مادورو: رهبر مخالفان دولت پشت توطئه علیه ونزوئلا است

تهران-ایرنا- رئیس‌جمهوری ونزوئلا فاش کرد که رهبر مخالفان دولت پشت توطئه اخیر علیه کاراکاس با هدف کودتا و بی‌ثبات کردن اوضاع این کشور بوده است.

به گزارش تارنمای شبکه تله‌سور، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز گذشته (شنبه) ضمن اعلام جزئیات بیشتر در مورد تجاوز نظامی ناکام چند روز پیش علیه ونزوئلا خاطر نشان کرد که هدف این اقدام کودتا و ایجاد بی‌ثباتی بود.

مادورو افزود: خوان گوایدو دستور انجام این عملیات را صادر کرد تا مرا ترور کنند. این عملیات با حمایت گوایدو انجام گرفت و او می‌خواست مرا بکشد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد: امضای گوایدو و چند مقام مخالف دولت کاراکاس در اسنادی که توسط جردن گودرو مزدور آمریکایی افشا شده، وجود دارد.

رئیس دولت ونزوئلا در ادامه جامعه جهانی را در جریان تبانی و همکاری دولت کلمبیا با این عملیات علیه ونزوئلا گذاشت.

از سوی دیگر خورخه آرئاسا وزیر خارجه ونزوئلا اعلام کرد که کشورش به دنبال شکایت از کلمبیا در دادگاه لاهه به دلیل مشارکت‌شان در این توطئه علیه ونزوئلا است. وی گفت که کلمبیا منشور سازمان ملل را نقض کرده و باید پاسخگو باشد.

پیش از این مقامات ونزوئلا اعلام کرده بودند دو شهروند آمریکایی که با یک نظامی کهنه‌کار آمریکا برای نفوذ در ونزوئلا همکاری داشتند، دستگیر شده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هرگونه مداخله واشنگتن در این طرح ناکام علیه ونزوئلا را رد کرده است.

ونزوئلا هفته گذشته بیش از ۱۲ تن شامل دو آمریکائی را که برای شرکت "سیلورکورپ یو اس ای" کار می کرده اند، دستگیر کرد که بخشی از یک توطئه شکست خورده بود و پیروزی همگانی برای دولت مادورو به شمار می رود.

تلویزیون ونزوئلا دو روز پیش تصاویری از این دو آمریکائی به اسارت گرفه شده به نمایش گذاشت که در آن گفتند توسط سیلورکورپ موظف به تصرف فرودگاه کاراکاس به منظور اخراج مادورو از این کشور شده بودند. به گفته مادورو این دو در دادگاه غیرنظامی محاکمه خواهند شد.

مادورو این عملیات تهاجمی را  برنامه واشنگتن برای سرنگونی دولت خود می‌داند و حضور دو تبعه آمریکایی در میان ۱۳ تروریست دستگیر شده را سندی محکم برای تایید ادعای خود قلمداد می کند.

ونزوئلا در شش سال اخیر با شدیدترین بحران اقتصادی روبرو بوده است. تحریم های آمریکا نیز در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ شدت گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =