۲۰۰ مقاله به همایش ملی ادبیات مقاومت در دانشگاه کوثر بجنورد رسید

بجنورد- ایرنا- پژوهشگران، استادان و دانشجویان ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی ادبیات مقاومت مستقر در دانشگاه کوثر بجنورد با محور ویژه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی ارسال کردند.

رییس دانشگاه کوثر بجنورد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ادبیات مقاومت و مطالعات تطبیقی، مطالعات مردم شناسی، فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی، زبان شناسی، وحدت ملی و قومی، ادبیات حماسی، مبانی انسان شناختی، فرهنگ و تاریح ایران باستان، ادبیات مقاومت و مفهوم وطن، مظامین دینی و ادبیات مقاومت و نقش زنان از جمله محورهای این همایش است.

دکتر علیرضا حسینی محورهای ویژه این همایش ملی را نیز الگوها و مبانی فکری، اعتقادی و سیاسی سپهبد شهید قاسم سلیمانی، الگوی سبک زندگی سردار شهید، جایگاه شهید در مقابله با جنگ نرم، نقش سردار دلها در ارتقای قدرت بازدارندگی جبهه مقاومت، نقش وی در ارتقای صلح و امنیت منطقه و جهان اسلام،  اهمیت وی در ایجاد وحدت در جبهه­‌های اسلامی و راهبرد صیانت از دستاوردهای سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی عنوان کرد.

وی  نقش سردار سلیمانی در تغییر موازنه قدرت در منطقه و جهان اسلام، نقش ایشان در ناکامی طرح­ های آمریکایی و رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه و نقش دیپلماسی فعال سپهبد شهید قاسم سلیمانی در منازعات منطقه را از دیگر محورهای این همایش برشمرد.

حسینی اظهار داشت: شرکت کنندگان در همایش ملی ادبیات مقاومت به شناخت و بررسی مؤلفه­ ها و کارکردهای مختلف ادبیات مقاومت در آثار منظوم و منثور پرداخته و از دیگر سو به تبیین و بررسی انگاره­ ها، فرهنگ ­ها و قومیت­ ها، مرتبط با ادبیات مقاومت خواهند پرداخت.

وی افزود: با وجود استقبال گسترده از همایش و ارسال مقاله های از سوی علاقه مندان، پژوهشگران و دانشجویان فرآیند ها انجام شده است اما برگزاری همایش در تاریخ مقرر ۲۲ و ۲۳ خردادماه با توجه به شیوع ویروس کرونا میسر نخواهد بود.

رییس دانشگاه کوثر بجنورد گفت: بر اساس تصمیم ستاد برگزاری همایش، زمان برگزاری همایش به تاریخ ۱۹ و ۲۰ آذرماه سال جاری به تعویق افتد.  

حسینی افزود: همچنین با توجه به درخواست های مکرر و به منظور بهره مندی مناسب از فرصت پیش آمده، مهلت ارسال مقاله نیز تا ۱۵ آبان سال جاری تمدید شد.

رییس دانشگاه کوثر بجنورد گفت: ادبیات پایداری و مقاومت، دلاوری و شجاعت مردم را در مقابل هجوم بیگانگان توصیف و ترسیم می­ کند که دارای آهنگی شکوهمند، استوار و پرصلابت است، چه بسا بهترین تعریف از ادبیات مقاومت، تجلی ستیز با بیداد و ستم، با سلاح ادبیات باشد.

وی اظهار داشت: مقاله های برتر این همایش در پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام ISC به ثبت خواهد رسید.

در نخستین همایش ملی ادبیات مقاومت ۲۹۵ اثر از جمله مقالات اندیشمندان چهار کشور به این همایش ارسال شده بود.

دانشگاه کوثر بجنورد، ویژه دختران، سال ۹۱ با هفت رشته و جذب ۲۵۰ دانشجو فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و اکنون رتبه دوم دانشجو را در بین دانشگاه های تک جنسیتی کشور دارد.  

هم اکنون افزون بر سه هزار دانشجو در سه دانشکده علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی این دانشگاه زیر نظر ۵۴ استاد و عضو هیات علمی تحصیل می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =