۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83777764
۴ نفر

برچسب‌ها

جوان ۲۱ ساله با رضایت اولیای دم از قصاص نجات یافت

ارومیه- ایرنا- پرونده قتلی با پیگیری اعضای شعبه ۱۹ شورای حل اختلاف ویژه زندانیان ارومیه و جلب رضایت از اولیای دم پس از گذشت سه سال به سازش منجر شد و قاتل از بند رهایی یافت.

رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ضمن ابراز خرسندی از گذشت اولیای دم، افزود: جلب رضایت از اولیای دم در حقیقت استفاده حداکثری از ظرفیت شعبه‌های  شورای حل اختلاف است.

«هادی صمدی» بیان کرد: رضایت قطعی و بی قید و شرط اولیای دم پرونده قتل  نسبت به این جوان ۲۱ ساله به لحاظ پرداخت دیه جلب و پرونده ختم به سازش شد.

وی با بیان اینکه با تلاش این نهاد برخی پرونده‌های قتل به مصالحه ختم شده‌است، گفت: اگر فرهنگ صلح و سازش و گذشت در جامعه نهادینه شود، شاهد کاهش تعداد پرونده‌های قتل و سایر جرایم خواهیم بود.

معاون قضایی رییس کل دادگستری اظهار داشت: برخی از قتل‌ها اگرچه عمد بوده و قاتل به قصاص محکوم شده‌ ولی مجرم بدون برنامه‌ریزی قبلی و بر اثر درگیری ناخواسته مرتکب قتل شده‌است و شوراهای حل اختلاف در این زمینه وارد عمل می‌شود.

قصاص از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‌داند؛ تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایتکاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده است؛ البته در آموزه های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha