۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۱۳
کد خبرنگار: 3043
کد خبر: 83781362
۰ نفر

برچسب‌ها

آسیب‌های روانی پساکرونا باید جدی گرفته شود

قزوین -ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: باید آسیب‌های روانی ناشی از کرونا جدی گرفته شود و با مداخلات روانشناختی به موقع و درست برای کاهش آنها اقدام گردد.

پیمان نامداری روز شنبه در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی اجتماعی و فرهنگی، سلامت و خانواده استان، افزود: باید به فکر آسیب‌های روانی در دوران پساکرونا باشیم و برای رفع آنها برنامه ریزی و چاره اندیشی کنیم.
وی افزود: باید اقدامات روانشناختی و روانشناسی برای پیشگیری از بروز و تشدید مشکلات روحی و روانی ناشی از قرنطینه و مدیریت استرس و نگرانی ناشی از ابتلا به بیماری در میان آحاد جامعه به شکل فراگیر و منسجم صورت گیرد.
این مسوول اظهار داشت: ظهور یک بیماری ناشناخته و مبهم بی‌شک در هر جامعه‌ای سبب اضطراب و تنش می‌شود که میزان این تنش و اضطراب با ابتلا و همچنین بهبود بیماری تداوم می‌یابد.
نامدار با بیان اینکه در دوران پسا کرونا سبک زندگی از حالت گذشته خود تغییر پیدا می‌کند، افزود: باید تا جای ممکن کارهایی را انجام دهیم که حال ما را بهتر کند و ترس و واهمه از بیماری و عوارض ناشی از آن کمتر شود.
این مسوول تاکید کرد: در شرایط فعلی تاب آوری معنوی و روانشناختی، سوگ و اختلال‌های اضطرابی بسیار ضروری است و باید کارگروه سلامت روانی و معنوی تشکیل شود تا بتوانیم از این دوران به خوبی عبور کنیم.
وی اضافه کرد: برای مقابله با مسائل روانی ناشی از بیماری کرونا باید تیم‌های تخصصی و روان شناسانی تشکیل شده و جهت ارائه خدمات روانی و اجتماعی به شهروندان وارد عمل شوند.
نامداری با اشاره به رویکرد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص سلامت روانی پساکرونا، تصریح کرد: بعد از شیوع کرونا تیم سلامت روانی دانشگاه فعالیت خود را از ۱۵ فروردین آغاز کرد و موضوع افزایش تاب آوری روانی به صورت یک پکیج آماده ابلاغ شد.
وی ادامه داد : تیم روانشناختی دانشگاه طی این مدت ۱۱۲ مورد مشاوره ۶ ساعته را برای خانواده متوفیان کرونا برگزار کرده تا خانواده‌ها بتوانند سیر بازگشت به زندگی را با کمترین آسیب داشته باشند.
این مسوول گفت: همچنین ۲۳۷ مورد مشاوره برای افراد بهبود یافته و  ۵۸۲ مورد برای خانواده‌های درگیر با این بیماران انجام شده و سامانه ۴۰۳۰ در استان به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی است.
وی یادآور شد: تشکیل کارگروه سلامت روانی و معنوی در این دوران کمک شایانی به بازگشت جامعه به شرایط عادی با توجه به آموزه‌های دینی و اعتقادی خواهد کرد.
نامداری با بیان اینکه شرایط موجود در جامعه به یک عزم جهادی و همگانی نیاز دارد، افزود: با توجه به حساسیت موضوع در جامعه، باید با کنترل جو روانی برای آموزش و فرهنگ سازی بین خانواده‌ها در دوران پسا کرونا اقدام کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها