید گزارش های مکتوب خود را به صورت مرتب برای اعضای هیأت امنای دانشگاه ارسال کنند.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه تدوین طرح جامع راهبردی پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی، اقدام ضروری است که باید انجام شده و به تصویب هیأت رئیسه و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی برسد، افزود: خوشبختانه در این زمینه از ماه ها قبل و همزمان با شروع پیاده‌سازی سند دانشگاه اسلامی، فعالیت هایی را در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کردیم. هدف ما در برنامه ها، افق ۱۴۰۴ است و اکنون نیز در تلاش هستیم یک برنامه جامع راهبردی پنج ساله تا سال ۱۴۰۴ تدوین کنیم.

وی افزود: این برنامه تنها مربوط به سازمان مرکزی نیست و استان ها را نیز شامل می شود؛ به این شکل که سیاست و برنامه‌ریزی توسط سازمان مرکزی انجام شده و استان ها در سطح برنامه‌ریزی عملیاتی و اجرا درگیر خواهند شد.

طهرانچی، دانشگاه مرجعیت‌ساز و اقتدارآفرین را یکی از بسته های کاری طرح پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: برای مدل دانشگاه کارآمد باید برنامه های اقتصادی، فناوری، بازنگری قوانین و روان‌سازی برای پنج سال تدوین شود. در این راستا برنامه جامع مدیریت اقتصادی دانشگاه ذیل برنامه دانشگاه کارآمد تهیه شده که تا سه ماه آینده برای تایید به هیأت امنای دانشگاه ارسال می شود.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه الهام‌بخش یکی دیگر از بسته های کاری طرح پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی است که امور مربوط به آن توسط معاونت امور بین‌الملل و دانشجویان غیرایرانی انجام شده و به صورت پروژه‌محور در حال تدوین است. نکته قابل توجه این است که همه این بسته ها باید ذیل برنامه جامع راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی برای مدت پنج سال احصاء شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: اولین بحث اجرایی دانشگاه، چابک‌سازی، تدوین برنامه مدیریت مالی و تشکیل شورای اقتصادی است که به طور جدی از سوی هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری می شود.

طهرانچی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که با درایت و همدلی، یکپارچه‌سازی را در دانشگاه آزاد اسلامی تقویت کنیم. به جای نظام بخشنامه‌محور، با اقناع مدیران و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، کارها را پیش خواهیم برد؛ چرا که اگر اقناع پیش نیاید، موفقیت حاصل نخواهد شد.

در این جلسه، موضوع حذف وام های ربوی و خارج از عقود اسلامی به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مورد تصویب اعضا قرار گرفت و مقرر شد از ابتدای خردادماه سال جاری، تمامی وام های پرداختی به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه که از محل منابع داخلی دانشگاه پرداخت می شود، در قالب قرض الحسنه و یا عقود اسلامی ارائه شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =