۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۵
کد خبرنگار: 2183
کد خبر: 83782010
۰ نفر
یکهزار هنرمند صنایع‌دستی مازندران متقاضی تسهیلات کرونایی شدند

ساری - ایرنا - معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی مازندران گفت که تاکنون یک‎هزار هنرمند تولیدکننده صنایع‌دستی استان متقاضی تسهیلات حمایتی دولت ناشی از ویروس کرونا شدند.

حسین ایزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : به دلیل شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفند ماه سال جاری و همزمانی آن با ایام نوروز تمامی نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی استان تعطیل و از این ناحیه بیش از ۴۵۰ میلیارد ریال خسارت به بخش صنایع دستی وارد شد.

وی خسارت ها را ناشی از صفر شدن درآمدهای نمایشگاهی ، صادرات، فروش فروشگاهی و موارد دیگر برشمرد و گفت : بر اساس مصوبه وزارت میراث فرهنگی ، بسته حمایتی دولت برای فعالان انفرادی صنایع دستی حدود یکصد میلیون ریال و برای کارگاه های تولیدی یک میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته است. 

ایزدی گفت : نرخ این تسهیلات با سود ۱۲ درصد محاسبه می شود و اولویت با مجموعه هایی خواهد بود که ثبت نام کرده یا از اشتغال بیشتری برخوردار هستند. 

وی با بیان اینکه هنوز ساز و کار پرداخت تسهیلات حمایتی مشخص نیست ، پیش‌بینی کرد که تعداد هنرمندان متقاضی تسهیلات حمایتی بیشتر شود.

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت : آئین نامه اجرایی نحوه تسهیلات ناشی از خسارت کرونا به صنایع دستی تا روز سه شنبه هفته جاری اعلام می شود که متعاقب آن شرایط به هنرمندان مازندرانی ابلاغ خواهد شد. 

به گفته ایزدی این آئیننامه اجرایی مربوط به نحوه بازگرداخت ، میزان نهایی نرخ سود بانکی، نوع تنفس تسهیلات و موارددیکر خواهد بود. 

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که باید میزاد نرخ سود بانکی در تسهیلات حوزه صنایع دستی کاهش یابد زیرا این بخش از حوزه های در حال رشد و بسیار آسیب پذیر است. 

استان مازندران ۱۲ هزار هنرمند صنایع دستی در ۷۰ رشته دارد که از این تعداد حدود هشت هزار نفر دارای شناسنامه فعالیت تولیدی صنایع دستی هستند. 

مازندران نوروز سال گذشته میزبان ۱۷ نمایشگاه صنایع دستی بود که طبق آمارها ۱۵۰ میلیارد ریال فروش داشته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =