استاندار کردستان: راە‌اندازی صندوق تولیدی برای حمایت از زندانیان ضروری است

سنندج‌ - ایرنا - استاندار کردستان گفت: راە‌اندازی یک صندوق تولیدی برای حمایت از زندانیان و خانوادەهای آنان اقدامی ضروری است.

بهمن مرادنیا روز سه‌شنبه در دیدار با ستاد دیه استان کردستان ضمن قدردانی از خیرینی که طی سالیان گذشته با کمک ها خود موجبات آزادی بخشی از زندانیان مالی و جرایم غیرعمد را فراهم کردند، اظهار داشت: برای تداوم حیات ستاد دیه در استان و گسترش فعالیت‌های انسان دوستانه ایجاد یک صندوق برای این ستاد و برای کار تولیدی و درآمدزا الزامی است.

وی افزود: باید تلاش کنیم این صندوق راه اندازی شود و ما نیز از محل‌های مختلف به شکل گیری و سرمایه اولیه آن کمک خواهیم کرد تا بتواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

مرادنیا با بیان اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا امسال جشن گلریزان در استان و کشور برگزار نمی‌شود یادآور شد: اختصاص یک روز از حقوق کارمندان ادارات و شرکت‌های دولتی به آزادی زندانیان می‌تواند رقم قابل توجهی باشد و بخش زیادی از زندانیان را به کانون خانواده آنها برگرداند.

استاندار کردستان با بیان اینکه امسال برای آزادی زندانیان محکومان مالی و جرایم غیرعمد ۷۰۰ میلیارد ریال نیاز است، اضافه کرد: مردم کردستان باوجود ضعف اقتصادی و درآمد پایین، مردمانی خیرخواه و نوع دوست هستند و امیدواریم امسال نیز به این امر خداپسندانه کمک کنند.

مدیرکل زندان‌های کردستان هم گفت: ۳۰۰ نفر از محکومین جرایم مالی این استان برای آزادی از زندان نیاز به ۷۰۰ میلیارد ریال دارند که امیدواریم با مشارکت مردم در جشن گلریزان بخشی از این مبلغ تامین شود.

مراد فتحی اظهار داشت: این زندانیان اراده‌ای در وقوع جرم نداشتند و در جریان فعالیت کاری و به دلیل شرایط اقتصادی یا نوسانات قیمت‌ها با مشکلات مالی و زندانی شدن مواجه شدند.

وی با بیان اینکه شاکی، متشاکی و قاضی در شرایط محکومین مالی راضی نیستند، افزود: حضور این زندانیان در زندان علاوه بر بار روانی برای شخص، برای خانواده اش مشکلات عدیده بویژه در حوزه مالی ایجاد می‌کند.

فتحی اضافه کرد: سال گذشته ۱۸۸  نفر از زندانیان مالی با مشارکت مردم فهیم از زندان‌های استان آزاد شدند که تعداد قابل توجه‌ای بود.

وی یادآور شد: برای این آزادسازی ۱۰ میلیارد ریال ستاد دیه، ۱۸ میلیارد ریال مردم، ۶۴ میلیارد ریال گذشت شکات، ۲۸ میلیارد ریال صندوق، سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال کمیته امدام امام راحل، ۳۸ میلیارد ریال کمک بانک و پنج میلیارد ریال هم آورده خود زندانیان تامین شده است.

فتحی با بیان اینکه سالانه ۹ هزار زندانی به زندان‌های کردستان وارد یا خارج می‌شوند، گفت: یک هزار و ۳۷۳ نفر از زندانیان کردستان در دوران نوروز به مرخصی رفتند و ۲۰۵ نفر هم از زندانیان با عفو رهبری از زندان آزاد شدند.

مدیرکل زندان‌های کردستان اضافه کرد: با فعالیت‌های حوزه مددکاری، تیم‌های صلح و سازش و شوراهای حل اختلاف از سال گذشته تا کنون رضایت خانواده اولیای دم برای ۳۱ نفر از زندانیان در انتظار قصاص کسب شد که ۱۶ نفر از زندان آزاد و ۱۵ نفر هم در انتظار پرداخت دیه هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =