اختصاص ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار فوری برای ترمیم قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان گفت: برای ترمیم خسارت زلزله به بخش‌هایی از قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد؛ ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار فوری به حساب اداره کل میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان واریز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان ، سمانه حسن پور در جریان بازدید از این اثر تاریخی افزود:  قلعه فلک الافلاک به عنوان نماد تاریخ و فرهنگ لرستان است که امروزه وظیفه ما، حفاظت کامل از این بنای تاریخی است و با توجه به اینکه آسیب ها در سطوح مختلف قلعه کاملا بارز است باید با تلاش همگانی در راستای مرمت و استحکام آن اقدام کرد.

وی  ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده  طرح مرمت قلعه تا ۲ماه آینده آماده می شود و اعتبار لازم برای مرمت اضطراری این بنا و بناهای اطراف آن، توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان برآورد شده که اعتبار لازم نیز تامین خواهد شد.

وی  افزود: زلزله اخیر خسارات هایی را به قلعه، موزه های اطراف و آثارهای تاریخی وارد کرد و حسب دستور استاندار لرستان، مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان برای مرمت آنها امروز به حساب میراث فرهنگی؛ گردشگری وصنایع دستی استان واریز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز پیش از این گفته بود: در پی زلزله بامداد جمعه ۱۹ اردیبهشت که به بزرگی چهار ریشتر در شهر فیروز آباد رخ داد خوشبختانه خسارت جدیدی به بنای قلعه فلک الافلاک وارد نشده است.
سیدامین قاسمی اظهار داشت: بلافاصله پس از وقوع این زمین لرزه در لرستان و با بررسی های به عمل آمده خوشبختانه خسارت جدیدی به این اثر ارزشمند وارد نشده است. 
وی با بیان اینکه بر اثر زمین لرزه ۱۷ اردیبهشت در استان ۲ کنگره برج های قلعه تخریب و برخی ترک های دیواره این اثر ارزشمند که از سالها قبل وجود داشت عمیق تر شده افزود: طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک خرم آباد با مشورت امور پایگاههای میراث ملی کشور به چند تن از اساتید برجسته سازه ای کشور واگذار شده که هم اکنون مشاور در حال انجام مطالعات و آزمایشات آن است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان یادآور شد: سقف و دیواره سالن ضلع شرقی خانه تاریخی آخوند ابو خرم آباد و همچنین چند خانه تاریخی شهر بروجرد نیز بر اثر این زمین لرزه آسیب دیده است.

قلعه باستانی فلک الافلاک یک بنای عظیم آجری ساخته دوره ساسانی از شاخص‌ ترین آثار تاریخی ایران و جهان است که بر روی تپه ‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌ آباد استوار شده و زیبایی و معماری شگفت‌ انگیز این قلعه موجب شده که از سوی بسیاری از کارشناسان به ‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.
این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌ عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌ بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته ‌شدن شهر جدید خرم‌ آباد این قلعه نیز به ‌نام خرم‌آباد معروف شد و احتمال می رود نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این بنای کم ‌نظیر مربوط به دوره ساسانی و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha