بازگشت مسافران از خارج کشور،دغدغه دولت پاکستان برای مهار کرونا

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان از هفته‌های اخیر ده‌ها پرواز ویژه برای بازگرداندن اتباع خود به کشورهای مختلف اعزام کرد اما شناسایی صدها مورد ابتلا به ویروس کرونا درمیان مسافران بازگشتی به دغدغه جدید مسئولان پاکستانی در مهار این ویروس همه گیر تبدیل شده است. 

رسانه‌های پاکستانی روز سه شنبه از نگرانی مقامات این کشور نسبت به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در میان مسافران بازگشتی پاکستان از کشورهای مختلف از جمله کشورهای عربی در خاورمیانه به ویژه امارات متحده عربی خبر دادند.

به گفته مقامات پاکستانی، تنها ظرف دو هفته گذشته هزاران پاکستانی به کشور بازگشتند که بیش از ۴۵۰ نفر از آنان به ویروس کووید-۱۹ آلوده بودند. 
ستاد عملیات و مدیریت مبارزه کرونا در پاکستان نیز پیش‌تر گفته بود که اخیراً یک پرواز اختصاصی سازمان هواپیمایی این کشور برای بازگرداندن اتباع پاکستانی به ابوظبی امارات اعزام شد و با ۲۰۹ مسافر به کشور بازگشت در حالی که پس از غربالگری در فرودگاه ۱۰۵ نفر از اتباع پاکستانی به کرونا مبتلا بودند. 
ورود مسافران آلوده به کرونا نه تنها به دغدغه جدیدی برای مسئولان پاکستانی در مهار این ویروس همه گیر تبدیل شده بلکه ماجرای ابتلای ۱۰۹ مسافر یک هواپیما که از مبدا ابوظبی در اسلام آباد فرود آمده بود، موجب شد تا مشاور امنیت ملی پاکستان از تصمیم این کشور برای طرح این موضوع با مقامات اماراتی و چرایی عدم تشخیص بیماری این افراد پیش از سوار شدن به هواپیما، خبر داد. 
علاوه بر این تست کرونای ۱۹۰ مسافر پاکستانی که با پروازهای مختلف از دبی، شارجه و کلمبو به کراچی بازگشته بودند، نیز مثبت اعلام شد و تمامی این افراد برای سپری کردن درمان به مراکز قرنطینه منتقل شدند. 
دولت پاکستان از یک سو برای بازگرداندن اتباع خود از کشورهای مختلف تحت فشار قرار داد و از سوی دیگر مسافران بازگشتی به این کشور که مجبور به گذارندن قرنطینه اجباری هستند، از کمبود امکانات و طولانی شدن مراحل آزمایش کرونا و حضور در نقاهتگاه‌ها شاکی هستند. 

افزایش موارد آلوده به کرونا در میان مسافران بازگشتی پاکستان باعث شده تا مسئولان این کشور از سرعت اعزام پروازهای ویژه به خارج بکاهند تا بتوانند در زمان بیشتر به مسافران کرونایی که هم اکنون در مراکز قرنطینه در داخل فرودگاه‌ها و یا اماکن دیگر رسیدگی کنند. 
مسئولان سازمان هواپیمای کشوری پاکستان هشتم اردیبهشت ماه امسال گفتند که از ۶۸۴ مسافر بازگشتی از امارات متحده عربی، آزمایش کرونای ۶۸ نفر از آنان مثبت اعلام شد. 
تدابیر شدیدی در فرودگاه‌های پاکستان اعمال شده است تا اتباعی که وارد کشور می‌شوند برای یک هفته تا ۱۰ روز به مراکز قرنطینه منتقل ‌شوند. 
مقامات پاکستانی با تاکید بر اینکه بازگرداندن اتباع این کشور از سایر کشورها در اولویت قرار دارد اما نسبت به آلودگی شهروندان خود به ویروس کرونا به ویژه افرادی که خواهان بازگشتن از آمریکا، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی هستند، نگران هستند. 
برخی از گزارش‌های غیررسمی منابع خبری پاکستان حاکی از جان باختن صدها تبعه این کشور در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، اروپا و آمریکا ناشی از ویروس کرونا است.  
دولت اسلام‌آباد اعلام کرده است که هزاران نفر از اتباع پاکستانی در کشورهای اروپایی، آمریکا، شرق آسیا، عربستان، امارات و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به دلیل از دست دادن موقعیت شغلی و سخت شدن شرایط زندگی در اوضاع کرونایی در انتظار بازگشت به کشورشان هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha