آسیا جان دوباره می‌گیرد

تهران – ایرنا – کرونا ویروسی مرموز و مرگبار که ماه‌هاست جهان را در سیطره خود قرار داده است، اندک اندک از آسیا منشا اصلی‌اش رخت می‌بندد و این قاره وسیع و پرجمعیت جهان را به حال عادی خود رها می‌کند.

کرونا ابتدا از آسیا و به طور خاص از شهر ووهان چین نشات گرفت و پس از گسترش به سراسر جهان، به نظر می رسد که هرچه در توان داشته به کار بسته است و حال نفس های آخرش را می کشد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تازه ترین تحولات در چین و بازگشت جامعه انسانی این کشور به زندگی عادی خبر داده است.

بازگشایی مدارس در ووهان چین

دانش آموزان چینی در شهر ووهان با زدن ماسک و عبور از مقابل اسکن های حرارتی، به کلاس های درس بازگشتند.

این اولین بار از ماه ژانویه (دی ماه ۹۸) زمان تعطیلی مدارس در شهر ووهان است که دانش آموزان در کلاس های درس حضور می یابند.

دانش آموزان در میزهای انفرادی در فاصله یک متری از هم نشستند و دیدار با معلمان شان پس از ماه ها آموزش از راه دور، تازه شد.

بازگشت دانش آموزان به مدارس در روز چهارشنبه، تازه ترین اقدام چین در عادی سازی زندگی در شهر ووهان و استان هوبئی است.

به گفته مقام های شهر ووهان، دانش آموزان و کادر مدرسه قبل از حضور در کلاس، آزمایش کرونا می دهند و مدارس نیز ضدعفونی و تمیز می شوند.

در تدارک بازگشایی، میزهای کلاس در برخی مدارس با فاصله از هم چیده و فضای کلاس در ابعاد کوچکتری تنظیم شده است.

در مقابل درب ورودی مدارس، اسکنرهای حرارتی نصب شده است و از ورود افرادی با درجه حرارت بالای بدن به مدارس جلوگیری می شد.

در مناطق دیگر چین، مدارس که از مدت ها قبل تعطیل بوده، ماه گذشته به تدریج بازگشایی شد و به شماری از دانش آموزان پکن و شانگهای هفته گذشته اجازه حضور در کلاس ها داده شد.

بازگشت کره جنوبی به زندگی عادی

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی امروز گزارش داد که در پی کاهش موارد جدید ابتلا به کرونا، این کشور تا حد زیادی به زندگی عادی بازگشت، به طوری که کارگران در محل کار خود حاضر شدند و موزه ها و کتابخانه ها فعالیت شان را ازسر گرفتند.

کره جنوبی یکی از بدترین شرایط کرونایی را در جهان پس از چین تجربه کرد و اگرچه قرنطینه اجباری وضع نکرد، فاصله گذاری سخت از ماه مارس (اسفند ۹۸) در این کشور به اجرا درآمد.

به نظر می رسد کره جنوبی کرونا را با اجرای برنامه «ردیابی، آزمایش و درمان» به زانو درآورده است. در این کشور ۵۱ میلیون نفری، شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید – ۱۹ کمی بیش از ۲۵۰ نفر گزارش شده و موارد جدید ابتلا در ۳ روز گذشته، تنها ۱۳ نفر بوده است.

کره جنوبی از امروز (چهارشنبه) به رویکرد «قرنطینه روزانه» تغییر موضع داد و تا زمانی که مردم دستورالمعل های جدید دولت را رعایت کنند، می توانند در فعالیت های خارج از منزل و رویدادهای گروهی همچون رفتن به باشگاه های ورزشی و حضور در مراسم مذهبی روزهای یکشنبه شرکت کنند.

با این وجود، اکثر مردم در مترو و اتوبوس ها با ماسک ظاهر کی شوند و کمتر کسی ماسک بر صورت دارد.

آغاز تحقیقات پلاسمادرمانی در استرالیا

صدای استرالیا که یک وبسایت خبری است نیز گزارش داد که قرار است با کاهش سطح آلودگی جامعه این کشور به ویروس مهلک کرونا، تحقیقات درمورد استفاده از پلاسمای خون افراد بهبود یافته از کرونا برای درمان افراد مبتلا در این کشور آغاز شود.

دانشمندان فرانسه، آمریکا و چین پیش از این استفاده از پلاسمای افراد بهبود یافته را به عنوان یک روش درمانی مورد توجه قرار داده اند.

براساس اعلام شرکت زیست دارویی «سی‌اس‌ال برینگ» (CSL Behring) در ملبورن، مرحله اول تحقیقات در استرالیا بر آزمایش تشخیص پادتن برای مقابله با ویروس در پلاسما متمرکز خواهد بود.

در این میان، به نظر می رسد استرالیا و نیوزیلند اندک اندک به زندگی عادی بازمی گردند، به طوری که دو کشور از تمهیداتی برای ازسرگیری سفرهای دوطرفه خبر داده اند.

استرالیا و نیوزیلند برای بیش از یک ماه مرزهایشان به روی همه مسافران بدون حق شهروندی را بستند و مسافران بازگشته از سفرهای فرامرزی را در قرنطینه اجباری قرار دادند.

مقررات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی در نیوزیلند و در برخی ایالت ها و قلمروهای استرالیا اندکی کاهش یافته، اما محدودیت‌ها در زمینه تجمعات گروهی و سفرهای غیرضروری همچنان به قوت خود باقی است.

فعالیت مجدد سفرهای هوایی بین استرالیا و نیوزیلند برای دو کشور سودآور است، زیرا محدودیت‌های اعمال شده به اقتصاد دو کشور زیان بالایی وارد کرده است.

ازسرگیری فعالیت‌های روزانه در مالزی

به گزارش خبرگزاری برنامای مالزی، مردم این کشور امروز در سومین روز از اجرای طرح کنترل تردد مشروط، برخی فعالیت های روزانه خود را که بیش از یک ماه معلق مانده بود، ازسرگرفتند.

برای اولین بار پس از پنج ماه تلاش سخت، کارمندان بخش بهداشت مالزی نفس راحتی کشیدند، زیرا شمار مبتلایان به کووید – ۱۹ در این کشور کاهش یافته است.

«نور هشام عبدالله» مدیر کل وزارت بهداشت مالزی گفت که کادر بهداشت و درمان پس از پنج ماه مبارزه سخت با کرونا، اکنون با کاهش موارد جدید ابتلا، استراحت می گیرند.

در برخی بخش ها همچون بانک ها و نانوایی ها، مردم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک، در صف ایستادند.

درصورت رعایت موارد بهداشتی، تمهیدات مربوط به احیای اقتصاد مالزی و مهار بحران کرونا با موفقیت همراه خواهد بود.

شکست کرونا در ویتنام

خبرگزاری وی ان ای ویتنام نیز گزارش داد که این کشور نه تنها منحی کرونا را صاف کرده، بلکه آن را درهم شکسته است.

طی چند روز اخیر هیچ مورد از مرگ جدید کرونایی در این کشور گزارش نشده و آمار موارد ابتلا به کرونا روی عدد ۲۷۱ بلاتغییر مانده است. همچنین هیچ گونه موردی از انتقال ویروس در دو هفته گذشته گزارش نشده است.

ویتنام ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت) قرنطینه شهرهای بزرگ را کاهش داد و زندگی در این کشور به تدریج به حالت عادی بازگشت.

قرنطینه دهها هزار نفر در کمپ های نظامی‌وار و ردیابی تماس ها به ویتنام کمک کرد جلوی فاجعه را بگیرد.

ویتنام پس از آزمایش بیش از ۲۱۳ هزار نفر، بالاترین سهم آزمایش در برابر مورد تائید شده کرونا را در جهان داراست.

با این همه، هنوز بسیاری از خدمات غیرضروری در این کشور ارائه نمی شود. از سویی، محدودیت ها برای فروشگاه ها، هتل ها و رستوران ها برداشته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =