۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83777939
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا و افزایش درگیری فرانسوی‌ها با پلیس

تهران - ایرنا - فرانسه که تا کمتر از یک هفته دیگر خروج تدریجی از قرنطینه را کلید خواهد زد شاهد حملات فزاینده شهروندان به نیروهای پلیس در مناطق مختلف این کشور است.

به دنبال درگیری‌های دو هفته پیش در ۵ منطقه از حومه پاریس که چند شب متوالی ادامه داشت، این حملات در شرایطی که تنها ۵ روز دیگر به موعد خروج تدریجی از قرنطینه در فرانسه باقی مانده بویژه از سوی جوانان روند فزاینده‌ای به خود گرفته است. این بار در شهر بزرگ «نیم» (Nîmes) در جنوب فرانسه.

دو هفته پیش دستکم ۵ منطقه از حومه پاریس طبق اعلام رسانه‌ها از جمله «وینو-لا-گَرِن» به مدت چند شب متوالی صحنه درگیری‌های شدید میان جوانان و ماموران(ضد شورش) پلیس بود.

در پاریس که قرار است از یازدهم ماه می (۲۲ اردیبهشت) از قرنطینه کامل خارج شود، مهم‌ترین شرط خروج از قرنطینه ماسک زدن اجباری همه شهروندان اعلام شده است.

در درگیری جدید میان پلیس و جوانان در فرانسه که شامگاه دوشنبه رخ داد، ماموران پلیس در شهر «نیم» محله «پیس ون و ماس دو مینگ» (Pissevin et Mas de Mingue) هدف حمله نزدیک به ۵۰ جوان قرار گرفتند.

به گزارش تارنمای «فرانس انفو تی وی»، دو مامور پلیس که برای حل و فصل یک اختلاف خانودگی به منطقه رفته بودند بلافاصله بوسیله ۵۰ جوان حدودا" ۲۰ ساله محاصره و با خشونت، پرتاب پرتابه و حتی تهدید به مرگ شدند.

پلیس این بار نیز برای متفرق کردن جوانان از گاز اشک آور استفاده کرد. به گفته پلیس، اوضاع در محله‌های شهر نیم پرتنش است.

همچنین به گزارش شبکه رادیویی «فرانس بلو»، «ملیسا ژیل» (Melissa Gil) معاون اتحادیه پلیس ملی فرانسه می‌گوید: با وجود حملات فزاینده، پلیس همچنان به ماموریت خود در مناطق حساس ادامه می‌دهد. نقش ما کمک و محافظت از افراد است. اگر ما برای رفع خشونت خانگی یا خانوادگی فراخوانده شده‌ایم، ممکن است در این خشونت، کودکی در معرض خطر قرار بگیرد، ما مداخله خواهیم کرد. او تاکید کرد: نباید زمینه‌های بی‌قانونی وجود داشته باشد.

فرانس بلو افزود: خشونت در مناطق حساس گاهی اوقات می‌تواند با استفاده از سلاح گرم و در مقیاس بزرگتری رخ دهد.
ژیل می‌گوید: حملات جوانان به پلیس فرصت مناسبی است که منجر به دزدی می‌شود.

گزارش‌های محرمانه دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی فرانسه که حدود ۲۰روز پیش روزنامه «لو پاریزین» آن را منتشر کرد، حاکی از نگرانی دولت این کشور نسبت به بازگشت رادیکال‌تر معترضان افراطی به خیابان‌ها پس از دوره طولانی قرنطینه عمومی ناشی از شیوع ویروس کرونا بود. سرویس مرکزی اطلاعات وابسته به پلیس فرانسه، نسبت به رادیکال شدن جنبش‌های اعتراضی پرشمار این کشور پس از دوره قرنطینه عمومی هشدار داده بود.

دولت فرانسه زمان خروج از قرنطینه را روز یازدهم می/۲۲ اردیبهشت اعلام کرده است؛ برنامه ای که مجلس سنای فرانسه روز گذشته با آن مخالفت کرد. مجلس سنای فرانسه با طرح دولت موسوم به «راهبرد ملی لغو قرنطینه» به منظور از سرگیری فعالیت‌های تجاری و اقتصادی مخالفت کرده است.

روزنامه «لو موند» هم امروز چهارشنبه نوشت: نمایندگان سنای فرانسه، لایحه تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی در این کشور را به شرط ارائه تضمین‌های کافی برای لغو قرنطینه تصویب کردند؛ اما نهایی شدن آن منوط به تصویب در مجلس ملی این کشور است.

نمایندگان سنا با ۲۴۰ رای موافق، ۲۵ رای مخالف  و ۸۰ رای ممتنع، لایحه تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی در فرانسه  تا ۱۰ ژوئیه (۲۰تیر) را تصویب کردند.

نمایندگان سنا، ‌ با اصلاح تاریخ پیشنهادی دولت (۲۴ ژوئیه - سوم مرداد) برای پایان وضعیت فوق‌العاده، زمان ۱۰ ژوئیه را تعیین کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =