۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۸
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83778981
۰ نفر

برچسب‌ها

درگیری‌های گسترده در کشمیر پس از کشته شدن یک فرمانده شبه نظامی

دهلی نو-ایرنا- نیروهای هندی روز گذشته در یک درگیری مسلحانه شدید در کشمیر، یک فرمانده گروه شبه نظامی "حزب المجاهدین" به همراه سه شبه نظامی دیگر را به قتل رساندند. کشته شدن این افراد به درگیری‌های گسترده در مناطق مختلف کشمیر و مجروح شدن بیش از ۳۰ نفر منجر شد.

به گزارش رسانه‌های هند، گروه شبه نظامی حزب المجاهدین بزرگ‌ترین سازمان جدایی طلب در کشمیر است که علیه هند فعالیت می‌کند. 
به گفته پلیس، پس از دریافت اطلاعات مبنی بر حضور "ریاض نیکو" فرمانده گروه حزب المجاهدین در یک روستا در منطقه پلواما واقع در جنوب کشمیر، صدها نیروی نظامی این روستا را محاصره کردند. 
ویجی کومار رییس پلیس کشمیر گفت: ریاض نیکو که در یک خانه مخفی شده بود در درگیری با نیروهای امنیتی به همراه یکی دیگر از همکاران خود کشته شد. 
کومار افزود: دو شبه نظامی دیگر نیز در نزدیکی این روستا در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند. 
مقامات هندی به منظور جلوگیری از حضور گسترده مردم در خیابان‌ها در حمایت از ریاض نیکو، دسترسی به اینترنت در سرتاسر کشمیر را مسدود کرده اند. 
رییس پلیس کشمیر گفت: با این وجود مردم محلی به خیابان‌ها آمدند و به سوی نیروهای محلی سنگ پرتاب کردند و پلیس مجبور به تیراندازی به سوی معترضان شد که تعدادی از آن‌ها مجروح و در بیمارستان ها بستری شدند. 
وی توضیح داد: در مناطق مختلف کشمیر، مردم محلی با نیروی پلیس درگیر شده‌اند که بر اثر آن،  بیش از ۳۰ نفر از معترضان مجروح شدند. 
معترضان همچنین دو خودرو پلیس را در منطقه پلواما به آتش کشیده‌اند. 
 دولت هند پیش از این برای کشتن ریاض نیکو یک جایزه ۱۵ هزار دلاری تعیین کرده بود. نیکو در سال ۲۰۱۶، یک سال پس از کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر در اعتراض‌های کشمیر، به گروه حزب المجاهدین پیوست. 
نیکو یک دوست و همکار نزدیک "برهان مظفر وانی" رهبر سابق گروه حزب المجاهدین بود. هند در سال ۲۰۱۶ "برهان مظفر وانی" یکی از فرماندهان بزرگ این گروه را به قتل رساند. پس از قتل این رهبر گروه حزب المجاهدین ناآرامی‌ها در کشمیر افزایش یافت به گونه‌ای که بیش از ۱۰۰ نفر در ناآرامی‌های کشمیر کشته شدند. 
حزب المجاهدین، آنطور که منابع متعدد غربی و شرقی مدعی هستند، به عنوان شاخه کشمیری "جماعت اسلامی" توسط "سازمان اطلاعات نظامی پاکستان" با گرایش "جدایی طلبی" و "الحاق به پاکستان" در سال 1989 تشکیل شد. سازمان اطلاعات نظامی پاکستان یا "آی اس ای" از ابتدا حرکت حزب مذکور را در تقابل با "هند" تعریف کرد. 
در میان تلاش هند برای مقابله با ویروس کرونا و قرنطینه سراسری در این کشور، نیروهای هندی عملیات‌های خود در کشمیر را افزایش داده‌اند. کشمیر تنها منطقه هند با اکثریت جمعیت مسلمان است. دولت هند سال گذشته امتیازات خاص کشمیر را لغو و ایالت جامو و کشمیر را منحل کرد. هند همچنین کشمیر را به دو منطقه تقسیم کرده است که به صورت مستقیم تحت دولت مرکزی اداره می‌شود. 
از ماه گذشته تاکنون در درگیری‌های کشمیر بیش از ۳۶ شبه نظامی و ۲۰ سرباز هندی کشته شده‌اند. 
به ادعای مقامات هندی، بیش از ۱۵۰ شبه نظامی آموزش دیده به خاک هند در کشمیر نفوذ کرده‌اند. 
منبع و لینک خبر: 
https: //www. indiatoday. in/india/story/riyaz-naikoo-from-maths-teacher-to-most-wanted-terrorist-1675146-2020-05-06
https: //in. reuters. com/article/india-kashmir/indian-troops-kill-militants-triggering-clashes-across-kashmir-idINKBN22I1JD


 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha