ورود آرام برخی کشورهای جنوب شرق آسیا به فعالیت های اجتماعی- اقتصادی

تهران- ایرنا- برخی کشورهای جنوب شرق آسیا که در۲ تا ۳ ماه اخیر به دلیل همه گیری ویروس کرونا محدودیت‌های حرکتی و توقف فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را با ضوابط شدیدی تحت پیگیری قرار داده بودند از روز دوشنبه هفته جاری با تصمیم دولت‌ها به آرامی و اعمال دستورالعمل‌های جدید به چرخه کار و تلاش روزمره بازگشته‌اند.

مالزی

گزارش روز سه شنبه رسانه‌های آسیایی حاکی است در مالزی محی الدین یاسین نخست وزیر اعلام کرد که دولت این کشور با ضوابط جدید محدودیت‌های حرکتی را کاهش داده و از روز دوشنبه هفته جاری اکثر نهادهای اقتصادی و اجتماعی فعالیت‌های خود را از سر گرفتند. 

طبق این گزارش با کاهش قرنطینه سخت و محدودیت‌های اعمال شده در مالزی برای مهار کرونا، مردم این کشور اندک اندک به کار بازمی گردند و خودروهای بیشتری در خیابان‌ها دیده می‌شود. به اکثر مشاغل و کسب و کارها اجازه بازگشایی داده شده است، مشروط بر اینکه کارمندان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند. با این وجود، اماکنی چون سینماها در مالزی که مردم در تماس نزدیکتری با هم هستند، همچنان تعطیل است. 

براساس دستورالعمل‌های جدید اجرای دستور کنترل تردد (MCO) ، مراکز خرید مجاز بازگشایی شدند و حداکثر چهار عضو خانواده از همان خانواده مجاز به سفر مشترک در یک وسیله نقلیه خصوصی هستند. 

نور هشام عبدالله یکی از مقام‌های وزارت بهداشت مالزی گفت: این آیین نامه صرفاً برای کم کردن و نه ابطال مقررات قبلی موسوم به به دستور کنترل حرکت (MCO) وضع شده است که مرحله نهایی آن در تاریخ ۱۲ ماه مه به پایان رسید. این تصور که دوره این رعایت این قوانین به پایان رسیده، اشتباه است. 

وی همچنین از مردم مالزی خواست که هوشیار باشند زیرا این کشور موارد جدیدی از مبتلایان به COVID-۱۹ را ثبت کرده است. 

مالزی روز دوشنبه ۵۵ مورد COVID-۱۹ مبتلایان جدید را گزارش داد که با این احتساب، آمار بیماران در این کشور به ۶ هزار و ۳۵۳ مورد رسید و ۱۰۵ مورد مرگ و میر داشته است. 

سنگاپور

"گان کیم یونگ"  وزیر بهداشت سنگاپور در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی اعلام کرد: سنگاپور برنامه‌هایی برای کاهش محدودیت‌ها از روز ۵ ماه مه (امروز سه شنبه) برای برخی از مشاغل در نظر گرفته است که آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های خود را از سر گیرند. 

وی تاکید کرد: سنگاپور در تلاش است تا با اقدامات و تدابیر مورد نیاز شاهد بازگشایی تمام فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی تا اول ژوئن سال جاری میلادی (ماه آینده) باشد. 

لارنس وونگ  وزیر توسعه ملی و رئیس کاری گروه COVID-۱۹ سنگاپور نیز دراین زمینه گفت که فعالیت تمام مدارس این کشور جنوب شرق آسیا از ۱۹ ماه مه دوباره ازسرگرفته می‌شود، اما دانش آموزان در گروههای کوچک و مجزا با حفظ فاصله اجتماعی و رعایت مسائل بهداشتی درکلاس‌های درس حضور می‌یابند. 

 طبق گزارش‌های رسانه‌ای در برخی کشورهایی که مدارس به فعالیت دوباره خود بازگشتند، تعداد دانش آموزان در هر کلاس بسیار کاهش یافته و هر گروه کوچک به صورت یک روز درمیان در مدارس حضور یافته‌اند. 

سنگاپور روز گذشته  تعداد۵۷۳ مورد جدید COVID-۱۹ را گزارش کرد که این رقم تعداد کل بیماران را به ۱۸ هزار  و ۷۷۸ مورد رساند که  اکثر موارد جدید نیروهای کارخارجی در این کشور بودند. 

تایلند

طبق گزارش‌های رسانه‌ای پس از کاهش مداوم در تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در تایلند نیز، محدودیت‌های مرتبط با فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی از روز گذشته کاهش یافت و بسیاری از مشاغل فعالیت خود را از سر گرفتند. 

این درحالی است که هنوز برخی مشاغل پرریسک ممنوعیت فعالیت دارند. 

بانکوک اعلام کرده است که هر دو هفته یکبار وضعیت را ارزیابی خواهد کرد و چناچه آمار مبتلایان افزایش یابد برخی از محدودیت‌ها را دوباره اعمال می‌کند. 

براساس این گزارش فرودگاه‌ها نیز در بیشتر شهرهای این کشورجنوب شرق آسیا فعالیت خود را برای پروازهای بین المللی از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر ازسر گرفتند.

طبق دستور اعلام شده تمام فرودگاه‌های بین المللی این کشور از جمله کرابی، چیانگ مای، چیانگ رای، سامویی، سورات تانی، هات یی و هوآ هین این مجوز را دریافت کردند تا پروازهای بین المللی با وضعیت ویژه را انجام دهند. 

مقامات تایلند روز دوشنبه از ابتلای ۱۸ مورد جدید به این بیماری خبر دادند که تعداد مبتلایان را به ۲۹۸۷ مورد رساند. 

استرالیا و نیوزیلند

طبق گزارش‌های رسانه‌ای درپی کاهش قابل توجه موارد جدید ابتلا به کرونا در استرالیا و نیوزیلند، جیسینداآردرن  نخست وزیر نیوزیلند دعوت «اسکات موریسون» همتای استرالیایی خود را برای شرکت در جلسه مجازی کابینه ملی استرالیا با شرکت مقام‌های فدرال و منطقه‌ای این کشور پذیرفت. 

  نخست وزیر نیوزیلند قرار است امروز با مقام‌های استرالیایی طرحی موسوم به «حباب ترانس – تاسمان» را در جلسه‌ای مشترک مورد بررسی قرار دهد که این طرح به دو کشور همسایه امکان می‌دهد ممنوعیت‌های مسافرتی اعمال شده برای جلوگیری از شیوع کرونا را لغو کرده یا کاهش دهند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =