شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان بورسی می‌شوند

تهران- ایرنا- نایب رییس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان بورسی می‌شوند؛ عضویت در بورس، نشانگر سود ده بودن و اعتبار شرکت است و موجب کسب شهرت آن می‌شود و ناگزیر مدیریت باید برای حفظ این اعتبار تلاش کند.

به گزارش روز چهارشنبه صندوق ذخیره فرهنگیان، عیسی شهسوار خجسته اظهار کرد: گزارش عملکرد موسسه در سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه ۱۳۹۸ که منجر به سودی بالغ بر ۱۱ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال شده بود، مورد تقدیر و تحسین هیات امناء محترم موسسه (مجمع عمومی) قرار گرفت. این سود در نتیجه کوشش و همکاری‌های تمامی مدیران و همکاران پرتلاش موسسه و شرکت‌های تابعه و تحت مدیریت اجرایی دلسوز و کارآمد موسسه حاصل شده است.

وی افزود: سود حاصله در مقایسه با سود دوره مشابه قبل، نزدیک به ۸۳ درصد رشد نشان می‌دهد و این در حالی است که در سال مالی مورد نظر، شاهد افت شدید شاخص‌های اقتصادی، نوسانات نرخ ارز و محدودیت‌های مبادلات پولی و بانکی بوده‌ایم.

نایب رئیس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرد: هیات امناء با وقوف و آگاهی کامل نسبت به چالش‌هایی که هیات مدیره موسسه با آنها مواجه بوده است، گزارش فعالیت‌ها و عملکرد مالی موسسه را استماع و پس از قرائت گزارش حسابرس مستقل و بازرس موسسه، عملکرد هیات مدیره را شایسته تقدیر دانسته و صورت‌های مالی نهایی موسسه را تصویب کرد. همچنین بنا به پیشنهاد هیات مدیره، تقسیم ۱۱ هزار میلیارد ریال از سود قابل تقسیم موسسه بین اعضاء و منظورکردن به حساب آنان به نسبت سهم‌الشرکه هر یک، موافقت کرد. سود تخصیصی سال گذشته، معادل ۵۶ درصد این رقم و مبلغ ۶۲۰۰ میلیارد ریال بوده است.

شهسوار خجسته گفت: در دوره مالی مورد نظر، هیات مدیره موفق شد مبلغ ۴ هزار و ۱۳۹ میلیارد ریال از مطالبات فرهنگیان عضو موسسه از دولت (بابت سهم‌الشرکه تعهد شده دولت) را عمدتا از طریق تهاتر این مطالبات با بخشی از بدهی‌های شرکت‌های تحت پوشش (پتروفرهنگ) به سیستم بانکی و الباقی از محل برگشت سهم‌الشرکه و سود متعلقه دولت مربوط به اعضای انصرافی، وصول کند. این اقدام از سوی هیات امنا مورد تقدیر قرار گرفت و هیات امنا با تاکید بر پیگیری موسسه برای وصول مطالبات، اتخاذ این شیوه را مورد حمایت قرار داد و آن را روشی مناسب برای وصول مطالبات در شرایط اقتصادی کنونی دولت دانست.

وی خاطرنشان کرد: هیات امنا، همچنان بر تداوم استراتژی اعتمادسازی، افزایش ضریب نفوذ اعضا و ساماندهی شرکت‌ها تاکید کرد.

شهسوار خجسته افزود: اقدامات به عمل آمده در خصوص برخی از شرکت‌های زیان‌ده که به سود رسیده‌اند و همچنین اقداماتی که منجر به تحول و ارتقای کارآمدی شرکت‌های گروه شده است، مورد تقدیر هیات امنا  قرار گرفت و در عین حال مقرر شد، گزارشی در خصوص آن دسته از شرکت‌هایی که ادامه فعالیت آنها در شرایط موجود، به مصلحت نیست، با هدف تغییر ماموریت و یا انحلال آنها به هیات امنا ارائه شود.

وی ادامه داد: هیات امناء ضمن تایید مقدمات لازم برای ورود و حضور شرکت‌های تحت پوشش موسسه در بورس اوراق بهادار و تخصیص بخشی از سهام آنها با شرایط سهل تر به فرهنگیان عضو موسسه، خواستار ارائه برنامه پیشنهادی موسسه شد.

نایب رییس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: مهم‌ترین اولویت هیات مدیره، صیانت از حقوق فرهنگیان عضو صندوق است و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، یک بنگاه اقتصادی خصوصی متعلق به فرهنگیان عضو آن است که پیرو تصویب تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم، در چارچوب ماده ۵۸۴ قانون تجارت تاسیس و در اجرای ماده ۵۸۵ قانون مزبور به ثبت رسیده است و تابع مفاد اساسنامه خود و حسب مورد، سایر مقررات مربوط است.

وی افزود: صندوق، شرکت سهامی نیست و در زمره موسسات غیر تجاری انتفاعی به شمار می‌رود و از این رو، موضوع بورسی کردن صندوق در حال حاضر به هیچ عنوان مطرح نیست، لکن آنچه مطرح است بورسی شدن شرکت‌های تابعه صندوق است.

شهسوار خجسته یادآور شد: ماموریت اصلی صندوق، ارتقای توان مالی و معیشتی فرهنگیان عضو از طریق سرمایه‌گذاری‌های ارزش آفرین است و این بدان معناست که هیات مدیره موظف است همواره منابع و دارایی های در اختیار را مورد پایش قرار داده و در صدد ارتقاء بازدهی دارایی‌ها و ایجاد درآمدهای پایدار و افزایش سودآوری سرمایه‌گذاری های صندوق باشد. این امر ایجاب می‌کند تا آنجا که ممکن  است، دارایی‌های غیر مولد را به مولد تبدیل و موجبات امکان بهره‌گیری بیشتر از اموال و دارایی‌های در اختیار را فراهم کند و از رهگذر آن به توسعه سرمایه‌گذاری‌های ارزش آفرین و در نهایت افزایش ثروت و دارایی‌های صندوق که متعلق به فرهنگیان عضو است، بیفزاید. بورسی شدن شرکت‌های صندوق می‌تواند یکی از مهم‌ترین راههای تحقق این اهداف باشد.

وی تصریح کرد: بورسی شدن شرکت‌ها ، نه تنها موجب شفافیت اطلاعات و ایجاد بازاری منصفانه برای داد و ستد می‌شود، بلکه زمینه را برای نظارت دقیق تر بر عملکرد شرکت‌ها فراهم می‌کند و مزایایی از قبیل مواردی که اشاره می‌کنم در بر خواهد داشت.

شهسوار خاطرنشان کرد: قابلیت نقدشوندگی سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بها دار، مفهوم بسیار مهمی است که برای صندوق از اهمیت بسزایی برخوردار است، قابلیت نقدشوندگی سهام در بورس با سهام سایر شرکت‌ها قابل مقایسه نیست ضمن آنکه، دغدغه تعیین قیمت عادله روز را ندارد. از این سهام می توان به عنوان پشتوانه‌ای برای تامین مالی از سیستم بانکی استفاده کرد. هم اینک بخش عمده‌ای از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های سرمایه‌گذاری در دست اجرای شرکت پتروفرهنگ با همین شیوه تامین شده است.

وی اظهار داشت: فرآیند تامین مالی برای شرکت‌های بورسی به صورت سهل‌تری می‌تواند انجام گیرد. انتشار اوراق برای افزایش سرمایه، انتشار اوراق مشارکت برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای، انتشار اوراق با صرف سهام که متضمن شناسایی ارزش افزوده و تخصیص به سهامداران خواهد بود. علاوه بر آن، در سیستم بانکی نیز معمولا سقف اعتبارات تخصیصی به شرکت‌های بورسی بیش از سایر شرکت‌ها است.

نایب رییس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: شرکت‌های بورسی از تسهیلات مالیاتی برخوردارند. در کشور ما، مالیات درآمد حاصل از واگذاری سهام شرکت‌های بورسی فقط چهار دهم درصد بوده و عملکرد شرکت‌های بورسی از ۱۰ درصد بخشودگی (تخفیف) مالیاتی برخوردارند و چنانچه سهام شناور شرکتی، بیش از ۲۰ درصد باشد، این تخفیف مالیاتی به ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

شهسوار خجسته افزود: با واگذاری بخشی از سهام شرکت‌ها و حتی با حفظ مدیریت آن دسته از شرکت‌هایی که در چارچوب اهداف و استراتژی‌های تعیین شده صندوق تعریف شده‌اند، ضمن افزایش شفافیت، کارایی و بهبود عملکرد جاری آنها، منابع مالی ناشی از واگذاری سهام نیز به مصرف طرح‌های توسعه‌ای در همان شرکت‌ها و یا سایر سرمایه‌گذاری‌های صندوق خواهد رسید و این بدان معناست که دائما بر اموال و دارایی‌های صندوق و مآلا فرهنگیان عضو که مالکان اصلی صندوق هستند، اضافه خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha