۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۲
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 83780981
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید پلیمر با استفاده از ضایعات میوه‌ها و غذاهای دریایی

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه فنی نانیانگ واقع در سنگاپور با استفاده از ضایعات میوه‌ها یک فرایند تخمیری طراحی کردند که امکان استخراج کیتین را از پوست سخت‌پوستان فراهم می‌کند.

به گزارش یکشنبه پایگاه خبری ساینس، کیتین نوعی پلیمر طبیعی زیست‌تخریب‌پذیر است که در سال‌های اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته و کاربردهای مختلفی از بسته‌بندی مواد عذایی تا بانداژ زخم‌ها و تولید رنگ‌های خودترمیم به دست آورده است.
در حال حاضر کیتین با استفاده از اسیدها از ضایعات سخت پوستان دریایی استخراج می‌شود. اما این فرایند پرهزینه بوده و نیاز به مقادیر زیادی برق دارد و ضایعات سمی تولید می‌کند که موجب آلودگی جریان‌های آبی می‌شود.
اکنون محققان راهکار جدید را یافتند که در آن پوست سخت پوستان  به همراه ضایعات میوه‌ها و انواع خاصی از باکتری‌ها در یک فرایند تخمیری به کیتین تبدیل می‌شود. در این شیوه گلوکز موجود در میوه‌ها موجب تشدید فرایند تخمیر و تجزیه شیمیایی پوست سخت‌پوستان می‌شود و در نتیجه به سادگی می‌توان کیتین را از آن استخراج کرد. در این فرایند ضایعات ۱۰ نوع میوه مختلف شامل انگور، سیب، انبه، آناناس و موز مورد استفاده قرار گرفته است.
این فرایند تخمیری، بسیار موثر بوده و خلوص کیتین به دست آمده از این فرایند به ۹۸.۱۶ درصد می‌رسد. این در حالی است که کیتین به دست آمده از روش‌های سنتی دارای خلوص ۸۷.۵۶ درصد است.
به گفته محققان این شیوه جدید علاوه بر تولید محصولی با کیفیت بالاتر، یک فرایند پایدار، سازگار با محیط زیست و ارزان قیمت است که به سادگی می‌توان آن را به صورت صنعتی مورد استفاده قرار داد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه AMB Express منتشر شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =