کرونا همین نزدیکی است

مهاباد- ایرنا- جدی نگرفتن فاصله اجتماعی پس از شروع فعالیت دوباره اصناف، زمینه ابتلای شمار بیشتری از مردم مهاباد به کووید ۱۹ را فراهم کرده که افزایش موارد مثبت کرونا طی ۲ هفته اخیر نیز موید آن است.

با وجود تاکید ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای این شهرستان مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی به ویژه در فضاهای عمومی، همچنان این مهم در این شهرستان با بی‌توجهی برخی شهروندان مواجه است و جدی گرفته نمی‌شود.

در حال حاضر روند اپیدمی کرونا در این شهرستان همچنان صعودی بوده و به پیک و نمودار پلاتو یا سطح افقی نمودار اپیدمی کرونا هنوز نرسیده است و تداوم این روند نگرانی‌هایی را در بین مسوولان این شهرستان به ویژه مسوولان حوزه بهداشت و درمان ایجاد کرده است.

تحقیقات نشان می‌دهد آن دسته از افراد مبتلا که علائم ظاهر کویید ۱۹ را ندارند نیز می‌توانند ناقل باشند و به همین دلیل مردم باید از حضور در مراکز تجمعی خودداری کرده و در صورت ضرورت نیز فاصله اجتماعی را جدی بگیرند.

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در شرایطی که جامعه با تهدید جدی ویروس کرونا روبروست به عنوان یک نیاز زیستی ضروری است زیرا این روش برای مهار بیماری جزو بهترین و موثرترین اقداماتی به‌شمار می‌رود که علاه بر ایران در تمام کشورهای دنیا مورد تاکید قرار گرفته است.

هشدار به شهروندان مهابادی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی

ستاد شهرستانی مقابله و مدیریت بیماری کرونا در مهاباد با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به شیوع این بیماری در صورت رعایت نکردن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی هشدار داده است.

در این اطلاعیه‌ آمده است: به دلیل رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی توسط تعداد قابل توجهی از کسبه و دارندگان وسایل نقلیه عمومی متاسفانه روزانه شاهد رشد فزاینده تعداد موارد بیماری کرونا در سطح شهرستان هستیم.

«در صورت تداوم وضعیت موجود و بی‌توجهی متصدیان صنوف و رانندگان وسایل نقلیه عمومی به دستورالعمل‌های بهداشتی به منظور حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از گسترش بیماری و مرگ و میر ناشی از آن، ضمن اعمال جدی مقررات و تعطیلی واحدهای صنفی و توقیف وسایل نقلیه عمومی متخلف در خصوص محدود کردن فعالیت آنها و واحدهای صنفی و بازارچه‌ها و مراکز تجمعی تصمیم گیری و اقدام خواهد شد».

شبکه بهداشت و درمان مهاباد نسبت به موج جدید کرونا هشدار داد

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: با توجه به رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی توسط شهروندان و شلوغی برخی مناطق شهر، موج جدیدی از شیوع کرونا در این شهرستان در راه است.

امیر بهزاد اظهار داشت: در صورتی که مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند و بدون توجه به هشدارها در معابر و خیابان‌ها حضور گسترده داشته باشند در آینده نزدیک با موج جدیدی از شیوع کرونا روبرو خواهیم بود.

وی اضافه کرد: ترددهای غیرضروری شهروندان در مناطق مختلف شهر باعث می‌شود افراد ناقل بیماری، ویروس را بیشتر به دیگران منتقل کنند و همین امر گسترش بیشتر بیماری را درپی خواهد داشت.

 امکان اعمال محدودیت مجدد بر بازار مهاباد وجود دارد

فرماندار مهاباد گفت: امکان اعمال محدودیت مجدد بر برخی از اماکن عمومی و پردد سطح این شهر با توجه به بی‌توجهی شهروندان به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی وجود دارد.

ایرج شجاعی افزود: طرح اعمال دوباره محدودیت‌ها در مراکز تجاری و پرتردد از جمله بازارچه، مراکز تجاری، بازار و بانک‌های این شهرستان به ستاد استانی مرکزی مقابله با کرونا پیشنهاد شده که در صورت موافقت، اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه سیاست ما شناسایی به موقع افراد مبتلا به ویروس کروناست، اظهار داشت: برای حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از گسترش بیماری و مرگ و میر ناشی از آن، علاوه بر نظارت ویژه بر فعالیت واحدهای صنفی، فعالیت ناوگان حمل ونقل شهری و وسایل عمومی متخلف نیز به طور روزانه رصد می‌شود.

فرماندار مهاباد، اجرای گام دوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف و بازاریان دانست و گفت: شهروندان بیش از پیش باید با متولیان امر در زمینه مبارزه با ویروس کرونا همکاری داشته باشند و به توصیه‌ها و تاکیدات مجموعه بهداشت و درمان در مورد اهمیت فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند توجه کنند.

رعایت فاصله‌گذاری هوشمند در رسانه‌ها یادآوری شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌آذربایجان‌غربی می گوید که تبیین مسوولیت‌ها و ضرورت رعایت فاصله‌گذاری هوشمند به عنوان یک اصل مهم در مقابله با شیوع بیماری کرونا باید در دستور کار رسانه‌ها قرار بگیرد و به طور مداوم یادآوری شود.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری افزود: ابعاد مختلف توجه به این مسوولیت اجتماعی باید به صورت کامل توسط رسانه‌ها تبیین شود تا مردم با اقداماتی که در راستای مقابله با شیوع بیماری کرونا و گذر از این بحران باید انجام دهند، آشنا شوند.

وی با اشاره بر لزوم توجه جمعی به موضوع فاصله‌گذاری هوشمند اضافه کرد: در رابطه با طرح فاصله‌گذاری هوشمند رسانه‌های استان نیازمند تولید محتوای غنی، جدید و تبیین و تشریح دقیق این طرح و بیان تفاوت‌های آن با فاصله‌گذاری اجتماعی هستند.

به گزارش ایرنا بیماری کووید ۱۹ از اوایل اسفند در ایران شیوع پیدا کرد و در این مدت بیش از ۱۰۷ هزار نفر در سطح کشور به آن مبتلا شدند که از این تعداد افزون بر ۸۰ درصد بهبود یافته‌اند؛ شمار مبتلایان در سطح جهانی به بیش از چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر تا زمان حاضر می‌رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =