۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۶
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83780007
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تکاپوی سمن‌های جهرم برای بهاری شدن دل نیازمندان

شیراز-ایرنا- برای رمضان، صفت‌های پسندیده بسیاری برشمرده‌اند از جمله، ماه رهایی از گناه، آتش قهرخداوند، رستن از اسارت نفس و رسیدن به وصال حق، افرادی که بر این جمله باور قلبی دارند رحمت به دیگران را هم به ویژه در این ماه برخود واجب می‌دانند و سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) حرمت این رحمت را به درستی دریافته‌اند و می‌کوشند در بهار قرآن، دل‌های نیازمندان را هم بهاری کنند. 

انجام اعمال خیر و نیکوکاری در فرهنگ ایران، پیشینه‌ای دیرینه دارد. خیریه به انجام اعمال نیک و عام‌المنفعه‌ گفته می‌شود که برای ایجاد تغییر مثبت در جامعه و کمک به نیازمندان صورت می‌گیرد.

نیکوکاری و بشردوستی به عنوان یک خصلت فطری و خدادادی در وجود انسان‌ها وجود دارد که با سیر تکاملی انسان‌ها به رشد و شکوفایی رسیده است و در این میان موسسه‌های خیریه نقش مهمی در انجام امور خیر به صورت سازماندهی شده ایفا می‌کنند.

موسسه‌های خیریه، عموما سازمان‌های عام‌المنفعه مردم‌نهاد هستند که به طور معمول به صورت غیرانتفاعی و غیرسیاسی در رفع مشکلات مردم یک کشور در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند افراد بسیاری را به سمت خود جذب کنند. به همین سبب کمک به این گونه مراکز تبدیل به دغدغه بسیاری از افراد شده است و با روش‌های گوناگون به فکر بهره رساندن به آنها هستند.

کمک‌های خیریه تنها شامل وجوه نقدی نمی‌شوند بلکه موارد گسترده‌تری را به خود اختصاص می‌دهند و هر فردی بر اساس توانی که دارد، می‌تواند در این راه تاثیرگذار باشد.

سازمان‌های مردم نهاد و موسسه‌های خیریه شهرستان جهرم نیز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان و در میانه این ماه، تلاش خود را برای توزیع بسته‌های غذایی بین محرومان و نیازمندان چندبرابر کرده‌ند و امسال نیز با توجه به متضرر شدن برخی به دلیل بیماری کرونا، تعدادی نیز به جمع نیازمندان پیوسته‌اند به همین سمن‌های جهرم برای کمک به این قشر از جامعه در این ماه فعالیت‌های مختلفی انجام داده‌اند.

تهیه بیش از یک میلیارد ریال بسته معیشتی برای دانش‌آموزان نیازمند جهرمی

مدیر موسسه فرهنگی دارالاکرام حضرت ابوالفضل(ع) شعبه جهرم در مورد کمک‌های این نهاد به نیازمندان در گفت‌و گو با ایرنا بیان داشت: از ابتدای ماه مبارک رمضان تا کنون، بیش از  ۷۰۰ خانواده از دانش آموزان کم برخوردار با حفظ کرامت انسانی، حمایت شده‌اند.

مرضیه واثقی افزود: مرحله دوم کمک این موسسه به مستمندان و محرومان این شهرستان به صورت سبد کالا و به ارزش ۹۵۰ میلیون ریال شامل، برنج، روغن، گوشت گوسفندی یا مرغ، حبوبات، قند و شکر، ماکارونی، سویا، رب گوجه فرنگی، بیسکویت و شیرینی محلی بود.

به گفته وی همچنین به همراه این بسته‌ها اقلام بهداشتی نیز شامل، ماسک، دستکش، مایع ضدعفونی دست، مایع دست‌شویی، مایع ظرف‌شویی و شامپو توزیع شد.

او ادامه داد: افزون بر این، اقلام دیگری مانند آرد و نان به ارزش ۲۱۰ میلیون ریال هم اینک در حال توزیع بین خانواده‌های آسیب‌پذیر است.

واثقی بیان کرد: علاوه بر این، تا کنون ۳۰۰ دست غذای گرم به عنوان اطعام شب‌های ماه مبارک، تقدیم خانواده‌های نیازمند شده است.

۲۰۰بسته معیشتی برای نیازمندان جهرم

مسوول خیریه انوار رحمت جهرم نیز به ایرنا گفت: این موسسه از آغاز ماه مبارک رمضان با کمک مالی خیران تهرانی، ۱۰۰ بسته‌ معیشتی هر یک به ارزش به ارزش ۲ میلیون ریال بین نیازمندان و آسیب‌دیدگان از بیماری کرونا در این شهر توزیع کرده است.

فرهاد هوشیاری‌پور اظهار داشت: در مرحله دوم این کمک‌ها امیدواریم تا شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان نیز ۱۰۰ بسته‌ معیشتی دیگر در اختیار اقشار نیازمند قرار گیرد.

وی، با بیان اینکه حامیان مالی این موسسه در تهران هستند، افزود: برای کمک به بیماران کرونا و پرسنل بیمارستان پیمانیه جهرم هم کمک‌هایی همچون، ماسک، گان (لباس ویژه بیمارستان) و... تهیه شده که در اختیارشان قرار می‌گیرد.

هوشیاری‌پور تاکید کرد: تبلیغ کار خیر موجب رونق آن، ارزش‌آفرینی و فرهنگ‌سازی می‌شود و این امر توسط بزرگانی چون مرحوم آیت‌الله بهجت نیز توصیه شده است.

توزیع ۲۵۰ بسته معیشتی بین خانواده‌های بیماران ام‌ اس جهرم

مدیرعامل انجمن ام ‌اس شهرستان جهرم هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، ۲۵۰ بسته معیشتی بین خانواده‌های انجمن بیماران ام‌ اس این شهرستان توزیع شده است.

کامبیز سهرابی ادامه داد: برای تهیه این بسته‌ها که شامل، روغن، ماکارونی، سویا، کنسرو، حبوبات و... است، ۲۵۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی، با قدردانی از حمایت خیران برای تهیه این بسته‌های معیشتی، افزود: پیش از این نیز این انجمن با تامین ماسک برای اعضای تحت حمایت خود، آن را در ۲ مرحله میان آنان توزیع کرده است.

به گفته سهرابی، ۱۲۰ محلول شست‌و شو و ضد عفونی کننده از سوی فرماندار ویژه شهرستان جهرم به این انجمن اهدا شده است.

ام‌ اس یا فلج چندگانه، بیماری است که مغز و یا طناب نخاعی را درگیر می‌کند و می‌تواند موجب بروز علائم بسیار زیاد و مختلفی مانند اختلالات بینایی، مشکل در حرکت دادن دست و پا، اختلال در حس لامسه و مشکلات تعادلی شود. این بیماری تا پایان عمر با شخص می‌ماند و گاهی اوقات موجب بروز عوارض جدی و ناتوانی‌هایی می‌شود، اما در مواردی نیز این بیماری بسیار خفیف است.

پویش "توشه‌های بهشتی" برای مردم محروم سیستان و بلوچستان و فارس

مدیرعامل انجمن خیریه موج مهربانی جهرم هم در مورد فعالیت‌های این نهاد در ماه مبارک رمضان گفت:‌ با هدف کمک به مردم نیازمند استان‌های فارس و سیستان و بلوچستان، پویش"توشه‌های بهشتی" در ایام این ماه برای پنجمین سال متوالی به اجرا در آمده است.

مهرداد الطافی افزود:‌ امسال در قالب این پویش، قرار است یک ‌هزار بسته ارزاق به همت مردم نوع‌دوست استان فارس تهیه و برای خانواده‌های نیازمند ارسال شود.

او بیان کرد: ارزش هر بسته غذایی ۲ میلیون ریال و شامل ارزاق و کالاهای مورد نیاز خانواده‌های محروم و مستمند است.

الطافی ادامه داد: در سال‌های پیش نیز بسته‌های غذایی در ماه مبارک رمضان تهیه و میان نیازمندان استان های فارس و سیستان و بلوچستان توزیع شد.

توزیع ۵۰۰ بسته مواد غذایی بین خانواده‌های دانش‌آموزان نیازمند جهرمی

مدیر مجمع خیرین مدرسه‌یار جهرم نیز در گفت‌و گو با ایرنا بیان کرد: یکی از اهداف مهم این مجمع، رسیدگی به امور دانش‌آموزان نیازمند آسیب‌پذیر است که چنانچه توجهی به آن نشود احتمال ترک تحصیل دانش‌آموزان زیاد است.

نادر افسر اظهار داشت:: هم اینک بیش از سه هزار دانش‌آموز نیازمند آسیب‌پذیر که والدین آنها دچار بیماری و فاقد درآمد هستند و یا سرپرست خانواده زندانی است، همچنین فرزندان طلاق و یتیم بی‌بضاعت در شهرستان جهرم وجود دارد.

افسر، با اشاره به اینکه این مجمع برای دانش‌آموزانی که خانواده‌های آنها دچار مشکلات اقتصادی هستند، برنامه‌های حمایتی در نظر گرفته است، گفت: امسال با آغاز ماه مبارک رمضان در قالب اجرای رزمایش مواسات و همدلی، ۵۰۰ بسته مواد غذایی تهیه و بین خانواده‌های محروم این دانش‌آموزان توزیع شد که این روند تا پایان این ماه ادامه می‌یابد. 

وی ادامه داد: با هماهنگی دیگر موسسه‌های خیریه، تمام تلاشمان بر این است که عدالت در توزیع این بسته‌ها رعایت شود و همچنین برای عمل به پروتکل‌های بهداشتی، این بسته‌های معیشتی با پیک به منازل این دانش‌آموزان ارسال می‌شود و یا از طریق مدیران مدارس در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا با توجه به شیوع کرونا از ازدحام خانواده‌ها در دفتر این مجمع جلوگیری شود.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =