کرمانشاه به بیش از ۱۵۰ هزار تن ظرفیت سردخانه‌ای نیاز دارد

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: برای کمک به بخش کشاورزی و ساماندهی صادرات به بیش از ۱۵۰ هزار تن ظرفیت سردخانه‌ای نیاز داریم.

هدایت حاتمی روز شنبه در نشست کارگروه اشتغال که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: برای ایجاد این مقدار ظرفیت سردخانه ای برنامه ریزی کردیم و از تمام سرمایه گذاران در این زمینه حمایت خواهیم کرد.
وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در پایانه های مرزی برای صادرات میوه و تره بار گفت: متاسفانه امروز پایانه های مرزی کرمانشاه به میادین میوه و تره‌بار تبدیل شده اند که طرف عراقی برای ما تعیین قیمت می کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با تاکید بر اینکه باید پایانه‌های مرزی ساماندهی شوند، افزود: باید با ایجاد شرکت ها و انجمن های صادراتی منسجم وضعیت صادرات میوه و تره بار به عراق را ساماندهی کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های بخش کشاورزی عنوان کرد: ایجاد بیش از ۳۰ هزار شغل در بخش کشاورزی تا پایان امسال دور از تصور نیست از این رو باید تمام تلاش خود را برای حمایت از این بخش به کار گیریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: از ظرفیت تشکل های قدرتمند برای اشتغالزایی و توانمند سازی دانش آموخته گان دانشگاهی استفاده خواهیم کرد.
حاتمی با تاکید بر اهمیت افزایش بهره وری در بخش کشاورزی اظهارداشت: ۶۷ درصد اراضی کشاورزی کرمانشاه دیم‌ است که اگر بتوانیم ۲۰ درصد بهره وری آنان را افزایش دهیم بدون شک تحولی در زمینه کشاوزی ایجاد می شود.
وی افزود: ۸۴۰ متخصص و مهندس کشاورزی استان در روستاها ساکن هستند که باید از آنها برای توسعه و افزایش بهره‌وری کشاورزی در روستاها استفاده کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: باید بتوانیم با استفاده از مهارت آموزی از دانش آموخته گان دانشگاهی برای توسعه مشاغل خرد و اشتغالزایی استفاده کنیم.
حاتمی ادامه داد: این مهارت آموزی ها باید براساس نیازهای استان و زنجیره های طراحی شده برای توسعه مشاغل خرد باشد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از ۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است که هر سال بیش از ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و باغی از آن برداشت می شود.