استرالیا: اتحادیه اروپا طرح تحقیق منشا شیوع کرونا را ارائه می‌دهد

تهران – ایرنا - «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی برای تحقیقات مستقل درمورد منشا شیوع ویروس کرونا را در مجمع جهانی بهداشت ارائه می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری بلومبرگ از کانبرا، موریسون به خبرنگاران گفت: این مجمع در نشست ۱۸ ماه می‌ (۲۹ اردیبهشت) ، طرح پیشنهادی را مورد بررسی قرار می‌دهد. 

وی همچنین یادآور شد: با رهبران گروه ۲۰ برای جلب حمایت آن‌ها به منظور تحقیق درمورد نحوه پیدایش و شیوع ویروس کرونا، مکاتباتی داشته است. 

درخواست‌های قبلی استرالیا برای انجام تحقیقات در مورد منشا شیوع کرونا، خشم چین بزرگترین شریک تجاری کانبرا را به همراه داشته است. 

نخست وزیر استرالیا گفت: آنچه واقعا مهم است این است که ما یک بررسی درست و مستقل در مورد منبع این قبیل موارد به نحوی شفاف داریم. 

وی با اشاره به اینکه این تحقیقات به جهان کمک می‌کند تا با ویروس بعدی با قابلیت همه گیری مقابله کند، تاکید کرد که کارشناس بخش بهداشت و سلامت استرالیا معتقدند که کرونا از بازار حیوانات در شهر ووهان چین نشات گرفته است. 

براساس این گزارش، نشست نهاد تصمیم گذار سازمان جهانی بهداشت که قرار است در ماه جاری برگزار شود، محکی برای موقعیت دیپلماتیک چین درپی شیوع این بیماری همه گیر است. 

علاوه بر مطرح شدن درخواست‌ها برای تحقیقات مستقل در مورد منشا ویروس کرونا، کشورهایی چون آمریکا در جهت تعیین تایوان به عنوان ناظر مجمع جهانی بهداشت اعمال نفوذ کرده‌اند. چین ماه گذشته درخواست تایوان برای شرکت در مجمع جهانی بهداشت را رد کرد. 

 «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین از دولت تایوان به دلیل «مانور سیاسی بی‌پروا» انتقاد کرد و گفت: هدف واقعی آن‌ها استقلال طلبی به بهانه این بیماری همه گیر است و ما شدیدا با این مساله مخالفیم و تدبیرشان راه به جایی نخواهد برد. 

 «گنگ شوآنگ» دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز ماه گذشته درخواست‌ها برای تحقیق مستقل درمورد منشا ویروس کرونا را به عنوان «مانور سیاسی» محکوم کرد و گفت: این مساله، همکاری بین المللی برای مقابله با بیماری همه گیر کووید – ۱۹ را مختل می‌کند و در برابر آرمان مشترک مردمی قرار می‌گیرد. 

در این میان،  «ماریس پاین» وزیر امور خارجه استرالیا گفته است که یک تیم قضایی مستقل با سطح اختیارات مشابه با بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل باید اجازه ورود به شهر ووهان چین را کسب کند. 

کانبرا همچنین خشم چین را با طرح درخواست متوقف کردن فروش حیوانات در بازارها برانگیخته است. 

 دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  نیز پکن را به سوء مدیریت عمدی ویروس کرونا متهم کرده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شده که مدارکی موجود است مبنی بر اینکه ویروس کرونا از یک لابراتوار ویروس شناسی با سطح امنیت بالا در شهر ووهان به وجود آمده است. 

رسانه دولتی چین نیز با انتقاد شدید از ادعای پمپئو، وی را دروغگو خوانده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =