۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۰
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83777802
۰ نفر

برچسب‌ها

اعلام زمان کاهش ضریب اعتباری در بازار سرمایه

تهران - ایرنا- سازمان بورس با ابلاغ آخرین اصلاحات مصوبه کمیته پایش ریسک بازار، زمان اعمال کاهش ضریب اعتباری به ۲۵ درصد را تعیین کرد.

مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار طبق اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده در خصوص کاهش ضریب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری اوراق بهادار (ماده ۶ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس)، سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس، ۲۵ درصد قیمت پایانی است.

براساس این اطلاعیه ضرایب به دلیل تعیین شده برای حق تقدم خرید سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس سهام حق تقدم سهام درج شده در هر یک از بازارهای پایه فرابورس به موجب ابلاغیه‌های قبلی مدیریت نظارت بر کارگزاران نیز به طور متناسب کاهش خواهند یافت و واحدهای سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، ۱۰۰ درصد ضریب تعیین شده در خصوص سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس نسبت به قیمت پایانی خواهند بود.

گفتنی است، ضرایب جدید تعدیل سهام و حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری از ۲۲ اردیبهشت لازم الاجرا بوده و در سامانه‌های نظارتی اعمال می‌شود.

همچنین در خصوص کاهش سقف اعتبار اعطایی و هر یک از مشتریان حقوقی مقرر شد، سقف اعتبار اعطایی به هر مشتری حقوقی که طبق مقررات موجود اکنون حداکثر معادل ۱.۵ برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده است، حداکثر یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده کاهش یابد.

 در خصوص مشتریان حقوقی جدید کارگزاری و آن دسته از مشتریان حقوقی فعلی کارگزاری اعتبار تخصیص داده شده به آنها کمتر از یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزاری است؛ نصاب مذکور از تاریخ این ابلاغیه و در خصوص آن دسته از مشتریان حقوق فعلی کارگزاری که اعتبار تخصیص داده شده به آنها بیشتر از نصاب فوق الذکر است، نصاب مذکور از یک تیرماه لازم الاجرا خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار اقتصاد