بزرگترین شرکت رسانه‌ای فیلیپین به دیوان عالی شکایت برد

تهران – ایرنا – بزرگترین شرکت رسانه‌ای فیلیپین روز پنجشنبه اعلام کرد که از دیوان عالی این کشور خواسته است دستور دولت درباره تعطیلی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی را متوقف سازد.

به گزارش بلومبرگ ، شرکت رسانه‌ای "ای بی اس – سی بی ان" (ABS – CBN) همچنین از دیوان عالی خواست که دستور روز ۵ می (سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت) کمیسیون مخابرات فیلیپین را لغو کند. این شرکت می‌گوید که دستور کمیسیون مزبور بدون طی مراحل قانونی بوده و آزادی بیان را نیز نقض می‌کند.

این شرکت رسانه‌ای و شبکه‌های خبری آن در سال‌های گذشته هدف انتقادهای رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین قرار داشته‌اند و توقف پخش برنامه‌های تلویزیونی این گروه رسانه‌ای به اتهام‌هایی در خصوص نقض آزادی بیان در این کشور دامن زده است. از زمانی که شبکه خبری "ای بی‌اس – سی بی‌ان" در سال ۲۰۱۶ موجب خشم "رودریگو دوترته" رئیس جمهوری فیلیپین شد، پیشنهادات برای تمدید امتیاز این شبکه خبری در کنگره به تاخیر افتاده است و دوترته نیز به طور مکرر در سخنرانی‌های خود به این گروه رسانه‌ای حمله و از نحوه پوشش اخبار ریاست جمهوری توسط آن انتقاد کرده است.  

رودریگو دوترته به درگیری با رسانه‌های منتقد سیاست‌های خود شهره است و این مساله نگرانی‌هایی از کمرنگ شدن آزادی رسانه‌ها را موجب شده است.  وی در اوایل کار خود این شبکه را متهم کرده بود که آگهی‌های وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را پخش نکرده و پول‌های پرداخت شده را هم بازنگردانده است. 

دستور توقف پخش برنامه‌های این شبکه یک روز پس از آن صادر شد که مجوز فعالیت آن به پایان رسیده بود. این دستور بیش از ۲۰ شبکه رادیویی و ۵۰ شبکه تلویزیونی با حدود ۱۱ هزار پرسنل را شامل می‌شود. در این حال معاملات سهام این شرکت رسانه‌ای از روز چهارشنبه متوقف شده است.

مجوز ۲۵ ساله فعالیت شبکه ABS-CBN روز دوشنبه منقضی شد، اما مقامات گفته بودند که این شرکت رادیو، تلویزیون و اینترنت مجاز به فعالیت موقتی و مشروط خواهد بود. با این حال کمیسیون ملی مخابرات روز سه شنبه با استناد به اتمام اعتبار مجوز فعالیت این شبکه تاکید کرد که اپراتورهای این شبکه باید مجددا درخواست فعالیت بدهند. گروه‌های مدافع حقوق و آزادی رسانه‌ها می‌گویند که دستور قطع پخش این شبکه حمله به حق آزادی بیان است. تعطیلی این شبکه خبری همچنین در حالی است که موجی از اطلاعات غلط درباره شیوع کرونا در فضای مجازی به راه افتاده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =