۱۰ درصد گندم کشور در کردستان خریداری می‌شود

سنندج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های وزارت جهاد کشاورزی امسال ۱۰ درصد گندم کشور در این استان به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود.

محمدفرید سپری روز سه‌شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیران ادارات جهاد کشاورزی این استان اظهار داشت: امسال قرار است بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم در این استان تولید شود و از این میزان حدود یک میلیون تن آن شامل ۱۰ درصد میران خرید تضمینی گندم کشور، خریداریی شود.

وی با بیان اینکه با انجام این میزان خرید ۲۵ هزار میلیارد ریال عاید بهره‌برداران استان می‌شود، افزود: کردستان در سال گذشته توانست با بیش از یک میلیون تن خرید تضمینی رتبه دوم خرید را به خود اختصاص دهد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد پروتئین کشور از گندم تامین می شود، تاکید کرد: باید با تمام توان برای تولید باکیفیت این محصول و مبارزه با آفت سن گندم در استان تلاش کنیم.

حدود ۱۰۰ درصد کشت پاییزه کردستان سبز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این جلسه گفت: امسال بر اثر بارش‌های تاثیرگذار حدود ۱۰۰ درصد مزارع استان سبز شده است.

محمدصالح احمدی اظهار داشت: در سال زراعی جاری ۶۲۳ هزار و ۷۷۸ هکتار از اراضی استان زیر پوشش کشت پاییزه رفته که هم اکنون ۶۲۳ هزار و ۷۱۶ هکتار از این میزان سبز شده است.

وی افزود: این میزان کشت شامل ۵۹۰ هزار و ۴۵۰ هکتار گندم، ۳۱ هزار و ۲۷۲ هکتار جو، یک هزا و ۱۱۲ هکتار کلزا، ۸۰۶ هکتار ماشک و ۱۳۸ هکتار خلر است که به جز ۶۲ هکتار از کلزا بقیه کشت‌ها ۱۰۰ درصد سبز شده است.

۴۵۰ میلیارد ریال به اراضی کردستان خسارت وارد شد  

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی جاری سرما، تگرگ، سیل و مانایی آب به ۶۹ هزار و ۸۹۱ هکتار از اراضی این استان به میزان ۴۵۰ میلیارد و ۷۴۵ میلیون ریال خسارت زده است.

احمدی اضافه کرد: این میزان خسارت باعث شده که ۱۸ هزار و ۱۱۴ تن از تولیدات محصولات کشاورزی را کاهش داده که خسارت وارد شده به گندم شامل ۶۸ هزار و ۸۵۴ هکتار به میزان ۴۳۸ میلیارد و ۴۳۴ میلیون ریال با ۱۷ هزار و ۵۳۷ تن است.

کردستان سهمیه ۹۵ هزار تنی کود شیمیایی دارد

وی با بیان اینکه امسال این استان در سال جاری ۹۵ هزار و ۶۹۰ تن سهمیه کود شیمیایی دارد افزود: تا کنون از این میزان ۱۶ هزار و ۱۴۰ تن از این میزان تامین و ۱۴ هزار و ۸۰ تن آن بین کشاورزان توزیع شده است.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کردستان دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =