۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۴۵
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83779635
۰ نفر

برچسب‌ها

الجزایر: جنایات فرانسه در زمان استعمار فراموش شدنی نیست

تهران- ایرنا  رییس جمهوری الجزایر گفت:  استعمار فرانسه طی ۱۲۳ سال (۱۸۳۰-۱۹۶۲) یعنی تا پیش از استقلال الجزایر نیمی از جمعیت کشور را در جریان «جنایاتی که مشمول مرور زمان نخواهد شد»، به قتل رساند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عبدالمجید تبون روز پنجشنبه این مطلب را در پیامی خطاب به مردم کشورش به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد کشتار تظاهرکنندگان الجزایری (۸ مه ۱۹۴۵) از سوی ارتش استعماری فرانسه، اعلام کرد.

در تاریخ ۸ ماه مه ۱۹۴۵ نیروهای اشغالگر فرانسوی مرتکب قتل عام فجیعی در مناطق سطیف، قالمه و خراطه در شرق الجزیره پایتخت این کشور شدند که بر اساس آمارهای رسمی ۴۵ هزار تن از مردمی که برای استقلال کشورشان تظاهرات کرده بودند، به قتل رسیدند.

تبون گفت: سرکوب خونین و وحشیانه مردم از سوی اشغالگران استعمارگر لکه ننگی بر پیشانی نیروهای استعماری است که جنایاتی را در طول ۱۲۳ سال در حق ملت ما مرتکب شدند، جنایاتی مشمول مروز زمان نخواهد شد، هرچند که تلاش هایی پیاپی برای پاک کردن آن صورت گرفته است.

رییس جمهوری الجزایر خاطرنشان کرد که شمار قربانیان جنایات استعمار، بیش از پنج و نیم میلیون نفر  بود و به بیان دیگر شامل نیمی از جمعیت آن زمان الجزایر شد.

وی جنایات استعمار را  ضد بشری توصیف کرد و گفت این جنایات مغایر ارزش های متمدنانه بود زیرا با  انتقال ساکنان اصلی و  جایگزینی غریبه ها اقدام به پاکسازی نژادی کرد.

تبون گفت: این جنایات، انسان الجزایری را از ریشه هایش جدا ساخت و منابع و ثروت هایش را غارت و شخصیتش را خدشه دار کرد.

الجزایر سال هاست که از فرانسه  می خواهد نسبت به جنایات استعماری خود عذرخواهی کرده و غرامت پرداخت کند، اما پاریس هر بار از الجزایر خواسته است که با عبور از گذشته، به آینده بنگرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =