۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1026
کد خبر: 83777554
۰ نفر

برچسب‌ها

 پایتخت کشتی ایران در آستانه پوست‌اندازی

ساری-ایرنا- کناره‌گیری رییس هیات کشتی مازندران پس از حدود دو دهه آن هم با توجه به قانون بازنشستگی ، پایتخت کشتی ایران و مدال آورترین رشته ورزشی این خطه شمال کشور را در آستانه پوست‌اندازی قرار داده است.

به گزارش خبرنگارایرنا، کشتی مازندران در حالی درپس از دو دهه آستانه پوست اندازی قرار گرفت که در سال های اخیر به دلیل نبود راهبرد مشخص و آینده نگری با چالش های زیادی در حوزه باشگاهداری ،تیم داری در رقابت های لیگ برتر مواجه شد و یک دوره طولانی افول در این رشته ورزشی حداقل در میادین  داخلی را  پشت سر گذاشت و شاهد این افول نیز از چهار تیم مازنی حاضر در رقابت های لیگ برتر کشتی فرنگی و آزاد ایران در سال ۹۸ صرفا یک تیم مازنی آن هم در جایگاه سوم قرار گرفت و سه تیم دیگر حتی موفق به رسیدن به مرحله نهایی نیز نشدند.
این در حالیست که کشتی گیران مازنی عضو تیم ملی در سال گذشته  بدور از حمایت های هیات کشتی استان و صرفا با اتکاء به توان شخصی و تمرین سخت و طاقت فرسای انفرادی و زیر نظر مربیان خصوصی و تیم ملی از ۲۸۰ مدالی که تیم ملی کشتی ایران در رقابت های بین المللی کسب کرد حدود ۱۲۰ مدال را به نام خودشان ثبت کنند و کسب حدود نیمی از مدال رقابت های بین المللی تیم ملی کشتی ایران آن هم از سوی کشتی گیران مازنی نشان از ظرفیت بالای این رشته ورزشی دارد که در داخل چندان به حساب نیامد.
مدیریت سنتی 
اگرچه بخشی از مشکلات کشتی مازندران همانند سایر رشته های ورزشی به  ویژه در حوزه تیمداری و باشگاهداری در نبود حامی مالی در غیاب شرکت های بزرگ  صنعتی  در این استان نشات می گیرد ، ولی مدیریت سنتی حاکم بر کشتی استان در دو دهه گذشته و اختلافات درون و برون سازمانی باعث شد تا اندک حامیان مالی این رشته ورزشی چون پتروشیمی بهشهر، آرش زین بابل نیز قربانی همین اختلافات شوند و عطای تیم داری در این رشته ورزشی را به لقایش بخشیدند.
علاوه بر آن اکثر کشتی گیران مازنی صاحب نام و مدال آور در تیم ملی نیز برای دور ماندن از آتش این اختلافات درونی حضور در تیم های بومی استانی را به تیم های برون استانی ترجیح دادند و دوری آنها از تیم های بومی که می توانست کسب تجربه خوبی برای جوانتر ها باشد، ناکامی این رشته ورزشی را در مازندران به عنوان ورزش اول دو چندان کرد. 
روزنه امید 
حال به نظر می رسد با کناره گیری مدیران سابق از بدنه پایتخت کشتی ایران و انتصاب سرپرست موقت از بین یکی از مدیران ورزشی استان تا زمان برگزاری انتخابات هیات کشتی استان و نفراتی که خود را در معرض انتخابات هیات یکی از مهمترین رشته ورزشی قرار دادند، روزنه امیدی هر چند کم سو برای آینده این رشته ورزشی  ایجاد شد تا شاید بتواند با جمع کردن تمام اجزاء و پیکره این رشته ورزشی اعم از مربیان، پیشکسوتان، ورزشکاران و حامیان مالی و قراردادن همه آنها در یک سبد،  بار دیگر کشتی مازندران  را به جایگاهی که انتظارش می رود، برسانند.
محمد ابراهیمی یکی از کارشناسان کشتی در مازندران گفت : اگرچه استان مازندران در اکثر رشته های ورزشی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی برای مدال آوری و بازیکن پروری است، ولی کشتی ورزش اول و ریشه دار در این خطه شمال کشور است که در بین تمام مردم دارای علاقه مندان زیادی است.
وی افزو د : با وجود این که این رشته ورزشی همچنان یکی از پرمدال آور ترین رشته های ورزشی استان در سطح مسابقات بین المللی و حتی رقابت های معتبر داخلی محسوب می شود، ولی در چند سال اخیر جایگاه گذشته خود را به دلایلی از جمله روزمرگی حاکم بر مدیریت این رشته ورزشی و نگاههای سنتی که اجازه ورود به جوانان و تفکر نو را نمی داد با افول شدید مواجه شد به طوری که دیگر اشتیاقی برای تیمداری و باشگاهداری از سوی بخش خصوصی در این رشته ورزشی وجود نداشت.
وی خاطرنشان کرد : شاید بخشی از این بی رغبتی در تیمداری ناشی از نبود حامی مالی معتبر باشد که در سایر رشته های ورزشی استان نیز سایه افکند، ولی در رشته کشتی بیش از سایر رشته ها خود را نشان داد و همین ناکامی در رقابت های لیگ برتر کشتی ایران در سال گذشته و کوچ دست جمعی اکثر کشتی گیران جوان مازنی به سایر تیم های رقیب نشانه های یک افول بلندمدتی است که خود را نمایان کرد.
ابراهیمی گفت : کناره گیری رییس هیات کشتی استان آن هم بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه ورزشی با قانون بازنشستگی و منع قانونی برای ثبت نام در دوره جدید ، به نوعی زمینه برای پوست اندازی کشتی استان مازندران را فراهم کرد که امیدواریم این رویه در انتخاب رییس جدید نیز دنبال شود.
این کارشناس کشتی مازندران بر این باور است این رشته ورزشی در دوران پوست اندازی نیازمند همکاری همه جانبه دست اندرکاران این رشته ورزشی اعم از مربیان، پیشکسوتان، ورزشکاران ، باشگاههای ورزشی و مدیران ورزشی استان دارد تا با برنامه ریزی بتواند بار دیگر کشتی مازندران را به جایگاه اصلی خود برگرداند.
جوانگرایی پشتوانه رشد کشتی 
معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان مازندران که با حفظ سمت از سوی فدراسیون کشتی سرپرستی این هیات را در استان نیز عهده دار شد گفت : به نظر می رسد که کشتی استان پس از بیش از دو دهه مدیریت یکنواخت و گعده ای ، با وجود این که به هر حال موفقیت هایی نیز در این دوران برای خود ثبت کرد، از چند سال قبل نیاز به تحول اساسی و دمیدن نگاه جدید در آن احساس می شد.
عادل عالیشان در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : به هر حال به یمن ممنوعیت قانونی، بستر برای تحول مدیریتی در رشته کشتی به عنوان ورزش اول استان مازندران که در بین اقشار مختلف جامعه نیز ریشه دوانده، ایجاد شد و باید از این فرصت به درستی برای حضور جوانان ورزشی تحصیلکرده استفاده کرد تا این رشته ورزشی بتواند به جایگاهی که در شان کشتی استان مازندران به عنوان پایتخت کشتی ایران است، برسد.
وی اضافه کرد : استارت جوانگرایی در کشتی در دوران سرپرستی که بیشتر پیش زمینه برای برگزاری انتخابات هیات و انتخاب رییس است، با تغییر در هیات رییسه گذشته فراهم شد و تا زمان برگزاری انتخابات این فرایند ادامه خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد : ما برای ایجاد چالاکی و چابکی در ورزش کشتی نیاز به تحرک در شهرستان ها داریم و این برنامه ها نیز به شرطی می تواند عملیاتی شود که ما در راس هیات های ورزشی شهرستان ها نیز تغییراتی را ایجاد  کنیم و افرادی را پای کار بیاوریم که نه تنها انگیزه برای تحول را که توانایی این کار را نیز داشته باشند.
عالیشان اظهارداشت : این درحالیست که در گذشته تحرک چندانی در شهرستان های ما به دلیل نگاه سنتی حاکم بر هیات ها وجود نداشت و یا بسیار کمرنگ بود که نتوانست تحولی را ایجاد کند که کشتی استان را به جایگاه اصلی خود برساند.
وی اضافه کرد : تمام داشته های کشتی استان از شهرستان هاست و برخی از شهرستان های ما از جمله جویبار که پایتخت کشتی جهان قلمداد می شود، به تنهایی برای یک استان کفایت می کند، ولی در سال های اخیر این شهر نیز نتوانست نقش گذشته خود را به درستی ایفاء کند و به روزمرگی دچار شد و امیدواریم با تحولات اخیر بتوانیم با بهره گیری از نیروهای جوان شهرستان ها را پای کار بیاوریم.
وی در مورد برخی نارضایتی ها نسبت به شتاب گرفتن تغییر و تحول در هیات کشتی در دوران سرپرستی گفت : تمام فعالیت های ما در دوران سرپرستی در چارچوب قانون و با مطالعه و آشنایی نسبت به کشتی استان در حال رقم خوردن است و هدف اصلی ما از این تغییر و تحول ضمن بهره گیری از نیروهای جوان، به کار گماردن افراد بیطرفی است که هر گووه شائبه دخالت در نتایج انتخابات را دور کند.
سرپرست هیات کشتی استان مازندران خاطرنشان کرد : برخی نگرانی هایی که برای تغییر و تحول در هیات های شهرستانی و یا هیات رییسه استانی اعلام می شود از ناحیه کسانی است که به دنبال تداوم مدیریت گذشته بر این رشته ورزشی هستند و این در حالیست که ما براساس برنامه تدوینی به دنبال ایجاد تحرک در این رشته ورزشی هستیم.
عالیشان در مورد زمان برگزاری انتخابات هیات کشتی استان مازندران گفت : در حال حاضر ۱۱ نفر برای سکانداری هیات کشتی استان و شرکت در انتخابات نامنویسی کردند و پس از مشخص شدن بررسی صلاحیت این داوطلبان و اعلام آمادگی فدراسیون، ما آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات را داریم و هر زمانی که فدراسیون و اداره کل ورزش مازندران تعیین کنند؛ این انتخابات در کمال ارامش برگزار می شود و هر فردی که مجمع انتخاب کند به طور قانونی ریاست هیات را برای یک دوره چهارساله بر عهده می گیرد و ما نیز به عنوان مسوول از آن حمایت خواهیم کرد.
پیش از این اصغر ثمربخش یکی از پیشکسوتان کشتی استان مازندران چهار دوره چهارساله متوالی ریاست هیات کشتی استان را بر عهده داشت  که ۱۹ اسفندماه پس از پایان دوره چهارم فعالیتش و به دلیل منع قانونی برای حضور در پنجمین انتخابات هیات این رشته ورزشی به دلیل نایل شدن به بازنشستگی از سمت خود کناره گیری کرد .
اداره کل ورزش و جوانان مازندران  پس از رد چند گزینه پیشنهادی استان مازندران برای سرپرستی این رشته ورزشی از سوی فدراسیون، طبق قانون معاونت ورزشی اداره کل را با حفظ سمت به عنوان  سرپرست  این هیات تا زمان برگزاری انتخابات عهده دار شد.
برای انتخابات هیات کشتی استان مازندران ۱۱ نفر ثبت نام کردند که پس از طی مراحل قانونی تایید صلاحیت ها، اسامی نهایی برای شرکت در انتخابات هیات معرفی می شود و احتمال می رود انتخابات یکی از مهمترین رشته های ورزشی استان نیز در صورت موافقت فدراسیون مربوطه نیمه اول سال جاری برگزار شود.

 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha