۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۲۱
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83778370
۱ نفر

برچسب‌ها

طرح تشخیص سرطان‌های دستگاه گوارش در جهرم آغاز شد

شیراز-ایرنا- طرح تشخیص زودهنگام سرطان‌های دستگاه گوارش زیر نظر فوق تخصص گوارش به صورت یک روز در هفته در مرکز جامع سرطان خاتم الانبیا واقع در بیمارستان پیمانیه جهرم آغاز شد.

فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی جهرم‌، چهارشنبه با بیان این مطلب در گفت‌ و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در ایران است که در زنان و مردان به طور یکسان شایع است.

سعید حورنگ افزود: سرطان روده بزرگ در افراد بالای ۵۰ سال و کسانی که سابقه‌ای از سرطان روده بزرگ در خانواده و اقوام درجه یک همچون مادر، پدر، خواهر و برادر دارند، شیوع بیشتری دارد.
این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: همچنین دسته‌ای از بیماران هستند که در گروه سرطان‌های وراثتی دستگاه گوارش قرار می‌گیرند یعنی به صورت همزمان ممکن است سرطان‌ معده، روده کوچک و بزرگ داشته باشند.

به گفته وی، وجود سرطان در هر قسمت از دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک و بزرگ می‌تواند فرد را مستعد ابتلای به سرطان روده بزرگ کرده و در گروه پُر خطر قرار دهد.
حورنگ، ادامه داد: سرطان دستگاه گوارش ممکن است، هیچ علامتی نداشته باشد و یا علائم آن به صورت دفع خون باشد که فرد نیز متوجه آن نشود.
او بیان داشت: کاهش وزن، دفع خون روشن از مدفوع، وجود یبوست و اسهال از علائم سرطان روده بزرگ است.

حورنگ اضافه کرد: مهم‌ترین راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ، غربالگری است و با این کار می‌توان توده ناشی از رشد بیش از حد سلول های روده را به صورت زود هنگام شناسایی و از روده خارج کرد.

فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی جهرم‌ افزود: غربالگری سرطان روده بزرگ بسیار مهم و ضروری است زیرا با این روش می‌توان بیماری را در مرحله صفر تشخیص داد و از وارد شدن فرد به مرحله سرطان جلوگیری کرد.
شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =