شهروندان گنابادی و بجستانی نگران وضعیت قرمز هستند

گناباد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: دسته‌بندی شهرها به مناطق قرمز، زرد و سفید از نظر میزان شیوع بیماری کرونا و قرار گرفتن شهرستانهای گناباد و بجستان در وضعیت قرمز نگرانیهای مردم این خطه را در جنوب خراسان رضوی افزایش داده است.

دکتر جواد باذلی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: از دلایل مهم قرار گرفتن گناباد در وضعیت قرمز که موجب نگراتی مردم شده میزان ثبت بیماران مبتلا به کرونا در این منطقه است.

وی با اشاره به جذب بیماران دیگر مناطق جنوبی استان خراسان رضوی در بیمارستان گناباد ادامه داد: امکانات پیشرفته و خدمات درمانی مناسب بیمارستان علامه بهلول گنابادی موحب شده ۲۰ درصد موارد ثبت ابتلا به کرونا در این بیمارستان مربوط به افراد مراجعه کننده از سایر شهرهای اطراف باشد و همین مساله موجب افزایش تعداد ثبت موارد ابتلا به کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: البته این امر نباید موحب نگرانی مردم شود زیرا توجه به این نکته ضروری است که "وضعیت سفید" به معنای حذف ویروس کرونا و "وضعیت قرمز" به معنای شیوع ویروس و مدیریت نامناسب بیماری نیست.

باذلی افزود: تعبیر این چنینی دو وضعیت قرمز و سفید تنها می‌تواند خوراک خبری برای تحریک افکار عمومی، ایجاد نگرانی و یا حتی القای اطمینان خاطر بی‌مورد و نابجا در میان مردم باشد.

وی به معیارهای اعلام وضعیت کرونا در مناطق مختلف اشاره و بیان کرد: بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت منطقه‌ای که ظرف دو هفته اخیر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به طور متوسط روزانه افزون بر سه نفر بستری به عنوان مبتلای مشکوک یا قطعی ویروس کرونا در بیمارستان داشته باشد قرمز اعلام می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: معیار  وضعیت سفید در هر شهر یا منطقه نیز بستری حداکثر یک نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت آن خطه در روز است.

باذلی افزود: بر این اساس اگر در شهرستانهای گناباد و بجستان با مجموع جمعیت ۱۳۰ هزار نفر، هر روز یک نفر در گناباد و هر دو روز یک نفر در بجستان فرد بستری مشکوک به کرونا را در بیمارستانهای خود داشته باشند از وضعیت سفید خارج شده‌اند.

وی ادامه داد: از عموم مردم به طور موکد درخواست می کنیم همه دستورالعمل‌های پیشگیرانه به ویژه موازین فاصله‌گذاری فیزیکی، ماندن در منزل و پرهیز از حضور در بی‌مورد در خیابانها و اجتماعات را بسیار جدی گرفته و حتما در هر شرایطی به آنها عمل کنند.

دانشگاه علوم پزشکی گناباد با دو بیمارستان، ۱۷ مرکز سلامت، ۴۶ خانه بهداشت و ۱۵ پایگاه اورژانس، ساکنان شهرستان‌های گناباد و بجستان را در جنوب خراسان رضوی زیر پوشش دارد.
گنابادو بجستان به ترتیب در فاصله ۲۸۷ و ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع هستند.

وزارت بهداشت اخیرا وضعیت شیوع کرونا را در شهرهای گناباد، بجستان و صالح‌آباد واقع در جنوب و جنوب شرق خراسان رضوی قرمز و وضعیت شیوع بیماری کرونا در شهرهای جغتای و جوین در غرب، درگز در شمال و کوهسرخ در جنوب غرب خراسان رضوی را نیز سفید ارزیابی کرد. 

وزارت بهداشت دیگر شهرهای استان خراسان رضوی را نیز از نظر میزان شیوع کرونا و درگیری با این بیماری در دسته زرد قرار داده است. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۱۰۱ هزار و ۶۵۰ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان شش هزار و ۴۱۸ را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۸۱ هزار و ۵۸۷ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان سه میلیون و ۸۲۰ هزار و ۷۵۷ نفر را بیمار کرده و جان ۲۶۵ هزار و ۹۶ نفر را در ۲۱۲ کشور گرفته است. یک میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۴۶ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان نیز تاکنون درمان شده‌اند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha