وزارت دادگستری آمریکا تعقیب مشاور پیشین ترامپ را متوقف کرد

تهران- ایرنا- دادستان وزارت دادگستری آمریکا پس از حملات لفظی ترامپ درباره پرونده مشاور امنیت ملی پیشین خود، تعقیب قضایی وی را متوقف کرد.

تارنمای خبری هیل پنجشنبه‌شب گزارش داد که دادستان وزارت دادگستری آمریکا تعقیب قضایی «مایکل فلین» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید را که به ارتباط با روسیه متهم شده بود، متوقف کرده است.

این دادستان که از سال ۲۰۱۷ پس از پذیرش اتهام از سوی فلین و وعده همکاری با وزارت دادگستری مسوول این پرونده بود، بدون توضیح و به صورت ناگهانی از پیگیری این پرونده کناره گرفته است.

فلین در ابتدا با دادستان به توافق رسیده بود که اتهام دروغگویی به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) درباره ارتباط با سفیر وقت روسیه در واشنگتن را بپذیرد و با «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت ادعایی مسکو در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا همکاری کند.

اما وی مدتی بعد توافق را لغو کرد و گفت که به دفاع از خود در مقابل این اتهام‌ها خواهد پرداخت.

این اقدام دادستان آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اخیرا حملات لفظی و دخالت‌های خود را در پروند فلین افزایش داده و به انتقاد از آن پرداخته بود.

چند ماه پیش نیز دادستانان مسوول رسیدگی به پرونده «راجر استون» دوست نزدیک و مشاور ترامپ در ستاد انتخاباتی او به دلیل بی‌توجهی وزارت دادگستری به توصیه‌های آنان در حکم استون، از این پرونده کناره‌گیری کردند.

ترامپ در آن پرونده نیز دخالت کرده و بارها به انتقاد از آن پرداخته بود؛ به طوری که حتی «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا نیز از دخالت‌های ترامپ انتقاد کرد.

دادستانان پرونده استون خواستار ۹ سال زندان برای او بودند اما وزارت دادگستری رویکردی را اتخاذ کرد که به دنبال حکم سهل‌گیرانه‌تری علیه استون بود؛ این اقدام شائبه تاثیرپذیری وزارت دادگستری از دخالت‌های ترامپ را به دنبال داشت.

در پی این رویدادها، بهمن‌ماه سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ دادستان و مقام قضایی پیشین آمریکا از وزیر دادگستری این کشور خواستند به خاطر دخالت در پرونده استون از مقام خود استعفا کند.
آن‌ها همچنین از کارکنان وزارت دادگستری آمریکا خواستند هرگونه رفتار غیراخلاقی از سوی مقام‌های این وزارتخانه را به بازپرس کل و کنگره گزارش کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =