گلریزان مجازی زندانیان هرمزگان در روزهای کرونایی

بندرعباس- ایرنا- ۱۷ سالی می‌شود که جشن‌های گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد (معسر دربند) درهرمزگان با حضور پرشور خیران، مسوولان، شرکت‌ها وصنایع بزرگ، بانک‌ها، نهادها وارگان‌های مردمی به صورت عمومی وتجمعی برپا می‌شد اما امسال شیوع بیماری ویروسی کرونا این رویه را تغییر داده وبه جشن مجازی تبدیل کرده است.

هجدهمین جشن همدلی ومهربانی گلریزان درحالی در روزهای سخت کرونایی از طریق پویش‌های مردمی در فضای مجازی وصداوسیما برای کمک به جرائم غیرعمدودیه برپا می‌شود تا خیران ونیکوکاران بار دیگر فرصت کمک به همنوع خود پیدا کنند و دراین جشن حسنه سهیم باشند.

جشن گلریزان شکل گرفت تا دربدترین زمان ممکن دست جوانان وسرپرست خانوارهایی که بر اثر غفلت وبی‌تجربگی و یا ناخواسته دچار حوادث روزگار شده‌اند، را گرفته و به آغوش گرم خانواده وجامعه بازگرداند.

جوانان وسرپرست خانوارهایی که درحوادث رانندگی، حوادث کارگاهی، چک‌های بی‌محل، مهریه‌های نامعقول وپرداخت نکردن نفقه گرفتار ورشکستگی وبدهکاری شده‌اند، در ماه مبارک رمضان ماه رحمت ومهربانی چشم امید به کمک‌های مردمی دوخته‌اند.

 جشن گلریزان امید ناامیدان است که اکنون با فرهنگ سازی بهینه به سنت حسنه تبدیل شده تا نیکوکاران، خیران ومسوولان ستاددیه هرمزگان آن هم درماه مبارک رمضان با برپایی این جشن از زندانیان نیازمند دستگیری کنند.

در قرآن وآموزه‌های دین مبین اسلام نیز بارها وبارها به کمک به همنوع، دستگیری از نیازمندان و روحیه داشتن کار خیر تاکید شده است وباید این حرکت مردمی ارزشمند (جشن گلریزان) در جامعه گسترش یابد تا زندگی همه ما در مسیر خیر و رضایت خداوند متعال باشد.

شکل گیری ستاد دیه درهرمزگان از سال ۸۱

ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه وکمک به زندانیان نیازمند ودربند یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی بوده که در سال ۱۳۶۹ توسط شهید سید اسدالله لاجوردی تشکیل شد و درهرمزگان نیز این ستاد از سال ۸۱ شکل گرفت.

ستاد دیه هرمزگان از سال ۸۱ تا ۹۸ با برپایی جشن‌های مختلف گلریزان، کمک ستاد دیه و با گذشت شاکیان وکمک‌های خیران ونیکوکاران، توانسته سه هزار و۸۸ زندانی با بدهی بیش از ۲ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال را از بند زندان نجات داده وبه آغوش گرم خانواده بازگردانده است.

ستاددیه هرمزگان امسال نیز دست دوستی به سمت افراد خیرونیکوکار دراز کرده تا با دستان پربرکت و پرمهرشان با واریز کمک‌های نقدی خود به شماره حساب‌های بانک ملی ۰۱۰۶۱۱۰۰۳۱۰۰۷، شماره کارت بانک ملی ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۳۶۷۰۶، شماره حساب بانک مسکن ۱۴۰۰۵۲۳۸۱۴، شماره کارت بانک مسکن ۶۲۸۰۲۳۱۳۴۵۴۸۲۷۴۸ و یا شماره گیری کد پیامکی *۷۸۰*۷۷۷۷۰۷۶# از طریق تلفن همراه به نام این ستاد، زندانیان دربند را آزاد کنند و چشمان گریان فرزندان وخانواده‌های زندانیان را شاد کنند.

این ستاد همچنین درماه رحمت ومغفرت منتظر هدایا، نذورات و کمک‌های غیرنقدی مردمی، نهادها و ارگان‌ها و سخاوت ومهرورزی هموطنان در دستگیری از خانواده زندانیان بی‌سرپرست ونیازمند است.

برپایی جشن‌های مجازی گلریزان زندانیان هرمزگان

مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان گفت: جشن حضوری وعمومی گلریزان امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا در استان برگزار نمی شود و این ستاد به منظور جذب حداکثری کمک‌های مردمی وبهره مندنی از ایام پرفضلیت ماه مبارک رمضان برگزاری جشن های غیرحضوری درقالب گلریزان‌های رادیو وتلویزیونی و پویش‌های مردمی درفضای مجازی، ارسال پیامک وتبلیغات واطلاع رسانی محیطی را جایگزین کرده است.

احمد مرادی نژاد افزود: در این راستا نشست هم‌اندیشی با حضور مدیرکل زندان‌های هرمزگان، نائب رییس هیات امنای ستاد دیه استان ومدیرکل صداوسیمای مرکز خلیج فارس برپا شده وراهکارهای لازم برای برپایی جشن‌های گلریزان از طریق صداوسیما صورت گرفته است.

وی بیان داشت: همچنین به تمامی روسای دادگستری‌ها ومدیران زندان‌ها در سراسر استان هرمزگان دستور لازم در جهت جذب کمک‌های خیران ونیکوکان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد صادر شده است.

مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان اظهارداشت: ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند استان بعنوان یکی از دستاوردهای ارزنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که در مدت سه دهه فعالیت خود، توانسته است بیش از سه هزار و ۸۸ نفر از زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد را از زندان های استان آزاد و به آغوش پرمهر خانواده بازگرداند.

مرادی نژاد گفت: این نهاد مردمی همه ساله با برگزاری جشن‌های گلریزان در ماه مبارک رمضان در سطح استان توانسته است با دستان پربرکت مسوولان و مردم نوع دوست، نیکوکاران ارجمند و با جذب کمک‌های حداکثری زمینه آزادی این قبیل زندانیان را از بند مهیا نماید.

روانه شدن زندانیان دیه به خانواده وجامعه لطمه می‌زند

مدیرعامل ستاددیه هرمزگان گفت: افراد زیادی از اقشار آبرومند پس از وقوع حوادث ناخواسته همچون تصادف، مهریه، نفقه وچک به دلیل عجز از پرداخت دیه یا بدهی مالی مدت زیادی را دور از همسر و فرزندان خویش در زندان بسر می‌برند که روانه شدن این افراد می‌تواند به کیان خانواده آسیب بزند و سبب آلوده شدن اخلاق فردی واجتماعی و درنهایت از دست رفتن سلامت جامعه شود.

احمد مرادی نژاد افزود: سلب آرامش از خانواده، انحراف فرزندان زندانیان، انحراف فکری واخلاقی خود زندانیان درکنار افراد مجرم و ترک تحصیل فرزندان از عواقب ماندن سرپرست خانواده در زندان است که توان پرداخت مالی را ندارد.

وی بیان داشت: روحیه احسان و نیکوکاری همواره در بین مردم کشورمان وجود داشته و دارد، بویژه در ماه مبارک رمضان که از اجر و پاداش مضاعفی برخوردار است.

مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان یادآورشد: این زندانیان برای آزادی خود چشم امید به یاری صنایع غرب استان و خیران و نیکوکاران دوخته‌اند تا در این ماه رحمت و مهربانی رمضان به آغوش گرم خانواده جامعه بازگردند.

چشم امید ۷۱ زندانی جرائم غیرعمد هرمزگان به کمک نیکوکاران

رییس کل دادگستری هرمزگان نیز گفت: ۷۱ زندانی جرائم غیرعمد ودیه در زندان‌های استان حبس هستند وچشم امید آنها به دستان پرمهر خیران ونیکوکاران است.

علی صالحی، بدهی این افراد را ۲۴۵ میلیارد ریال عنوان کرد وبیان داشت: بیشترین بدهی به ترتیب مربوط به دیه، محکومیت مالی، مهریه ونفقه است.

وی بیان داشت: سال گذشته ۲۰۲ زندانی جرائم غمد با بدهی ۶۶۰ میلیارد ریال با کمک خیران وستاد دیه از زندان‌های هرمزگان آزاد شدند.

رییس کل دادگستری هرمزگان اظهارداشت: چشم امید بسیاری از زندانیان نیازمند و خانواده‌هایشان در طول سال به جشن گلریزانی است که هر ساله به مناسبت میلاد کریم اهل بیت؛ حضرت امام حسن مجتبی(ع) برگزارمی‌شود.

صالحی ادامه داد: جشن گلریزان مجازی وغیرحضوری در هرمزگان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از فردا ۲۰ اردیبهشت ماه همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان در استان برگزارمی‌شود.

وی گفت: زندانیان جرائم غیرعمد بزهکار نیستند، بلکه بواسطه جرمی ناخواسته و ناتوانی از پرداخت دیه هم اکنون دور از خانواده، روزگار را پشت دیوارهای بلند زندان می‌گذرانند.

رییس هیات امنای ستاددیه هرمزگان تصریح کرد: رسالت اصلی ستاد دیه کمک به آزادی زندانیان دیه و جرائم غیرعمد است و این ستاد مردم نهاد نیازمند یاری نیکوکاران است.

وی از صنایع غرب هرمزگان نیز خواست در آزادی زندانیان مشارکت فعالی داشته باشند وگل لبخند را به خانواده زندانیان هدیه کنند.

زندانیان جرائم غیرعمد از خانواده کم درآمد وآسیب پذیر جامعه هستند

مدیرکل زندان های هرمزگان نیز اظهار داشت: بیشتر زندانیانی که با جرائم غیرعمد در زندان های استان تحمل حبس می‌کنند، از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه هستند که توانایی پرداخت دیه را ندارند.

مصطفی کیشانی افزود: خانواده‌های این زندانیان در نبود سرپرست، به سختی زندگی می‌کنند و در معرض آسیب‌های اجتماعی فراوانی قراردارند.

نائب رییس هایت امنای ستاددیه هرمزگان اظهارداشت: کمک به افراد نیازمند وگرفتار مورد تاکید خداوند متعال، ائمه اطهار(ع) ودین مبین اسلام است و کسانی که به یاری نیازمندان  بشتابند هیچ‌گاه متضرر نخواهندشد.

بیاییم در ماه مبارک رمضان، ماه رحمت ومهربانی، با گشودن هر بندی از پای گرفتاری، زندگی دوباره به فرد زندانی وخانواده آن ببخشیم؛ چرا که با گره‌گشایی از کار مومن ومسلمانی، خداوند بلند مرتبه نیز گرهی از کار آن افراد را در دنیا وآخرت می‌گشاید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =