دیدار نماینده سازمان جهانی بهداشت از مرکز نوآوری انتقال خون

تهران - ایرنا - نماینده سازمان جهانی بهداشت ضمن دیدار از مرکز نوآوری انتقال خون برای اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹، در جریان روند اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفت.

کریستف هاملمن روز چهارشنبه در ادامه این دیدار، ضمن بازدید بخش های مختلف سازمان انتقال خون در نشست تخصصی با مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران شرکت کرد.

نماینده سازمان جهانی بهداشت که به تازگی از بیماری کرونا نجات یافته، در مرکز نوآوری انتقال خون پلاسمای خود را اهدا کرد.

شاهین عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون نیز در نشست با نماینده سازمان جهانی بهداشت، گزارشی از روند شیوع ویرس کرونا در ایران و اقدامات انجام شده در جهت مقابله با این ویروس ارائه کرد.

هچنین مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در گزارش خود به روند فعالیت این سازمان و اهدای پلاسما در ایران توسط داوطلبان به روش فریزیس اشاره کرد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: از زمانی که ایران مطالعات پلاسمای بهبود یافتگان از ویروس کرونا را شروع کرد یکی دو هفته بعد از ما کشورهای دیگر اروپایی و آمریکایی نیز شروع به این مطالعات کردند اما تاکنون هیچ گونه نتیجه این مطالعات به چاپ نرسیده است.
عشقی ادامه داد: مطالعات پلاسما درمانی در دهه قبل نیز بر روی بیماری‌های عفونی تنفسی انجام شده بود که نتیجه امیدوار کننده ای را در پی داشت.
مدیرعامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: در بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز سازمان انتقال خون به عنوان یک پژوهشگر و و از منظر طب انتقال خون ایران، این مطالعات را در دست بررسی دارد.
وی دامه داد: سازمان انتقال خون ایران متولی تامین خون و فرآورده های مورد نیاز کشور است بنابر این اخبار مربوط به پژوهش‌های پلاسما درمانی در بیماری های عفونی را رصد می‌کند، باید بتوانیم ذخایر پلاسما و همین طور فرآورده های درمانی خود را برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ که معلوم نیست که دوره شیوع و آن کی اتمام برسد را داشته باشیم.
مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که بیماران بهبود یافته باید توجه داشته باشند که پادتن موجود در پلاسمای آنها به مرور زمان رو به کاهش خواهد رفت بنابراین بعد از یک ماه بهبودی می توانند برای اهدای پلاسمای خود اقدام کنند، زیرا هر چه از این زمان بگذرد سطح پادتن در پلاسمای آنها کاهش می یابد.
وی تاکید کرد: این زمان علاوه بر این که بهترین زمان برای اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان ویروس کرونا قلمداد می شود زمانی است که به دلیل ازدیاد بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز بیشترین نیاز به اهدای پلاسما احساس می‌شود.
عشقی از بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا خواست برای اهدای پلاسمای خود و در اختیار قرار دادن آن به بیماران مبتلا به این ویروس اقدام کنند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران افزود: مطالعات بر روی پلاسمای بهبود یافتگان مبتلایان ویروس کرونا در ایران در حال حاضر بر روی بیش از ۲۰۰ نفر انجام شده است.  

ماموریت سازمان انتقال خون ایران تامین خون و فراوره های مورد نیاز بیمارا ن و توزیع آن در مراکز درمانی و بیمارستانی است و هچنین به دلیل فعالیت تخصصی این سازمان در زمینه اهدای پلاسما، دو مرکز انتقال خون در تهران آماده دریافت پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا فعالیت می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =