۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۰
کد خبرنگار: 837
کد خبر: 83781423
۰ نفر

برچسب‌ها

ولایتی تشکیل دولت جدید عراق را تبریک گفت

تهران - ایرنا - مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در پیامی تشکیل دولت عراق را به ملت و دولت این کشور و همچنین مصطفی الکاظمی نخست وزیر و کابینه تبریک گفت.

علی اکبر ولایتی در این پیام که امروز منتشر شد، اظهارداشت: ایران و عراق به عنوان دو کشور دوست و برادر همواره در مسیر توسعه همکاری‌ها گام برداشته‌اند و امیدواریم که شاهد موفقیت‌ها و پیروزی‌های روزافزون ملت و دولت عراق باشیم.

رییس جمهوری عراق  نهم آوریل  (۲۱ فروردین ماه) مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل دولت جدید کرد و پارلمان عراق چهارشنبه گذشته با حضور ۲۳۳ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده، به بخشی از اعضای کابینه مصطفی الکاظمی رای اعتماد داد.

نمایندگان حاضر در جلسه به استثنای نمایندگان فراکسیون دولت قانون (نوری المالکی) از مجموع ۲۲ وزارتخانه به ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد و از موافقت با ۵ وزیر پیشنهادی خودداری کرد.

در این جلسه تصمیم گیری درباره تصدی دو وزارتخانه نفت و امور خارجه به وقت دیگری موکول شد.

دولت الکاظمی جایگزین دولت پیشبرد امور «عادل عبدالمهدی» می شود که در ۲۹ نوامبر سال گذشته (نهم آذرماه ۹۸) استعفای خود را تقدیم کرده است.

دولت جدید طی یکساله موظف است فضا را برای انتخابات زودهنگام پارلمانی مهیا و عراق را در برابر چالش بهداشتی ناشی از کرونا و اقتصادی متاثر از سقوط قیمت جهانی نفت، مدیریت کرده و در سریع ترین زمان ممکن بودجه ۲۰۲۰ را به پارلمان ارائه کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =