آمریکا: تعهد ما در حفظ امنیت متحدان خود در خلیج فارس پابرجاست

تهران- ایرنا- برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: کشورش با وجود آنچه که به نظر می‌رسد تغییر در  استقرار نیروها در منطقه است، همچنان به حفظ امنیت متحدانش در منطقه خلیج‌فارس متعهد است.

به گزارش شبکه آمریکایی سی ان بی سی، این اظهارات هوک در واکنش به انتشار گزارش هایی درباره تصمیم پنتاگون برای خارج کردن دو سامانه ضد موشکی پاتریوت از عربستان سعودی مطرح شده است.

نماینده ویژه آمریکا درامور ایران روز جمعه در  مصاحبه اختصاصی با این شبکه اظهار داشت: تغییری در ماموریت ما ایجاد نشده است. ما در کنار شرکا و متحدان مان در منطقه ایستاده‌ایم و هر اقدامی را برای حفاظت از منافع آنها به‌کار می‌بندیم.

آمریکا سال گذشته دو سامانه ضد موشکی و تعدادی از نیروهای نظامی را در واکنش به حملات به تاسیسات نفتی آرامکو، به عربستان اعزام کرد.

سی ان بی سی نوشت: تصمیم آمریکا به خارج کردن این سامانه ها، کاهش برنامه های این کشور در تقویت حضور نظامی با هدف بازداندگی ایران قلمداد می شود.

هوک، گمانه زنی درباره تصمیم جدید کشورش به دلیل تغییر موضع آمریکا در قبال تهدیدآمیز بودن ایران را رد کرد و گفت: تغییری در ماموریت ما ایجاد نشده است و برای حفاظت از منافع آمریکایی‌ها هر اقدامی را انجام می دهیم.

این مقام آمریکایی با اشاره به ترور سردار سلیمانی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد، ترامپ قدرت بازدارندگی نظامی برای دفاع از خود را که از دست رفته بود، احیا کرد.

دولت ترامپ در واکنش به تشدید تنش ها با ایران، از ماه مه (اردیبهشت) سال گذشته حدود ۱۴ هزار نیروی بیشتر به منطقه خلیج فارس اعزام کرد.

آمریکا، ایران را به انجام چندین حمله خرابکارانه علیه تانکرهای نفتی خارجی در آب های خلیج فارس در سال گذشته و حملات به تأسیسات آرامکو سعودی در ماه سپتامبر (شهریور۹۸) متهم کرد؛ تهران آن را رد کرده است.

آمریکا همچنین حضور کشتی ها و گشت های نیروی دریایی خود را در داخل و اطراف تنگه هرمز، کانال مهم عبور ۳۰ درصد از نفت جهان تقویت کرده است.

هوک همچنین در این مصاحبه بر تصمیم دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که مهلت آن ماه اکتبر (مهر) به پایان می رسد، تاکید کرد.

مصاحبه روز جمعه هوک با دومین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۰۵ ایران و آغاز سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران مصادف بود.

پیشتر نشریه وال‌استریت ژورنال گزارش داده بود، آمریکا ضمن خارج کردن سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت از عربستان، در حال بررسی کاهش حضور نظامی در این کشور است.

هوک گفت: باوجود کاهش نیروها و خارج کردن سامانه های پاتریوت، حمایت از متحدان ما و بازدارندگی در مقابل تهران از زمان دیگری بیشتر است.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha