طلسم فروش میعانات گازی در بورس شکست

تهران- ایرنا- نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به اینکه عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی در سال ۹۹ آغاز شده است، ‌گفت: در اردیبهشت امسال ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی عرضه شده در بورس انرژی به فروش رفت.

«امیرحسین تبیانیان» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه عرضه نفت خام و نفت کوره را در سال ۹۹ آغاز کرده ایم، ‌ادامه داد: عرضه نفت خام از این هفته در بورس انرژی آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عرضه فرآورده‌های نفتی برای تحویل دریایی نیز بر عهده شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، ‌افزود:‌ عرضه بنزین در اختیار ما نیست و در مورد گازوئیل نیز هنوز برای عرضه اعلام موجودی نشده است.

به گزارش ایرنا، ‌عرضه نفت خام و میعانات گازی از سال گذشته در بورس انرژی با هدف تسهیل در فروش و افزایش سهم بخش خصوصی آغاز شد.

با این حال و با وجود تغییر در شیوه‌نامه عرضه توسط وزیر نفت، ‌عرضه نفت و میعانات با اقبال چندانی مواجه نشد و نفت خام بورسی بی‌مشتری ماند و در سال گذشته تنها حدود یک میلیون بشکه نفت خام سبک و ۸۰ هزار بشکه نفت خام سنگین به فروش رسیده و میعانات گازی روی دست فروشنده ماند.

طبق قانون بودجه سال گذشته، دهم اردیبهشت ماه سال ۹۸ بود که وزیر نفت شیوه‌نامه عرضه نفت خام در بورس را ابلاغ کرد تا بر آن اساس نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی برای فروش به بخش خصوصی داخلی و خارجی عرضه شده و این افراد، نفت خریداری شده را به مشتریان خارجی برسانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =