نظام شبکه بهداشت بیش از گذشته تقویت شود

تهران- ایرنا- دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: نظام شبکه بهداشت باید بیش از گذشته تقویت شود، زیرا هزینه اثربخش‌ترین مداخلات ما در حوزه بهداشت محسوب می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  حمید رضا جمشیدی روز چهارشنبه در جلسه ارائه گزارش عملکرد هماهنگی‌های بین بخشی ستاد ملی مدیریت کرونا افزود: ارائه گزارش عملکرد هریک از بخش‌ها نشان داد که این حجم از مشارکت باورکردنی نیست و جای تقدیر دارد. در تاریخ همیشه مقاطعی پیش می‌آید که میدان آزمون انسان‌ها قرار می‌گیرد. این میدان می تواند جنگ، زلزله، سیل یا حوادث و وقایع غیرمنتظره باشد که فرصت ایثار، از خودگذشتگی و خلاقیت را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: شیوع کرونا فضایی شبیه جنگ و دوران دفاع مقدس را ایجاد کرده است.  در این میدان برخی مشارکت نکردند و برخی نیز پای در میدان گذاشته و سربلند بیرون آمدند. آنهایی که به مردم خدمت کردند در واقع ایثار کردند. در این مدت پشت هر خدمتی که انجام می‌شد، به جز اینکه جزو شرح وظایف اداری و مدیریتی بود، عشق و ایثارگری و حماسه نیز نهفته بود.

دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا بیان کرد: تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است.  برخلاف اینکه گاهی خود را ضعیف نشان می‌دهیم، پتانسیل‌های بسیار زیادی داریم. در موضوع کرونا که بسیار پیچیده‌تر از جنگ بود، عملکرد خوبی داشتیم. در دوران هشت سال دفاع مقدس، دشمن قابل رویت و روبه‌روی ما بود، اما امروز دشمن در دستان ما، لباس‌های ما، صورت، میز و صندلی و روی خودکارمان قرار دارد و هر لحظه جان یک نفر را می‌گیرد. تاکنون هم دارو و واکسنی برای دور کردن این دشمن ساخته نشده است.

جمشیدی گفت: در کشوری که ۴۰ سال تحریم بوده و در سه سال گذشته نیز مطلقا تحریم بوده، این معضل به خوبی مدیریت شد. در این زمینه نقاط ضعفی هم داشتیم، اما در اوج تحریم‌ها، از بسیاری از کشورهای اروپایی بهتر عمل کردیم. ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم‌ها با دست بسته شنا کرد. ما ذخایر اقتصادی، ذخایر عظیم کالاهای اساسی و انبارهای بزرگ دارویی نداشتیم.  از حمایت‌های بین المللی نیز محروم بودیم.  به لحاظ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز از سوی دشمن حمله مورد حمله قرار گرفتیم.

وی افزود: در بحران شیوع ویروس کرونا، با چند جبهه دیگر از جمله کرونای فضای مجازی، کرونای اقتصادی، کرونای سیاسی، کرونای تبلیغات و توطئه، کرونای امنیتی و کرونای نظامی باید می‌جنگیدیم که سربلند بیرون آمدیم. دشمنان ما امیدوار بودند بعد از تحریم‌ها، آخرین ضربه به جمهوری اسلامی وارد شده و از پای می‌افتد، اما خوشبختانه مردم در این آزمون سخت پیروز شدند و می‌توان گفت با مشارکت مردم و همدلی و ایثار جمعی، خداوند نیز یاریمان کرد و توانستیم معجزه خداوند را با چشم ببینیم.

دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا ادامه داد: تشکیل قرارگاه مدیرت بیماری ناشی از ویروس کرونا اقدامی ارزنده در جهت ایجاد هماهنگی‌های بین بخشی بود.  در روزهای نخستین شیوع کرونا، تمامی اقلام بهداشتی دچار کمبود بود و امروز در تهیه تمام این اقلام به خودکفایی رسیده‌ایم که این پتانسیل عظیم می‌تواند جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را در کشور ایجاد کند.

جمشیدی بیان کرد: در این زمینه نقاط ضعفی هم داشتیم که باید برطرف کنیم. در وهله اول اینکه باید در وزارت بهداشت، CDC (مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری‌ها)  بسیار قدرتمند ایجاد کنیم، همچنین نظام IT نیز باید سازماندهی شود. راه اندازی نقاهتگاه‌ها با اینکه مورد استفاده قرار نگرفت، اما تجربه ارزنده‌ای را به ما ارزانی داشت، از طرفی آرامش روانی و ظرفیت بالقوه‌ای را برای کشور ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا،  تاکنون ۱۰۱۶۵۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، موارد فوت ناشی از این ویروس در کشور به ۶۴۱۸ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =