۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۷
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83781141
۰ نفر

برچسب‌ها

رفع خطر از ارگ بهارستان بیرجند آغاز شد

بیرجند - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: عملیات مرمت رفع خطر و حفاظت اضطراری در ارگ بهارستان بیرجند با اعتباری حدود ۱۲۰ میلیون تومان آغاز شد.

علی شریعتی منش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ارگ بهارستان توسط شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از بنیاد مستضعفان خریداری شده است و این بنای تاریخی با ارزش با مشارک میراث فرهنگی و شرکت آب منطقه‌ای رفع خطر می‌شود.

وی اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی برای مرحله نخست این مرمت ۷۰ میلیون تومان اعتبار گذاشته و اداره کل میراث فرهنگی استان نیز از محل اعتبار ملی ۵۰ میلیون تومان تخصیص داده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: حفاظت اضطراری در عمارت اصلی از هفته گذشته شروع شده که شامل آواربرداری و تثبیت دیوارهاست که بیشتر تخریب نشود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب در عمارت اصلی ارگ وجود دارد افزود: تا یک ماه آینده با تکمیل طرح‌های مطالعاتی مشاور و پیمانکار جزئیات بیشتری از روند مرمت ارایه خواهد شد.

شریعتی منش تصریح کرد: رویکرد شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی که بسیار با ارزش بوده تبدیل شدن ارگ بهارستان به موزه و گنجینه آب است که انتظار می‌رود بعد از اجرایی شدن آن بازدید برای عموم آزاد شود.

وی گفت: در حال حاضر زمانی برای اجرای کامل مرمت بنای تاریخی ارگ بهارستان نمی‌توان مشخص کرد اما امید می‌رود با تخصیص به موقع اعتبارات این اقدام زودتر به انجام برسد.

ارگ بهارستان به شماره ۳۶۸۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و مربوط به دوره زندیه است.

این بنای تاریخی به دلیل اینکه سال‌ها مرمت و بازسازی نشده، رو به تخریب بوده است.

استان خراسان جنوبی دارای بیش از ۹۱۵ اثر تاریخی و طبیعی ثبت ملی و چهار اثر ثبت جهانی است که باغ اکبریه مشهورترین آنها در بیرجند قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha