تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باعث نابودی برجام می شود

اسلام‌آباد - ایرنا -روزنامه های پاکستانی روز شنبه با انتشار مقالاتی با اشاره به تلاش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نوشتند هرگونه تلاش آمریکا برای تمدید این تحریم ها اشتباه و زمینه نابودی توافق هسته ای را فراهم می ‌کند.

روزنامه داون و اکسپرس تریبیون پاکستان با انتشار مطلبی خروج یکجانبه ترامپ از برجام را  دلیل افزایش تنش منطقه ای و جهانی دانستند و  تاکید کردند تلاش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران،پیام اشتباهی را به جهان و مخابره می کند و باعث بی اعتمادی کشورهای دیگر نسبت به توافق های منطقه ای و جهانی می شود.

روزنامه «داون» امروز در سرمقاله خود با عنوان تحریم تسلیحاتی ایران نوشت: هرگونه اقدام دولت ترامپ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران عواقب بسیار شدیدی خواهد داشت، مقام‌های ایرانی نیز نسبت به آن هشدار داده و چنین اقدام احتمالی را مثابه نابودی کامل توافق هسته‌ای می‌دانند. 
در این سرمقاله آمده است: ملاحظات و ناراحتی ایران از این اقدام دولت ترامپ قابل درک است. به‌رغم امضای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی قدرت‌های جهان در کنار ایران که پیروزی دیپلماسی چندجانبه بر علیه رویکرد جنگ طلبانه به شمار می‌رود، ثمرات آن هرگز برای تهران تحقق نیافت و دلیل اصلی این امر نیز تهدید سرمایه گذاران خارجی توسط آمریکا می‌باشد. 
روزنامه داون نوشت: خروج یکجانبه ترامپ از برجام دلیل اصلی تقابل واشنگتن با تهران است. ترور سردار قاسم سلیمانی ژنرال ارشد ایرانی به دست آمریکا در ژانویه گذشته زنگ‌های خطر را در سراسر جهان به صدا درآورد زیرا قدرت‌های جهانی دست به یک جنگ مخرب جدید در خاورمیانه زده بودند. 
این روزنامه انگلیسی زبان پاکستان با اشاره به دشواری مبارزه کرونا در ایران ناشی از تحریم‌های آمریکا، افزود: در چنین اوضاعی، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی پیام اشتباهی را به جهان مخابره می‌کند و بر تنش‌هایی که جامعه جهانی از قبل با آن روبرو است، افزوده خواهد شد. 
روزنامه داون هشدار داد که در صورت تمدید تحریم‌ها و از بین رفتن برجام که چیزی زیادی نیز از آن باقی نمانده است، تنش های سیاسی و امنیتی خاورمیانه تشدید خواهد شد. 

**واشنگتن باید تحریم شود نه ایران
روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» نیز در شماره امروز خود با عنوان «تحریم ایران» نوشت: رفع تحریم‌های تسلیحاتی بخشی از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان است در حالی که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ این توافق را نقض و از آن خارج شد. 
این روزنامه انگلیسی زبان نوشت: منطق اینگونه استدلال می‌کند که واشنگتن باید به جرم ارتکاب اقدامات غیرقانونی و ناهنجار تحریم شود نه ایران، متاسفانه همانطور که مشاهده می‌شود آمریکایی‌ها برای اقداماتی که انجام می‌دهند با تحریم روبرو نیستند. 
اکسپرس تریبیون نوشت:بی‌توجهی به قوانین بین المللی، دیپلماسی و دهن کجی به هنجارهای جامعه در زمان دولت ترامپ در وضعیت بدتر قرار گرفت. واکنش تند و خشم رئیس جمهوری ایران به اقدامات واشنگتن نشان می‌دهد که سیاست ایرانِ دولت ترامپ تا چه‌اندازه ناخوشایند بوده است. 
در این سرمقاله آمده است: واقعیت این است که با وجود عقب نشینی تدریجی ایران از تعهدات برجامی خود، نمی‌توان این موضوع را ندیده گرفت که تا زمانی که آمریکا در برجام باقی بماند ایران نیز کاملاً به اجرای آن پایبند خواهد بود اما در صورت هرگونه نقض توافق هسته‌ای توسط ایران، ترامپ مقصر اصلی آن است. 
روزنامه اکسپرس تریبیون در ادامه اضافه کرد،اروپایی‌ها که دیگر امضاکنندگان برجام هستند در برابر قانون شکنی‌های ترامپ سکوت کرده و مسیر تحریم علیه ایران، کشوری که به توافق هسته‌ای همواره پایبند بوده است، را هموار کردند. 
به گزارش ایرنا، تحریم‌های بین‌المللی ناظر بر فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی به پایان خود نزدیک می‌شود. 
آمریکا دولت ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده و خواستار تمدید این تحریم‌ها شده است. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد هرگونه داد و ستد تسلیحاتی با ایران تا ۱۸ اکتبر امسال (۲۷ مهر) ممنوع است. 
این قطعنامه در پیوند با توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ و برای یک بازه زمانی پنج ساله تصویب شد و یکی از مواردی بود که از سوی دولت ترامپ و مخالفان توافق هسته‌ای با ایران در آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیاز به کسب اکثریت آرای ۹ عضو شورای امنیت دارد. افزون بر آن، روسیه و چین به عنوان اعضای ثابت شورای امنیت می‌توانند چنین طرحی را وتو کنند.  
تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران‌ بـرای‌ نخسـتین‌ بـار در قطعنامـه ١٧٤٧ مورخ‌ ٢٧‌ مارس‌ ٢٠٠٧ برقرار شد. بند پنجم اجـرایی قـطعنامه مزبـور اشــعار می‌دارد کـه شورای امنیت تصمیم می‌گیرد که ایران نباید به تجهیز، فروش‌ یا انتقال‌ مستقیم و غیرمستقیم هر گونه سـلاح یا مواد مرتبط‌ با آن از سرزمین خویش یـا توسـط اتبـاع خـود یـا هواپیماهـا و کشتی‌های دارای پرچـم این کـشور مـبادرت نماید و اینکه همه‌ دولت‌ها از خرید این گونه اقلام از ایران توسط اتباعشان یا هواپیماها و کشتی‌های دارای پرچم این کشورها ممنوع هستند؛ اعــم ‌از اینـکه در سرزمین ایران باشد یا خیر. در واقع، بر اساس این بند، ایران در وهلـه نخسـت از صادرات‌ تسلیحات‌ منع مـی‌شود و دولت‌ها نـیـز از خریـد هـرگونـه تسـلیحات از ایـران منـع می‌شوند. 
با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ در تاریخ ٢٠ جولای ۲۰۱۵، قطعنامه‌های تحریمی پیشین علیه جمهوری اسلامی ایران لغو شدند. یکی از مهمترین مباحث مطروحه در طول مذاکرات میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ موضوع تحریم‌های تسلیحاتی ایران بود که بر اساس قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران وضع شده بود. اگر چه در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سخنی از موضوع تحریم تسلیحاتی ایران نیامده، اما شورای امنیت به ابتکار خویش برخی محدودیت‌های موجود در قطعنامه‌های پیشین را در قالب پیوست دوم قطعنامه ۲۲۳۱ گنجاند و با ایجاد اصلاحاتی در این محدودیت‌ها، تغییرات مهمی در این مورد ایجاد کرده است. برخلاف قطعنامه‌های‌ ذکرشده که هرگونه صادرات‌ و واردات‌ تسلیحاتی‌ به ایران را منـع‌ می‌کـرد، قـطعنامه ٢٢٣١ با رویکردی‌ دیگر، تصمیمات منع‌کـننده تـسلیحاتی شورا را بـه تـجویز تـسلیحاتی تحـت شرایطی خاص تـبدیل‌ کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار جهان