۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۲۰:۵۵
کد خبرنگار: 2137
کد خبر: 83781651
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

جهانگیری: دولت بر رفع دغدغه ۲۰ هزار شاغل حوزه فرهنگ و هنر اهتمام جدی دارد

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اختصاص پنج هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت بیمه بیکاری، ضمن تأکید بر رفع دغدغه حدود ۲۰ هزار شاغل حوزه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ سازمان تأمین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه خواستار پرداخت بیمه بیکاری به شاغلان این حوزه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری بعداز ظهر شنبه در نشست با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر ضمن تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ و هنر باید بدرستی تعریف و شناسانده شود، گفت: متأسفانه به حوزه فرهنگ و هنر به لحاظ توانمندی اقتصادی در کشور کمتر توجه شده است؛ در حالی که با اتکا به ظرفیت های داخلی، این بخش توانسته در کشور،‌ منطقه و جهان نقش بسزایی ایفا کرده و خروجی آن جایگاه ممتازی داشته است.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: باید هر چه سریعتر برای اقتصادی خلاق در حوزه فرهنگ و هنر، سندی تهیه و در دولت و یا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح و تصویب شود تا همه دستگاه ها متعهد به پیگیری توسعه این بخش به عنوان حوزه ای جدی در کشور شود.
وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه آثار هنرمندان بومی در شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان، گفت: تمام تولیدات و صنایع دستی مردم این شهرستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود و باعث توانمند شدن مردم این منطقه به لحاظ اقتصادی شده که باید از آنها حمایت جدی انجام شود.
جهانگیری سپس به موضوع کرونا و آسیب های وارده به برخی مشاغل و صنوف کشور اشاره کرد و با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر جزو نخستین بخش های صدمه دیده از پیامدهای کروناست، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با پیگیری های اقتصادی لازم بتواند از ظرفیت های فراهم شده از سوی دولت برای اختصاص منابع به آسیب دیدگان حوزه فرهنگ و هنر که از کرونا صدمه دیده اند، استفاده کند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت بزرگ اقتصادی که در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، گفت: فعالیت‌های این حوزه در بخش اقتصاد خلاق که متکی به ظرفیت‌های داخلی و توانمندی نیروی انسانی است می‌تواند به موضوع جدی در کشور تبدیل شود که آثار مطلوبی در حوزه تولید، صادرات و اشتغالزایی خواهد داشت.
جهانگیری، ضرورت فراهم شدن ساز وکارهای لازم به منظور استفاده از منابع ۵۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات با سود ۱۲ درصد به بنگاه های آسیب دیده از ویروس کرونا، گفت: با توجه به نیاز شاغلان این بخش به تسهیلاتی با نرخ هایی کمتر از ۱۲ درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با کمک دستگاه های دیگر از برخی منابع نظیر منابع مربوط به اشتغال پایدار که در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از دوره بازپرداخت طولانی برخوردار و قرض الحسنه است به نفع هنرمندان استفاده کند.
وی سپس به موضوع پرداخت یارانه حوزه نشر و مطبوعات اشاره کرد و با تأکید بر اینکه دولت تلاش می کند یارانه این حوزه را با وجود محدودیت بودجه سال ۹۹ به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد پرداخت کند، گفت: بانک مرکزی نیز ارز مورد نیاز واردات کاغذ مطبوعات و ناشران را برای سال ۹۹ تأمین خواهد کرد.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهوری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه حوزه فرهنگ و هنر کشور و ظرفیت و توانمندی نیروی انسانی فعال در این بخش، گزارشی از جهش فعالیت های هنری و فرهنگی در دولت های یازدهم و دوازدهم ارائه و خواستار افزایش سهم بخش فرهنگ و هنر از بودجه عمومی کشور شد.
وی با تبیین نقش هنرمندان در ایفای مسؤولیت اجتماعی نظیر راه اندازی پویش مخالفت با تحریم، ‌ تولید برنامه در دوران کرونا برای پرکردن اوقات فراغت مردم و همراهی اصحاب رسانه با دستور العمل های ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: شیوع کرونا و تعطیلی مراکزی نظیر نمایشگاه های کتاب، ‌ سینماها، ‌تئاتر، ‌ آموزشگاه های هنری و کاهش شمارگان مطبوعات باعث شده تا دست اندرکاران این حوزه از نظر اقتصادی دچار خسارت شوند و لازم است دولت حمایت خود را در زمینه تامین اعتبار و پرداخت وام بیش از گذشته افزایش دهد.
در این جلسه که مدیرعامل خانه سینما، مدیرعامل خانه تئاتر، مدیرعامل خانه موسیقی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، رییس انجمن صنفی طراحان گرافیک، ‌رییس انجمن خوشنویسان، ‌ رییس انجمن عکاسان، ‌رییس انجمن نقاشان، ‌نماینده انجمن طراحان پارچه و لباس، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، ‌رییس انجمن صنفی روزنامه های غیر دولتی استان تهران و مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات حضور داشتند، پیرامون پرداخت بیمه هنرمندان، بیمه بیکاری، ‌پرداخت وام و تسهیلات،‌ کمک به مسأله معیشتی هنرمندان، ‌به رسمیت شناخته شدن رسته شغلی آنها و تعیین تسهیلات و امکانات لازم با هدف رونق بخشیدن به فعالیت های هنری پساکرونایی،‌ یارانه نشر و مطبوعات، مالیات فعالیت های هنری، عرضه بنگاه های بزرگ رسانه ای در بورس، ‌توانمند سازی اصناف حوزه فرهنگی هنری بحث و تبادل نظر شد.
همچنین مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید دیدگاه ها و پیشنهادات خود در خصوص حل مسأله بیمه هنرمندان، تخصیص اعتبار لازم برای یارانه مطبوعات و ناشران و استفاده از منابع موجود برای اشتغال‌زایی و پرداخت تسهیلات به شاغلان حوزه فرهنگ و هنر ارائه کردند.
در این جلسه مقرر شد برای کمک به شاغلان بخش فرهنگ و هنر سهم ۸ درصدی بیمه شاغلان آن به مدت سه ماه از سوی دولت پرداخت شود.
همچنین مقرر شد ضمن بازنگری در ضریب پیمانی و قراردادی هنرمندان با سازمان تأمین اجتماعی، چارچوب لازم برای استمهال وام ها و کمک به سهم بیمه اختیاری افراد فراهم شود.
در این جلسه قرار شد کمیته ای با ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان تأمین اجتماعی و معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه مشکلات بخش فرهنگ و هنر به خصوص در حوزه بیمه بیکاری، ‌ یارانه مطبوعات، استمهال وام ها مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده این حوزه از تسهیلات با سود کم ضمن یافتن راهکارهای لازم،‌ تصمیمات مقتضی را اتخاذ و گزارش اقدامات انجام شده را ظرف دو هفته گزارش کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha