۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83777405
۰ نفر

برچسب‌ها

تکنولوژی نوین، زباله‌های شهری را در کنگان به صفر می‌رساند

بوشهر-ایرنا- مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان درینه سیاه آریا گفت: با بهره‌برداری و اجرای تکنولوژی‌های نوین برای نخستین بار در کشور زباله‌های شهری شهرستان کنگان به صفر می‌رسد و آلایندگی‌های جنوب استان بوشهر نیز تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

کاظم صالحی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود:برای نخستین بار در دنیا به نوعی از تکنولوژی دست یافتیم که از ضایعات پالایشگاه‌ها و زباله‌های شهری گازوئیل و بنزین یورو چهار تولید می‌شود و  درصورتی که اجرای طرح به موانع اجرایی و اداری برنخورد، براساس زمان‌بندی ۱۸ ماهه در عسلویه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: این طرح در سال ۹۵ موفق شد در اداره اختراعات آمریکا به ثبت جهانی برسد و از سال ۹۰ تاکنون ۲۴ دعوت نامه از کشورهای اروپایی و سایر کشورهای خارجی برای ارسال این تکنولوژی به آن کشورها دریافت کرده‌ایم.

صالحی  گفت:با بهره‌برداری از این شرکت برای ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای۲۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان درینه سیاه آریا اضافه کرد: با اجرای این طرح روزانه ۱۵۰ تن بنزین یورو چهار و ۲۵۰ تن گازوئیل با این تکنولوژی نوین در این شرکت تولید می‌شود.

وی افزود: این شرکت زباله‌های تفکیکی را برای بازیافت به کارخانه‌های خارج از استان ارسال می‌کند و در صورت موافقت طرح توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان این آمادگی را دارد که بجای خام فروشی زباله‌های خشک، آن‌ها را به الیاف تبدیل کند.

صالحی گفت: با افزایش تعداد تولیدات زمینه ۵۰۰ شغل در این شرکت فراهم می‌شود.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان درینه سیاه آریا اعلام کرد: این شرکت اولین شرکت خصوصی است که موفق به گرفتن مجوز ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) از سازمان حفاظت محیط زیست کشور شده است.

وی ادامه داد: شرکت دانش بنیان درینه سیاه آریا در سال ۸۸ به تکنولوژی تبدیل ضایعات پالایشگاهی و شهری به بنزین و گازوئیل دست یافت و اکنون با جذب سرمایه‌گذار خصوصی و بستن قرارداد با سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس مرحله اجرایی این طرح را آغاز کرده است.

صالحی افزود: این شرکت در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار اجرا می‌شود که اکنون در مرحله خاک‌برداری است.

مدیر عامل شرکت درینه سیاه آریا گفت: درخواست ما از دستگاه‌های اداری این است که  به صدور مجوزها و روال اداری این طرح سرعت ببخشند تا این طرح تولیدی هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

وی اضافه کرد: این شرکت با جذب سرمایه‎‌گذار خصوصی منابع مالی خود را تامین کرده است و نیازی به هیچ‌گونه  تسهیلات مالی  از سوی دستگاه‌های دولتی ندارد.

کاظمی گفت: شرکت در ابتدا برای قرارداد بستن با وزارت نفت و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس با موانعی روبه رو بود که سبب شد این کار ۸ سال به طول انجامد.

مدیر عامل شرکت درینه سیاه آریا اضافه کرد: با این‌حال استاندار بوشهر،  فرماندار کنگان، مسئولان پارک علم و فناوری و در نهایت رئیس بنیاد ملی نخبگان همواره از این طرح حمایت کردند.

این شرکت دانش بنیان هفته گذشته به عنوان واحد تولیدی برتر در استان بوشهر برگزیده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =