عامل انتقام‌گیری از همسر سابق شوهر در فضای مجازی بوشهر دستگیر شد

بوشهر-ایرنا- رئیس پلیس فتا از دستگیری متهمی که اقدام به انتشار تصاویر خصوصی خانمی(همسر سابق شوهر خود) در اینستاگرام کرده بود خبر داد.

سرهنگ مهدی قاسمی روز پنج‌شنبه در این رابطه افزود: در پی مراجعه یکی از شهروندان خانم به این پلیس و طرح شکایتی با این عنوان که تصاویر شخصی وی در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و الفاظ  نامناسب نیز نسبت به وی در زیر این تصاویر درج شده است رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی بیان کرد: در بررسی اولیه از سوی کارشناسان مشخص شد تصاویر منتشر شده فقط در تلفن همراه شاکی نگهداری می‌شده و احتمال اینکه متهم از طریقی به تلفن همراه شاکی دسترسی پیدا کرده تقویت شد.
قاسمی ادامه داد: در تحقیقات تخصصی - تکمیلی و با استفاده از روش‌های علمی، هویت کاربر مجرم از سوی افسر کارشناس مورد شناسایی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: پس از حضور متهم در پلیس فتا مشخص شد متهم همسر شوهر سابق شاکی بوده و به علت اینکه شوهر متهم، خصوصیات مثبت شاکی را به صورت مکرر به متهم گوشزد می‌کرده است متهم عصبانی شده و برای انتقام گرفتن از شوهر خود اقدام به ایجاد این صفحه اینستاگرامی با مشخصات غیر واقعی کرده و با برداشتن تصاویر شاکی از تلفن همراه شوهرش، آنها را بارگزاری و مطالب توهین‌آمیزی را هم زیر تصاویر نوشته است.

قاسمی به کسانی که اقدام به انتشار اطلاعات شخصی افراد و توهین نسبت به اشخاص در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی می‌کنند، هشدار داد: براساس ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی هر کسی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر تاکید کرد: کاربران توجه داشته باشند در صورت ایجاد مزاحمت یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی آن‌ها موضوع را سریع به پلیس فتا گزارش کنند و اطمینان داشته باشند که اطلاعات شخصی آن‌ها به صورت محرمانه نزد پلیس فتا و دستگاه قضا خواهد بود.

وی یادآور شد: برخی کاربران با تصور اینکه استفاده از نام و شهرت افراد دیگر در فضای سایبر جرم نیست و برای سرگمی با نام دیگران اکانت، گروه و یا صفحه‌ای ایجاد می‌کنند توجه داشته باشند این کار جرم تلقی شده و عواقب قضایی درپی خواهد داشت.

قاسمی عنوان کرد: کاربران توجه داشته باشند که جعل هویت و عنوان شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در فضای مجازی زیاد اتفاق می‌افتد که سازمان‌ها و شخصیت‌ها می‌توانند این موضوع را رصد و با طرح شکایت در دفاتر خدمات قضایی موضوع را پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات کنونی جامعه ما حفظ حریم خصوصی افراد است که به شکل‌های مختلف از سوی سودجویان و کلاه‌برداران نادیده گرفته شده و با سوء استفاده از مصادیق مختلف نقض این موضوع، از قربانیان اخاذی و هتک حیثیت می‌شود.

 قاسمی افزود: بنابراین هموطنان می‌توانند آخرین و به روزترین آموزش‌های لازم درخصوص استفاده صحیح از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir دریافت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =