کرمانشاه در هفته‌ای که گذشت

کرمانشاه- ایرنا- کشف ۵۲۱ کیلوگرم تریاک، دیدار جمعی از فرهنگیان با امام جمعه، اعلام نرخ بیکاری استان در سال گذشته و اعلام کاهش ۴۱ درصدی بارش‌ها مهمترین رویدادهای خبری کرمانشاه در هفته گذشته (۱۳تا ۱۹ اردیبهشت) را تشکیل می‌دهد.

اولین رویداد مهم خبری هفته گذشته کرمانشاه که می توان به آن اشاره کرد اعلام خبر کشف ۵۲۱ کیلوگرم ماده مخدر تریاک از زبان سردار «علی اکبر جاویدان» فرمانده انتظامی استان بود که در جمع خبرنگاران آن را اعلام کرد.

وی گفت: ماموران پس از اطلاع از فعالیت یک باند قاچاق موادمخدر و با انجام تحقیقات گسترده و شگردهای خاص، مسیر حرکتی کامیون حامل تریک را شناسایی و با استقرار در محل مناسب پس از مشاهده در فرصتی مناسب نسبت به توقیف آن اقدام کردند.

سردار جاویدان تصریح کرد: علاوه برکشف این مقدار موادمخدر، راننده نیز دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

کرونا حدود ۲۹ میلیارد تومان به گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه خسارت زد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه اعلام کرد که شیوع کرونا ۱۷ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان به بخش گردشگری و ۱۱ میلیارد تومان به صنایع دستی استان خسارت وارد کرده است.

امید قادری در کارگروه اشتغال استان عنوان کرد: ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت پردرآمدترین زمان فعالیت حوزه گردشگری است که امسال شیوع بیماری کرونا این فصل را از فعالان حوزه گرفت.

وی افزود: سال گذشته ما شاهد جهش گردشگری در کرمانشاه بودیم و در ۶ ماه نخست سال ۴۰ درصد رشد گردشگری خارجی و ۶۰ درصد رشد گردشگر داخلی داشتیم.

قادری گفت: یک هزار و ۱۳۰ نفر از فعالان حوزه گردشگری استان کرمانشاه به واسطه شیوع کرونا در آستانه بیکاری و یا اخراج هستند.

ستاد اجرایی فرمان امام ۱۰ هزار شغل در کرمانشاه ایجاد می‌کند

استاندار کرمانشاه گفت: براساس توافق انجام شده با ستاد اجرایی فرمان امام، این ستاد تا پایان امسال ۱۰ هزار شغل در استان ایجاد خواهد کرد.

هوشنگ بازوند همچنین با اشاره به خسارت‌های شیوع بیماری کرونا به بخش اقتصادی گفت: باید خود را برای دوران پساکرونا آماده کنیم تا بخشی از خسارت‌های این بیماری برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه هفت هزار و ۳۰۰ نفر به واسطه شیوع بیماری کرونا مشمول دریافت بیمه بیکاری شده اند، گفت: تامین اجتماعی هرچه سریعتر به منظور برقراری پرداختی های لازم به این افراد اقدام کند.

۱۰۱ بازی بومی محلی شناخته شده در استان کرمانشاه وجود دارد

رییس هیات ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی کرمانشاه بااشاره به وجود ۱۰۱ بازی بومی و محلی شناخته شده در استان گفت: خوشبختانه ورزشکاران ما در اکثر آنها حرفی برای گفتن در مسابقات کشوری دارند.

بهرام بهروش همچنین با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۰ جشنواره درون استانی برگزار شده، گفت: برگزاری جشنواره گیلاس در صحنه، جشن خرمن در ماهیدشت، جشن بلوط در بیلوار، جشن دا در قصرشیرین و ... از جمله آنها بوده است.

وی همچنین از فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰ ورزشکار سازمان یافته در این هیات خبر داد و گفت: ۷۰ درصد آنها را آقایان و ۳۰ درصد را نیز بانوان تشکیل می دهند.

امام جمعه کرمانشاه: معلمان همواره دغدغه مردم و جامعه را دارند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه معلمان نجیب‌ترین افراد و مورد وثوق مردم هستند، گفت: آنها همواره دغدغه مردم، جامعه و دانش‌آموزان را دارند و این صفت بزرگ در وجود بزرگان دین مثل امام راحل و مقام معظم رهبری همواره در جریان است.

آیت‌الله «مصطفی علما» در دیدار مدیرکل آموزش و پرورش، معاونان و رییس دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه به مناسبت بزرگداشت مقام معلم، افزود: روز معلم روزی بزرگ به بلندای آفتاب است و امیدوارم همه ما هم برای مردم، هم برای خود و هم برای خدا خدمتگزاران خوبی باشیم.

وی با اشاره به سالروز شهادت استاد شهید مطهری به عنوان روز معلم تاکید کرد: کسانی که آن فیلسوف و فقیه بزرگ را به شهادت رساندند، خوب فهمیدند چه شخصیت بزرگی را ترور کرده اند زیرا امثال شهید مطهری در جامعه و براساس رسالت معلمی روشنگری دارند و مجموعه جامعه را با معارف دین براساس عقلانیت آشنا می کنند.

کمک ۶۹ میلیارد تومانی مردم کرمانشاه به آسیب‌دیدگان کرونا

استاندار کرمانشاه گفت: مردم این استان تاکنون حدود ۶۹ میلیارد تومان برای کمک به آسیب‌دیدگان ناشی از شیوع بیماری کرونا کمک کرده‌اند.

هوشنگ بازوند در آیین تجلیل از داوطلبین جمعیت هلال احمر استان که در سرسرای شهدای دولت استانداری برگزار شد، افزود: وضعیت کرمانشاه در مقابله با کرونا مطلوب است اما هر لحظه امکان اوج گیری بیماری وجود دارد.

وی افزود: در ابتدای شیوع بیماری کرونا دانشگاه نقشه راهی را برای رویارویی با بدترین شرایط تنظیم کرد؛ در مرحله نخست ۳۸۰ تخت بیمارستانی برای بستری بیماران ‌کرونایی فراهم شد و زمینه را برای بستری بیش از هزار بیمار آماده کردیم.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: روزانه بیش از ۱۲۰ هزار عدد ماسک در استان توزیع می شود که این آمار در زمان وقوع بحران باید به ۳۸۰ هزار عدد برسد.

نرخ بیکاری کرمانشاه در سال ۹۸ اعلام شد

براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار ایران در سال ۱۳۹۸، نرخ بیکاری کشور نسبت به سال قبل از آن ۱.۵ درصد کاهش یافته در حالی که این کاهش در استان کرمانشاه ۳.۱ درصد است.

آنچنان که مرکز آمار به تازگی اعلام کرده است، شاخص نرخ بیکاری نیروی کار جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر(جمعیت فعال) سال گذشته در کشور ۱۰.۶ درصد بوده است. این نرخ در سال ۹۷، ۱۲.۱ بود.

براساس این گزارش استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۵.۷ درصد در جایگاه نخست جدول بیکاری کشور قرار دارد و پس از آن استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری با ۱۵.۴ و ۱۵.۳ درصد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته اند.

کرمانشاه از نظر بیشترین کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸ در رتبه سوم کشور قرار گرفته است.

دادستانی کرمانشاه جلوی ۳۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز را گرفت

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از رفع تصرف ۳۰۰ قطعه اراضی کشاورزی مرغوب مرکز استان خبر داد که مالکان آنها درصدد ساختن باغ‌ویلا بودند.

شهرام کرمی افزود: تنها طی یک هفته جلوی تبدیل ۳۰۰ قطعه اراضی کشاورزی بسیار مرغوب و جزء کلاس اول زراعی کرمانشاه به باغ‌ویلا را گرفته‌ایم.

به گفته او، افراد متخلف با فنس کشی، جدول بندی و قطعه بندی این زمین‌های کشاورزی برای ساخت بنا و ویلا آماده می شدند.

میزان بارندگی استان کرمانشاه ۴۱ درصد کاهش یافت

معاون اداره کل هواشناسی کرمانشاه، از کاهش ۴۱ درصدی بارش‌ها در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل و سه درصدی نسبت به دوره بلندمدت خبر داد و گفت: بارندگی سال زراعی جاری در استان (اول مهر ۹۸ تا ۱۸ اردیبهشت ۹۹) به حدود ۴۵۳ میلی متر رسیده است در حالی که بارش های سال زراعی قبل بیش از ۷۷۳ میلی متر بود.

علی محمد زوراوند اظهار داشت: همچنین میانگین بارش های بلندمدت استان در مدت زمان یادشده نیز ۴۶۱.۵ میلی متر بوده است تا هم در مقایسه با سال زراعی قبل و هم دوره بلند مدت با کاهش بارندگی روبرو باشیم.

وی بیشترین کاهش بارش باران در استان طی سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی قبل را متعلق به سومار با ۶۳ و گیلانغرب و قصرشیرین با ۶۱ درصد عنوان کرد و گفت: پاوه با ۵۵ درصد و گواور با ۵۳ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

زوراوند افزود: سومار با ۴۴ درصد، قصرشیرین با ۴۲ و گیلانغرب نیز با ۲۳ درصد بیشترین کاهش را در بارش های بلندمدت داشته اند.

اخبار مرتبط