دریافت مجوز بالینی واکسن کرونا­ برگزیده جایزه مصطفی(ص)

تهران - ایرنا- واکسن کرونا که توسط پروفسور اوگور شاهین دانشمند برگزیده­ جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹ ساخته شده است، مجوز لازم برای انجام اولین آزمایش بالینی روی انسان را در کشور آلمان دریافت کرد.

به گزارش روز شنبه ستاد ارتباطات و اطلاع ­رسانی بنیاد مصطفی(ص)، شرکت بیو ان تک در آلمان که پروفسور اوگور شاهین برگزیده جایزه­ مصطفی(ص) ۲۰۱۹ از مؤسسان آن است از ماه‌­ها پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا همکاری خود را با شرکت دارویی فایزر در راستای تولید واکسن بر پایه mRNA (ار. ان. ای پیامرسان) به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ آغاز کرده است.

اکنون، مؤسسه پاول ارلیش آلمان اجازه انجام فاز ۱ و ۲ آزمایش بالینی کاندیدای واکسن کرونا به نام واکسن BNT۱۶۲b۱ که در شرکت بیو ان تک ساخته شده را صادر کرده است،  آزمایش مذکور، نخستین تست بالینی واکسن کرونا بر روی انسان در آلمان است؛ چهارمین موردیکه برای ادامه­ مراحل آزمایش­ های بالینی درجهان انتخاب شده است.

بنابراعلام انستیتو فدرال مواد واکسنی وداروهای زیست­ پزشکی، این پنجمین کارآزمایی بالینی مجاز در سرتاسر جهان است که طی آن کاندیدای واکسنکرونا بر روی انسان مورد آزمایش قرار می­گیرد.                                          

اوگور شاهین که به خاطر تولید و ارزیابی واکسن­های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA برگزیده جایزه مصطفی(ص) در سال ۲۰۱۹ شد اظهار داشت: ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به طور خاص برای ساخت واکسن­ بیماری­‌های همه­گیر مناسب است،  ما همچنین از فناوری­‌های مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیت‌­زایی آن در علائم انکولوژی به تأیید و ثبت رسیده، استفاده می­ کنیم.

شرکت بیو ان تک اعلام کرد که چهار نمونه کاندیدای واکسن مورد استفاده در این آزمایش، از نخستین کاندیداهای پروژه lightspeed شرکت بیو ان تک با محوریت کووید-۱۹ هستند که هر کدام از آن­ها در قالب­ متفاوتی از mRNA بوده و آنتی­ ژن­های هدف متفاوتی دارند.

در دوز تقویتی فاز ۱ و ۲ آزمایش تقریباً ۲۰۰ فرد سالم که سن آن­ها بین ۱۸ تا ۵۵ سال است مورد آزمایش قرار گرفته و دامنه دوز ۱ تا ۱۰۰ میکروگرم هدف­گذاری خواهد شد تا دوز مطلوب برای مراحل بعدی تعیین شده و از ایمنی و اثربخشی واکسن اطمینان حاصل شود.

این مطالعه همچنین به بررسی اثرات ایمونیزاسیون مکرر سه نمونه از ۴ نمونه کاندیدای واکسن بر پایه uRNA یا modRNA می­‌پردازد،  در مرحله­ دوم، گروه­‌های پرخطر (افراد مستعد ابتلا به عفونت شدید کووید-۱۹) مورد آزمایش قرار می­‌گیرند، در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش‌­ها، ممکن است دو یا حتی سه نمونه از کاندیداهای واکسن مورد استفاده قرار گیرند، این تصمیم­‌گیری بر اساس مشاهدات کلی انجام می­ شود،  در واقع، ما برای ادامه­ آزمایش (با بیش از یک کاندیدای واکسن) آماده هستیم،  به عنوان مثال احتمالاً پاسخ افراد سالخورده به واکسن متفاوت خواهد بود.

وی افزود: از اینکه ارزیابی‌­های پیش ­بالینی را در آلمان به اتمام رسانده و موفق به دریافت مجوز قانونی برای انجام نخستین آزمایش انسانی شدیم، بسیار خرسندیم،  میزان بالای مشارکت افراد درگیر در این پروژه باعث شد تا طی مراحل مختلف از آغاز این پروژه تا دریافت مجوز قانونی جهت انجام نخستین آزمایش بر روی انسان به سرعت صورت گیرد.  

پروفسور اوگور شاهین استاد و محقق انکولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، از شرکای مؤسس و مدیر اجرایی  سازمان پژوهش­های زیست مواد دارویی در زمینه علوم وتحقیقات سرطان­ است، وی به خاطر ارزیابی بالینی واکسن­های ضد سرطان بر پایه mRNA که بصورت فردی و متناسب با نوع جهش در سلول­های بیمار مبتلا به سرطان طراحی شده، برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹  در تهران در زمینه علم و فناوری زیستی و پزشکی شده است.

به گزارش ایرنا، اوگور شاهین استاد ترکیه‌ای شرکت بایون‌تک و شرکت داروسازی آمریکایی «فایزر» در قالب یک برنامه جهانی، به طور مشترک در حال تولید واکسن‌های بالقوه کووید–۱۹ هستند.
این شرکت‌ها در نظر دارند آزمایش روی افراد داوطلب گرفتن واکسن یادشده را در آمریکا را پس از کسب مجوز شروع کنند.

دانشمندان و محققان سراسر جهان در تلاشند واکسن ویروس کرونا را کشف و تولید کنند. بیش از سه میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده و بیش از ۲۱۷ هزار نفر نیز جان باخته‌اند.
تا زمان کشف واکسن، متخصصان بهداشت و درمان در جهان، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را با داروهای ضد مالاریا که نتایج مثبتی به عفونت ریوی بیماران کرونایی نشان داده‌اند، مداوا می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha