بیماری کرونا کماکان روندی کاهنده دارد

تهران- ایرنا- رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستادملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: ممکن است سرعت کاهش بیماری کرونا به دلیل افزایش ترددها و شلوغ شدن جامعه در روزهای اخیر باشد ولی کماکان بیماری کرونا در کشور روند کاهنده دارد.

علی اکبر حق دوست روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: با کمک و همراهی مردم، انجام هماهنگی بین بخشی مناسب و اجرای برنامه‌ها روند کاهنده قابل قبولی را تقریبا از اوایل سال در مورد اپیدمی کرونا در تمام کشور شاهد هستیم.  

 رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستادملی مدیریت و مقابله با کرونا  بیان داشت: هرچند این روند در برخی هفته‌ها کاهش بسیار زیادی داشت و برخی هفته‌ها سرعت کمتری، اما در مجموع روند بیماری در کشور کاهنده بود و این روند ادامه پیدا کرده است.

حق دوست ادامه داد: این کاهش سرعت نشان می‌دهد که بیماری در جامعه وجود دارد با کمی بی‌دقتی، می‌تواند دوباره یک اپیدمی جدیدی ایجاد کند.

این متخصص اپیدمیولوژی گفت: در تلاش هستیم که اگر تغییر جدی در روند بیماری رخ دهد به یک بحران خیلی جدی در سطح وسیع تبدیل نشود و محدود باقی بماند.

وی تاکید کرد که محدود بودن این بیمار در کشور منوط به هوشیاری مردم و مسئولان است و همچنین نظارت و هوشیاری دقیق سیستم مراقبتی نظام بهداشتی است تا کنترلی دقیق بر روند این بیماری انجام گیرد.

شناسایی بهتر، بخشی از افزایش موارد جدید کرونا در روزهای اخیر است

حق دوست، بخشی از افزایش تعداد موارد جدیدی که در روزهای اخیر به صورت روزانه در آمارهای رسمی گزارش می شود را به دلیل شناسایی بهتر، بیماران سبک از طریق غربالگری در سطح یک اعلام کرد.  

وی ادامه داد: خیلی از این افراد قبلا به پزشک و بیمارستان مراجعه نمی‌کردند و هیچ وقت آزمایش نمی‌شدند، آنان در گذشته در جامعه پخش بودند و نظام سلامت از وجود آنها بی‌اطلاع بود، الان در حال شناسایی این افراد هستیم.

رئیس کمیته اپیدمیوولوژی ستادملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: شناسایی بموقع و مراقبت های لازم از این افراد، انتشار ویروس در جامعه را کاهش می دهد.

وی با اشاره به اینکه ما در برخی از استانها یک روند افزایشی مختصر مشاهده می کنیم، افزود: این افزایش در این نقاط هم به‌شکل مختصر بوده و مدت روند صعودی آنها هم محدود است. معمولا ۴ تا ۵ روز این روند طول می کشد و سپس روند ثابت یا کاهنده می شود.

حق دوست، عمده ترین عامل افزایش تعداد بیماران به دلیل شناسایی بیشتر بیماران سبک اعلام کرد و گفت: این افراد معمولا با فرد بیمار در تماس بودند، سیستم بهداشت ما فعالانه این افراد شناسایی و سریعا مراقبت می کند. افزایش را در این حد را باید علامت مثبت از فعال بودن بهداشت کشور تلقی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha