گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره سیل فروردین ۹۸ کشور قرائت شد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، گزارش این کمیسیون درباره سیل فروردین سال ۹۸ به ویژه در شیراز را در جلسه علنی مجلس قرائت کرد.

«ولی داداشی» روز سه شنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، با قرائت گزارش کمیسیون اصل نود مجلس درباره سیل فروردین سال ۱۳۹۸ و علل وقوع آن به ویژه در شهر شیراز، گفت: در روزهای پایانی سال ۹۷ و فروردین ماه سال ۹۸ بخش های گسترده ای از ایران در نوار شمالی، غرب تا جنوب غربی و شرق در طول مدت کوتاهی تحت تاثیر سه موج بارشی قرار گرفت. بنابر گزارش های موجود در طی این بارش ها، ۲۱۳ شهرستان، ۲۷۳ شهر، ۵۱۴۸ روستا درگیر سیل شدند.

در این گزارش به علل وقوع سیل و طرز کار دستگاه های مسئول اشاره شده است. عملکرد و طرز کار دستگاه های مربوطه در نحوه مواجهه با سیل، موارد قصور یا اهمال یا تخلف احتمالی هر یک از دستگاه‌ها و پیشنهادات کارشناسی به منظور جلوگیری از تکرار وقوع حادثه در سایر شهرها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش هزاران میلیارد تومان خسارت به بخش ها و زیرساخت های کشور از جمله کشاورزی، حمل و نقل، آب، برق، ارتباطات و مخابرات وارد شد. استان‌های خوزستان، گلستان، لرستان و فارس بیشترین میزان تلفات جانی و خسارت مالی را متحمل شدند.

در بخش بررسی سیل دروازه قرآن شیراز آمده است، بیشترین شدت بارش در حوزه آبریز دروازه قرآن به صورت یک رگبار ۴۳ دقیقه ای در صبح روز پنجم فروردین ماه اتفاق افتاد که منجر به ایجاد بیشترین سیلاب لحظه ای شد که پس از عبور از دیواره های اطراف حوضچه آرامش به باند شرقی بلوار امام رضا (ع) یعنی دروازه قرآن وارد و به دلیل شیب خیابان به سمت جنوب خیابان چهل مقام حرکت و در نهایت منجر به کشته شدن ۲۲ نفر و زخمی شدن ۱۰۰ نفر از هموطنان شده است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =