اغلب کامیون‌های ایرانی وارد کشور شده‌اند

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: تقریبا همه کامیون‌های ایرانی خارج از کشور وارد کشور شده‌اند و تنها پنج دستگاه پشت مرز ترکمنستان است.  

به گزارش روز جمعه وزارت راه و شهرسازی، «منوچهر سلمان زاده» درباره آخرین وضعیت ورود و خروج کامیون‌ها در مرزهای کشور پس از بسته شدن و بازگشایی بابت شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: تقریبا همه کامیون‌های ایرانی از ترکیه، لبنان، گرجستان و دیگر کشورهای اروپایی وارد کشور شده‌اند.

وی ادامه داد: تنها پنج دستگاه کامیون که یک دستگاه ایرانی و چهار دستگاه دیگر که ناوگان خارجی است اما راننده ایرانی دارد، هم اکنون پشت مرز ترکمنستان هستند. منتظر اجازه ترکمنستان هستیم تا این رانندگان را که از قزاقستان و قرقیزستان راهی ایران بوده و هم اکنون پشت مرز این کشور هستند، وارد کشور کنیم تا در این زمینه کار تمام شود.

سلمان‌زاده درباره آخرین وضعیت کامیون‌هایی که پشت مرزهای ایران منتظر خروج هستند، گفت: در شرایط فعلی به غیر از میرجاوه در هیچ مرزی کامیونی متوقف نیست و تقریبا همه تعیین تکلیف شده اند.

این مقام مسوول افزود: هم اکنون در مرز میرجاوه ۶۱۲ دستگاه کامیون منتظر ورود به پاکستان هستند و به خاطر مسدود بودن مرز این امکان وجود ندارد. به همین خاطر یکسری تمهیدات با کمک وزارت نفت، گمرک، شرکت ملی گاز و وزارت کشور در نظر گرفته شده تا بتوانیم این تعداد را نیز تعیین تکلیف کنیم.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری در ادامه گفت:در مقطعی یک هزار دستگاه کامیون در خارج از کشور بود که در حال حاضر  این عدد به ۶۱۲ رسیده است و به دنبال این هستیم تا با یکسری هماهنگی این کامیون ها به مبادی برگردانده و یکسری هم در انبارهای استان‌های همجوار تخلیه خواهند شد تا شرایط در کشور پاکستان عادی شود.

سلمان‌زاده در مورد این‌که چه زمانی این ۶۱۲ دستگاه تعیین تکلیف خواهند شد، تصریح کرد: زمان دقیقی را نمی‌توان اعلام کرد چون صرفا وزارت راه و شهرسازی در این خصوص تصمیم‌گیر نیست و ما در تلاش هستیم تا شرایط را برای کمک به حل این موضوع فراهم کنیم.

وی در ادامه گفت: در این مسیر بخش عمده تصمیم گیری برعهده گمرک جمهوری اسلامی ایران و صاحبان کالاست. وقتی یک کامیون اظهارنامه صادراتی یا ترانزیتی دارد، تنها صاحب کالا می‌تواند با هماهنگی گمرک آن را مرجوع یا باطل کند.  

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: به همین خاطر برای حل این موضوع جلساتی با وزارت نفت، شرکت ملی گاز، گمرک و وزارت کشور برگزار شد تا بتوان به راهکارهایی رسید. عمده بارهایی که پشت مرز هستند سوختی و گازی بوده و به همین خاطر از وزارت نفت و مسئولان استانی خواسته‌ایم انبار در اختیار بگذارند.

وی تغییر مرز و انتقال به مناطق آزاد را از جمله این اقدامات عنوان کرد و گفت: همچنین یکسری از کالاها مثل گاز در استان‌های مختلف تخلیه شدند و اگر این پیگیری‌ها وجود نداشت هم اکنون این میزان کاهش را شاهد نبودیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha