تلاش واشنگتن برای آزادی دو آمریکایی در ونزوئلا

تهران-ایرنا- مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر نقش کشورش را در حمایت از هر گونه کودتا در ونزوئلا تکذیب کرد و گفت واشنگتن از هر ابزار ممکن برای آزادی دو نظامی آمریکایی که به ادعای کاراکاس در تلاش برای کودتا شرکت داشتند، استفاده می‌کند.

به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز، ابهامات درباره این رویداد مبهم روز چهارشنبه که  تلویزیون دولتی ونزوئلا ویدئویی را از یکی از بازداشت شدگان آمریکایی منتشر کرد عمیق تر شد.

در این ویدئو فرد مذکور "لوک دنمن" از جنگجویان سابق نیروهای ویژه آمریکا معرفی و گفته شد که وی بخشی از گروه سازماندهی شده توسط یک شرکت امنیتی خصوصی در فلوریدا بوده که قصد براندازی دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را داشتند.

پمپئو پیشتر اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقام های این کشور را مبنی بر این که آمریکا هیچ «دخالت مستقیمی» در عملیات تهاجمی شبانه در ونزوئلا نداشته است، تکرار کرد.

 وی به خبرنگاران در وزارت امور خارجه آمریکا گفت، در حالی که مقام های آمریکایی تایید نکرده اند که شهروندان این کشور در واقع از سوی کاراکاس بازداشت شده اند، هر زمان که اتباع آمریکایی در هر جا بازداشت باشند ما برای بازگرداندن آنها تلاش خواهیم کرد.

دولت ونزوئلا روز یکشنبه اعلام کرد که برنامه «مزدوران تروریست» برای ورود از طریق کلمبیا به این کشور را خنثی کرده است.

«نستور رورول» وزیر کشور ونزوئلا در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که این گروه روز یکشنبه با هدف ترور رهبران دولت انقلابی ونزوئلا در نزدیکی سواحل «لا گوایرا» در حوالی کاراکاس پیاده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

مادورو و مشاورانش گفته اند که تردید ندارند چه کسی پشت این حادثه بوده است. دولت ترامپ علنا از تلاش ها برای براندازی رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا حمایت و خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون را به عنوان رئیس جمهوری موقت تایید کرده است.

مقام های ونزوئلایی مدعی اند که دنمن به همراه آیران بِری جنگجوی سابق نیروی ویژه آمریکا در عملیات تهاجمی شکست خورده در ونزوئلا بازداشت شده است.

جوردن گودرو مالک شرکت امنیتی خصوصی مستقر در فلوریدا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که با دو آمریکایی در عملیاتی که روز یکشنبه برای به اصطلاح «آزادسازی»ونزوئلا آغاز شد، همکاری کرده است.

وی گفت دنمن و بری دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در ونزوئلا پیشتر نیز با او در عراق همکاری داشته اند و او هیچ کمک یا حمایتی از واشنگتن یا اپوزیسیون ونزوئلا دریافت نکرده است.

ترامپ بارها در گذشته گفته بود که همه گزینه ها را در مقابل حکومت ونزوئلا روی میز دارد. ترامپ و مارک اسپر وزیر دفاع او تاکید دارند که چیزی درباره اتفاقات اخیر در ونزوئلا نمی دانستند.

وزیر خارجه ونزوئلا از همتای آمریکایی خود خواسته است به جای مداخله در امور داخلی ونزوئلا به اوضاع کرونایی کشورش رسیدگی کند.

مادورو  این عملیات تهاجمی را  برنامه واشنگتن برای سرنگونی دولت خود می‌داند و حضور دو تبعه آمریکایی در میان ۱۳ تروریست دستگیر شده را سندی محکم برای تایید ادعای خود قلمداد می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =