۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۳:۰۴
کد خبر: 83776494
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چاپخانه‌ای که روزانه ۱۰۰ هزار ماسک تولید می‌کند

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۳:۰۴
کد خبر: 83776494
 چاپخانه‌ای که روزانه ۱۰۰ هزار ماسک تولید می‌کند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاونان و کارشناسان این دفتر، از چاپخانه‌ که محل تولید روزانه ۱۰۰ هزار ماسک بهداشتی است، بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرزاد دانش در ابتدای این برنامه، ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه مدیران و کارکنان این چاپخانه به موضوع کرونا و لزوم اقدامات پیشگیرانه در مقابله با آن، گفت: تغییر موقت خط تولید از محصولات چاپی (کیسه های غیربافتی) به تولید ماسک‌های بهداشتی، در واقع سه پیامد مثبت دارد. نخست؛ همان کارکرد بهداشتی‌اش برای گروه‌های درمانی و شهروندان جامعه است، دوم؛ رونق تولید داخلی بر اساس ضروریات اجتماعی روز است که به نوعی، با شعاری هم که برای امسال معرفی شده است تناسب دارد، و سوم؛ جلوگیری از رکود و تعطیلی شغلی برای کارگران و کارکنان مجموعه است که در این دوران ملتهب معیشتی، اجتماعی و اقتصادی، نکته بسیار مهمی است.

وی افزود: البته بسیاری از واحدهای کوچک و بزرگ چاپی دیگر نیز ضمن رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، در تولید محصولات چاپی ضروری جامعه، به ویژه چاپ و بسته‌بندی اقلام دارویی، خوراکی و بهداشتی/پزشکی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی شایان توجهی بروز داده اند که در جای خود تحسین و تقدیر فراوان می‌طلبد.

مدیرکل چاپ و نشر با اشاره به برخی خسارت‌های ناشی از دوران قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی در مشاغل مختلف از جمله حوزه چاپ و نشر، یادآوری کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تشکیل جلسات کارشناسی متعدد، رایزنی با حوزه‌های صنفی از راه‌های مختلف و ارسال گزارش به مقامات مسئول در این رابطه، در صدد ارزیابی برآوردها و شیوه‌های مقتضی بوده است که برخی نتایجش روزهای گذشته با اعلام فراخوان ثبت اطلاعات صاحبان کسب و کارهای فرهنگ، هنر و رسانه متضرر از کرونا توسط وزارت فرهنگ، مشخص شده است. 

در ادامه، فرید صلاحی، مدیر چاپخانه صلاحی به سابقه کاری این واحد اشاره کرد و ابراز داشت: این چاپخانه پیش از شیوع ویروس کرونا، به تولید ساک‌های دستی و تبلیغاتی بی‌بافت (Non Woven) متناسب با حفظ محیط زیست مشغول بود، اما با گسترش این ویروس و ضرورت تولید ماسک‌های بهداشتی، از همین ابتدای سال جاری، خط تولید این چاپخانه تغییر کرد و تولید ماسک‌های سه‌لایه بهداشتی آغاز شد.

مدیر این واحد صنفی با بیان اینکه این ماسک‌ها تاکنون در محل های مختلفی نظیر بیمارستان ها، نقاط محروم کشور، برخی از واحدهای صنفی متقاضی و نیز مصارف عمومی در متروها و دیگر مکان‌های عمومی عرضه شده اند، گفت: واحدهای تولیدی در ایران در سالی که به جهش تولید نامگذاری شده است، نیازمند حمایت دولتمردان برای تسهیل امور تجاری هستند. خوشبختانه تولیدات ما قابلیت صادرات دارند و با حمایت مسئولان می‌توانیم به صادرات محصولات بپردازیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه برخلاف بسیاری از واحدهای تولیدی که در ایام کرونا مجبور به تعطیلی شدند یا با نیروهای کمتری به کار ادامه دادند، این واحد تولیدی توانست با حفظ پرسنل به فعالیت خود ادامه دهد و حتی برای تولید بیشتر ماسک شیفت‌های شبانه نیز برقرار شد.

در ادامه این نشست، برخی از موانع تقویت توان و ظرفیت تولید و صادرات محصولات چاپی مرور شد تا با استفاده از راهکارهای حقوقی و اداری موجود، نسبت به رفع آن‌ها اقدام شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha