۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۴۰
کد خبرنگار: 885
کد خبر: 83780668
۰ نفر

برچسب‌ها

مرگ ۱۳۶ نفر در تهران بر اثر گاز گرفتگی طی سال گذشته

تهران - ایرنا - اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: سال گذشته ۱۳۶ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است.

  به گزارش روز شنبه پزشکی قانونی استان تهران این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۱۶۸ نفر اعلام شده بود ۱۹ درصد کاهش یافته است.

از تعداد فوتی های در سال گذشته ۱۰۵ نفر مرد و ۳۱ نفر زن بوده اند.
در گزارش پزشکی قانونی استان تهران تاکید شده است: گاز CO گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می نامند.
وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.
در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود.

اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع تر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

کودکان، سالمندان ،افراد با سابقه بیماریهای قلبی - ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =