دادستانی کرمانشاه جلوی ۳۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز را گرفت

کرمانشاه- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از رفع تصرف ۳۰۰ قطعه اراضی کشاورزی مرغوب مرکز استان خبر داد که مالکان آنها درصدد ساختن باغ‌ویلا بودند.

شهرام کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تنها طی یک هفته جلوی تبدیل ۳۰۰ قطعه اراضی کشاورزی بسیار مرغوب و جزء کلاس اول زراعی کرمانشاه به باغ‌ویلا را گرفته‌ایم.

به گفته او، افراد متخلف با فنس کشی، جدول بندی و قطعه بندی این زمین‌های کشاورزی برای ساخت بنا و ویلا آماده می شدند.

کرمی با بیان اینکه اراضی زراعی متعلق به کشاورزان است و باید از فعالیت کشاورزی آنها هم حمایت شود، اظهار داشت: عده ای در اقدامی غیرقانونی این زمین‌ها را تغییر کاربری می دهند و اقدام به ساخت باغ ویلا و استخر می کنند که این کار نه تنها به اقتصاد کشاورزی بلکه به محیط زیست، منابع آب، برق شهری و... هم لطمه وارد می کند.

دادستان کرمانشاه بیشترین تصرف های غیرقانونی را مربوط به مرکز استان کرمانشاه دانست و گفت: در مواردی که افراد در مراحل نخست تغییر کاربری هستند، جهاد کشاورزی به موجب ماده ۱۰ قانون ممنوعیت تغییر کاربری اراضی باید مانع از این کار شود اما برخی مواقع به دلیل غفلت، مسامحه و... این کار صورت نگرفته و فرد متخلف اقدام به ساخت بنا کرده است.

کرمی افزود: در این صورت مقابله با تخلف نیاز به حکم قضایی دارد و جهاد کشاروزی باید برای فرد خاطی تشکیل پرونده دهد و به دستگاه قضایی ارجاع کند تا دادگاه کیفری ۲ به آن رسیدگی کند و اگر این دادگاه حکم بر قلع بنا دهد ما حتما آن را اجرا می کنیم.

استان کرمانشاه با ۲۴ هزار کیلومتر مساحت در غرب کشور واقع شده و دارای ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است.

اخبار مرتبط